PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Na sowy...!
Autor Wiadomość
mikus.zet 

Wysłany: 2017-03-05, 16:13   

Moje ostatnie przypadki z sowami:

23 grudnia 2016, Gdańsk Jelitkowo, nowy park pomiędzy Piastowską i Pomorską – około godziny 18.00 para puszczyków wokalizująca się intensywnie a spontanicznie,
20 stycznia, Starocin pod Nowym Dworem Gdańskim – w odległości około dwustu metrów od siebie po jednym puszczyku i uszatce za dnia, puszczyk bezczelnie na widoku, uszatka ukryta przed wzrokiem niepowołanych,
3 lutego, Trępnowy, też niedaleko N.D.Gd. - ponownie puszczyk do oglądania w świetle dziennym

str_alu_3.02.2017.JPG
Plik ściągnięto 12 raz(y) 146,54 KB

AgnieszkaB 

Wysłany: 2017-03-25, 12:04   Sóweczka w Bieszczadach- video

Witajcie,
zapraszamy do obejrzenia filmu ze spotkania z sóweczką.
https://www.youtube.com/watch?v=ji9c6VQ-laY
Pozdrawiamy z Bieszczadów
Agnieszka i Włodek

Zjak 

Wysłany: 2017-04-17, 18:10   

Lublin - na przeciwko okna mam gniazdowanie sowy uszatej, które 3.04. zajęły gniazdo srok. Fotki wstawię. :)

Zjak 

Wysłany: 2017-04-20, 12:06   

Fotka z 3.04. kiedy uszatki zajęły gniazdo srok.

DSC00170wp.JPG
Plik ściągnięto 21 raz(y) 149,45 KB

Zjak 

Wysłany: 2017-04-21, 20:06   

Zdjęcie z 14.04. kiedy samiec przyleciał w południe i siedział kilka godzin /ok. 5/ przy gnieździe. Nie reagował na ludzi, mimo, że pod drzewem jest alejka osiedlowa, po której chodzą ludzie i dzieci jeżdżą na rowerach. Przed wieczorem odleciał. Na drugi dzień tez był w południe, ale przez ok. 1h. Od tamtego czasu nie widzę go w dzień, a w nocy trudno spotkać, mimo, że czasem patrzę przez lornetkę. Pod drzewem wypluwek nie znalazłem.
Na razie tyle.

DSC00351p.JPG
W gnieździe, w prześwicie może być widoczna samica. Czasem widzę przez lornetkę jak się rusza.
Plik ściągnięto 27 raz(y) 148,94 KB

Zjak 

Wysłany: 2017-04-29, 18:02   

Dzisiaj zauważyłem ciekawą sytuację przy gnieździe sów. Ale, co najmniej od wczoraj przylatywały pojedynczo sroki i próbowały szarpać za patyki gniazda od dołu. Od góry nie podchodziły. Dzisiaj w południe sowa siedziała przy gnieździe. Później było pusto, przyleciała sroka w okolice gniazda i ku mojemu zdziwieniu wtargnęła z boku do gniazda i wyleciała z jajkiem w dziobie. Wcześniej zrobiłem parę fotek, ale później wziąłem lornetkę, żeby zobaczyć szczegóły i wtedy wyleciała z jajkiem. Jajko było białe. Teraz ok. godz. 18, patrzę na gniazdo i coś mi nie pasuje jego wygląd, biorę lornetkę, a tam siedzi sowa. Dojrzałem dzięki temu, że się poruszyła i wypełnia prześwity gniazda. Zrobiłem fotki, ale mimo obiektywu 400mm, szczegóły są słabo widoczne w porównaniu do lornetki.
Fotki wstawię.
Może ktoś ze znawców sów ma jakieś sugestie co do zachowania się tej sowy, bo wydaje mi się, że nie powinna opuścić gniazda, tym bardziej, że sroki niepokoiły gniazdo.
Jutro pójdę w okolicę gdzie te sroki mogą mieć gniazdo, może jakieś skorupy pozostaną.

malbork7 

Wysłany: 2017-05-05, 15:11   

Zjak napisał/a:
Zdjęcie z 14.04. kiedy samiec przyleciał w południe i siedział kilka godzin /ok. 5/ przy gnieździe. Nie reagował na ludzi, mimo, że pod drzewem jest alejka osiedlowa, po której chodzą ludzie i dzieci jeżdżą na rowerach.

A zauważyli coś przechodząc tamtędy?

pudzianow 

Wysłany: 2017-06-12, 15:40   

Witam ;-) Czy jest ktoś z okolic Sosnowca kto interesuje się sowami ???Chętnie nawiążę kontakt. Posiadam wyplówki, piórka puchowe i zdjęcia uszatek ;-)

malbork7 

Wysłany: 2017-07-08, 09:47   

Pójdźka z Żuław Wiślanych-fot. i obserwacja Zygi

pojdz.jpg
Plik ściągnięto 26 raz(y) 51,42 KB

Mateuszol 

Wysłany: 2017-07-14, 11:47   Sowa

Witam, wie ktoś może jak ta sowa się nazywa?

Justyna K 
moderator

Wysłany: 2017-07-14, 11:51   

Mateuszol, pójdźka.

Mateuszol 

Wysłany: 2017-07-14, 11:58   

dzięki, a czy to ona może też wydawać głos jak szczekający/płaczący pies?

Justyna K 
moderator

Wysłany: 2017-07-14, 12:00   

Mateuszol napisał/a:
a czy to ona może też wydawać głos jak szczekający/płaczący pies?
No w sumie, można to tak określić :D
http://www.xeno-canto.org/360618
i więcej nagrań http://www.xeno-canto.org/species/Athene-noctua
To coraz rzadszy ptak, opiekuj się nią ;)

Mateuszol 

Wysłany: 2017-07-14, 12:09   

nie bardzo jest jak się nią opiekować bo siedzi w sąsiednim bloku, w nocy mi chyba wpadła na balkon bo dość głośno było, babcia mówi że jak tak głośno pójdźka krzyczy to zwiastuje śmierć :D

Justyna K 
moderator

Wysłany: 2017-07-14, 12:17   

Mateuszol napisał/a:
nie bardzo jest jak się nią opiekować bo siedzi w sąsiednim bloku, w nocy mi chyba wpadła na balkon bo dość głośno było, babcia mówi że jak tak głośno pójdźka krzyczy to zwiastuje śmierć :D
No to właśnie możesz się nią tak zaopiekować, żeby spróbować babcię przekonać, że to są przesądy i wcale nieprawda :) I że pójdźki są pożyteczne, bo zjadają myszy ;) Wiesz, że dawniej wierzono w to, że sowy przynoszą śmierć, dość powszechnie i nawet były one z tego powodu zabijane? :( Z przesądami czasem nie ma żartów niestety. Poza tym, gdyby się zdarzyło, że np. miałaby w tym drugim bloku gniazdo i ktoś chciałby je zniszczyć (niekoniecznie bezpośrednio, ale np. przeprowadzając remont elewacji w okresie lęgowym), to warto interweniować. Pójdźki są objęte ochroną prawną, więc nie wolno im robić krzywdy, no ale różnie bywa. Nie miałam na myśli opieki w stylu brania do domu albo dokarmiania :D

Odpowiedz do tematu