PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Niezdarna Rodzina Kopciuszka
Autor Wiadomość
YellowBird 

Wysłany: 2018-07-13, 12:49   Niezdarna Rodzina Kopciuszka

Dzień dobry. Postaram się jak najzwięźlej opisać sytuację.
Mam problem odnośnie rodziny Kopciuszka zwyczajnego, który założył gniazdo nad wejściem głównym do mojego domu.
Historia samego gniazda sięga dziesięciu, może dwunastu lat wstecz i nigdy nie było problemów z potomstwem. W tym roku pierwsze młode wykluły się wczesną wiosną i nie spodziewałem się kolejnej rodziny w lipcu, dlatego zdziwiłem się, gdy wypuszczając psy do ogrodu w progu drzwi zauważyłem siedzącego młodego ptaka. No i tu zaczyna się problem a raczej sytuacja, której wcześniej nie widziałem.
Jak rozumiem jest to podlot, ma już piórka, trochę puchu w okolicach głowy. Nie chciałem zostawić go tak, ponieważ w okolicy jest sporo kotów, grasują również kuny i lisy. Po odstawieniu go do gniazda, obserwowałem przez okno sytuację przez kolejne godziny i co chwilę rodzice przylatywali z pokarmem.
Następnego dnia późnym popołudniem znów znalazłem malca w tym samym miejscu, dlatego natychmiast wykonałem tę samą czynność co poprzednio ale tym razem nie został tam długo, ponieważ godzinę później utknął gdzieś między przedmiotami leżącymi przed wejściem. Na noc postanowiłem zostawić go w takim razie w otwartym pudełku (z otwartą jedną ścianką również) ale nieco wyżej, żeby żaden drapieżnik się nim nie zainteresował.
I tu spotyka mnie kolejna niespodzianka. Rano malec siedzi nadal w pudełku ale zaraz obok przed samymi drzwiami siedział kolejny.
Sytuacja tego ranka się zmieniła, ponieważ matka stała się bardzo aktywna. Co chwila do nich podlatuje, non stop wydaje dźwięki.
Chciałbym prosić o radę i wyjaśnienie sytuacji. Wspomniałem, że gniazdo znajduje się tutaj od lat, ponieważ nigdy nic takiego się nie zdarzyło i o ile jeden podlot jeszcze miałby sens tak dwa już zupełnie mnie zaskoczyły.
Obserwowałem jednego próbującego się poruszać ale machając skrzydłami coś tam próbował dopóki nie wleciał w narożnik i tam się schował. Obecnie oba znajdują się w gnieździe, matka cały czas skacze z miejsca na miejsce wydając dźwięki.
Pozdrawiam,
Jan

Odpowiedz do tematu