PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Niszczyciele lęgów
Autor Wiadomość
Srokacz

Wysłany: 2003-11-21, 19:19   Niszczyciele lęgów

Jeżeli na wiosne zagniezdziła by się u mnie w sadzie sierpówka,czy mógłbym w odległoci 50 m od drzewa przymocować sylwetke ptaka drapieżnego???,może sroki nie próbowały by w tej okolicy rabować gniazd ,sierpówkom i innym ptakom może by to specjalnie nie szkodziło ,tylko podlatywały by pod jego sylwetke próbuj?c go odstraszyć.

Rey 

Wysłany: 2003-11-21, 20:37   

Hmmm sroki to doć przemylne ptaki, więc nie wiem czy by się na ten numer nabrały. Poza tym zależy sylwetka jakiego gatunku by to była :D . Krukowate znane s? z tego że często atakuj? nawet ptaki drapieżne, które znajd? się w bliskim s?siedztwie ich gniazda. Kruki nie wachaj? się odganiać nawet orłów przednich :shock: .

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2003-11-21, 20:40   

Cytat:
to doć przemylne ptaki

heh, mało powiedziane! w porównaniu z krukowatymi gołębie to... jak by to powiedzieć... mało kumate zwierzaki :wink: :mrgreen:

MoLoS.pl - ekspertyzy

Mirek 

Wysłany: 2003-11-26, 17:18   

Ja myslę, że to kiepski pomysł, aby pomagac w ten sposób sierpówkom. Najlepiej jak same daja sobie radę i naucz? się unikać niebezpieczeństwa, np. niech bardziej ukryja gniazdo!

mender 

Wysłany: 2004-02-15, 17:00   

Dzis zaobserwowalem jak para krukow buduje sobie gniazdo na slupie wysokiego napiecia :shock: Gniazdo usytuowane jest bardzo wysoko na 'rusztowaniu' slupa. Mam nadzieje, ze nie skonczy sie to dla tej pary 'porazajaco', mimo iz nie darze tych ptakow sympatia - dlatego tez umiescilem ten post w temacie 'Niszczyciele legow'. Czy ktos widzial cos podobnego?

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-02-15, 21:29   

.... :shock:

A jaka to okolica? Czyzby wokol nie bylo lasow zeby tak ryzykowac?

Rey 

Wysłany: 2004-02-15, 22:27   

Czytałem ostatnio, że włanie u kruków nasila się tendencja do gniazdowania na słupach wysokiego napięcia. Co ciekawsze słyszałem że takie opuszczone już krucze gniazda na słupach s? nieraz zajmowane przez pustułki czy nawet przez kobuzy.

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-02-15, 22:38   

Rey napisał/a:
...gniazda na słupach s? nieraz zajmowane przez pustułki czy nawet przez kobuzy.

Nawet przez kobuzy? Zawsze myslalam ze przede wszystkim. Ale moze to sie nie odnosi do gniazd na slupach. Podobnie - nie widzialam jeszcze pustulki gniezdzacej sie 'w lesie'. Wszystkie jak dotad siedzialy na jakichs budynkach, kosciolach, etc. I byc moze znowu - gniazda na slupach sa dla nich jakies atrakcyjne...
Mozna prosic o rozwiniecie watku?

[i] Winer [i]

Rey 

Wysłany: 2004-02-15, 22:43   

Nie wiem czy to był akurat ten artykuł dokładnie ale napewno jest tam pare interesuj?cych wiadomoci:
Andrzej Dombrowski :" Gniazdowanie kruka Corvus corax na słupach linii energetycznej pomiędzy Siedlcami a Łosicami " w Kulon Tom 5 (2000), zeszyt 1.

kessy 

Wysłany: 2004-02-15, 22:49   

Jejku ;) Nie dysponuje zadnymi regionalnymi opracowaniami... Nawet NO prenumeruje dopiero z rok czy dwa lata...
Moze jakies krotkie podsumowanie wnioskow? :|

[i] Winer [i]

Rey 

Wysłany: 2004-02-15, 22:52   

Poza tym w " Ptakach Wielkopolski "( J. Bednorz i in.) można przeczytać że w Wielkopolsce już od 1983 roku kruki zaczeły gnieĽdzić się na terenach bezlenych na stalowych masztach energetycznych. Dla całej Wielkopolski podano dane, z których wynika iż 30% kruków gnieĽdzi się w krajobrazie kulturowym, z czego blisko 15% na terenach bezlenych na masztach linii energetycznych.

kessy 

Wysłany: 2004-02-15, 22:56   

To daje do myslenia... A czy w tym samym zrodle sa jakies dane na temat gniazdowania pustuli/kobuza w takim srodowisku, ewentualnie uwzglednione jest zajmowanie gniazd po krukach?

[i] Winer [i]

Rey 

Wysłany: 2004-02-15, 23:02   

Odnonie cytowanego wyżej przeze mnie artykuły z Kulona przeczytać można iż :
Cytat:
Po opuszczeniu gniazd przez młode kruki, jedno gniazdo zostało zajęte przez kobuza Falco subbueto a drugie przez pustułke Falco tinnunculus

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-02-16, 09:52   

kessy napisał/a:
Zawsze myslalam ze przede wszystkim.
- nie no bezsprzecznie przede wszystkim, to sprawdzone. Nie wiem jak poza lasem (bo nie znam gniazda kruka poza lasem) ale w lesie 100% kobuz na "pokrukowisku" :wink:

MARCOLANIUS 

Wysłany: 2004-02-16, 14:45   

Też kiedy dwa sezony z rzędu mialem po krukach kobuzy w tym samym gnieżdzie.
Ale niestety palenie ognisk i biwakowanie pod drzewem na którym było gniazdo
:( :( :( , załatwiło sprawę.

Odpowiedz do tematu