PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Lista gatunków komisyjnych
Autor Wiadomość
kessy 
Sokola Pani :>


Posty: 8918
Skąd: Toruń
Wysłany: 2004-06-10, 17:55   Lista gatunków komisyjnych

Te same informacje znajdują się na stronie Komisji Faunistycznej, ale czasem wygodniej jest po prostu zajrzeć do tematu na "swoim podwórku". Dodam też tłumaczenia nazw dla tych, którzy słabiej się czują w łacinie. Można szybko odnaleźć ptaka przez zwykłe ctrl+f

Zgodnie z generalną zasadą weryfikacji KF podlegają:
- pierwsze pojawy gatunków (podgatunków) dotychczas niestwierdzonych;
- pierwsze lęgi gatunków (podgatunków) dotychczas nielęgowych;
- obserwacje gatunków i podgatunków wyszczególnionych w tabelach 1 i 2;
- obserwacje gatunków i podgatunków wyszczególnione w tabelach 3 i 4 do daty wykreślenia lub ograniczenia zasięgu,

Tabela 1. Gatunki i podgatunki, których wszelkie pojawy podlegają weryfikacji (przedmiot zgłoszenia "Ptak")

Anser erythropus - Gęś mała
Anser indicus - Gęś tybetańska
Anser caerulescens - Śnieżyca
Branta hutchinsii - Bernikla północna
Branta bernicla hrota - Bernikla obrożna
Branta bernicla nigricans - Bernikla obrożna
Anas falcata - Czuprynka
Anas formosa - Cyranka bajkalska
Anas discors - Cyranka modroskrzydła
Marmaronetta angustirostris - Kaczka jarzębata
Aythya collaris - Czerniczka
Aythya affinis - Ogorzałka mała
Somateria spectabilis - Turkan
Polysticta stelleri - Birginiak
Histrionicus histrionicus - Kamieniuszka
Melanitta americana - Markaczka amerykańska
Bucephala albeola - Gągołek
Bucephala islandica - Sierpiec
Lophodytes cucullatus - Kapturnik
Oxyura jamaicensis - Sterniczka jamajska
Oxyura leucocephala - Sterniczka
Lagopus lagopus - Pardwa mszarna
Gavia immer - Lodowiec
Gavia adamsii - Nur białodzioby
Podilymbus podiceps - Perkoz grubodzioby
Fulmarus glacialis - Fulmar
Calonectris diomedea - Burzyk żółtodzioby
Puffinus griseus - Burzyk szary
Puffinus puffinus - Burzyk północny
Puffinus mauretanicus - Burzyk balearski
Oceanites oceanicus - Nawałnik żółtopłetwy
Hydrobates pelagicus - Nawałnik burzowy
Oceanodroma leucorhoa - Nawałnik duży
Morus bassanus - Głuptak
Phalacrocorax aristotelis - Kormoran czubaty
Phalacrocorax pygmeus - Kormoran mały
Pelecanus onocrotalus - Pelikan różowy
Pelecanus crispus - Pelikan kędzierzawy
Ardeola ralloides - Czapla modronosa
Bubulcus ibis - Czapla złotawa
Plegadis falcinellus - Ibis kasztanowaty
Threskiornis aethiopicus - Ibis czczony
Platalea leucorodia - Warzęcha
Phoenicopterus roseus - Flaming różowy
Elanus caeruleus - Kaniuk
Haliaeetus leucoryphus - Bielik wschodni
Gypaetus barbatus - Orłosęp
Neophron percnopterus - Ścierwnik
Gyps fulvus - Sęp płowy
Aegypius monachus - Sęp kasztanowaty
Circaetus gallicus - Gadożer (6,8)
Circus macrourus - Błotniak stepowy
Accipiter brevipes - Krogulec krótkonogi
Buteo buteo vulpinus - Myszołów "wschodni" (0)
Aquila clanga - Orlik grubodzioby (1)
Aquila nipalensis - Orzeł stepowy
Aquila heliaca - Orzeł cesarski
Aquila pennata - Orzełek
Falco naumanni - Pustułeczka
Falco eleonorae - Sokół skalny
Falco cherrug - Raróg
Falco rusticolus - Białozór
Porzana pusilla - Karliczka
Porphyrio porphyrio - Modrzyk
Grus virgo - Żuraw stepowy
Tetrax tetrax - Strepet
Chlamydotis macqueenii - Hubara arabska
Otis tarda - Drop
Burhinus oedicnemus - Kulon
Glareola pratincola - Żwirowiec łąkowy
Glareola nordmanni - Żwirowiec stepowy
Charadrius alexandrinus - Sieweczka morska
Charadrius mongolus - Sieweczka mongolska
Charadrius leschenaultii - Sieweczka pustynna
Charadrius morinellus - Mornel
Pluvialis dominica - Siewka szara
Pluvialis fulva - Siewka złotawa
Vanellus gregarius - Czajka towarzyska
Vanellus leucurus - Czajka stepowa
Calidris tenuirostris - Biegus wielki
Calidris pusilla - Biegus tundrowy
Calidris minutilla - Biegus karłowaty
Calidris fuscicollis - Biegus białorzytny
Calidris bairdii - Biegus długoskrzydły
Calidris melanotos - Biegus arktyczny
Calidris maritima - Biegus morski
Tryngites subruficollis - Biegus płowy
Numenius tenuirostris - Kulik cienkodzioby
Tringa melanoleuca - Brodziec piegowaty
Tringa flavipes - Brodziec żółtonogi
Xenus cinereus - Terekia
Actitis macularius - Brodziec plamisty
Limnodromus scolopaceus - Szlamiec długodzioby
Phalaropus fulicarius - Płatkonóg płaskodzioby
Stercorarius pomarinus - Wydrzyk tęposterny
Stercorarius longicaudus - Wydrzyk długosterny
Stercorarius skua - Wydrzyk wielki
Larus ichthyaetus - Orlica
Larus atricilla - Mewa karaibska
Larus sabini - Mewa obrożna
Larus genei - Mewa cienkodzioba
Larus delawarensis - Mewa delawerska
Larus glaucoides - Mewa polarna
Larus hyperboreus - Mewa blada (2)
Rhodostethia rosea - Mewa różowa
Pagophila eburnea - Mewa modrodzioba
Gelochelidon nilotica - Rybitwa krótkodzioba
Sterna sandvicensis - Rybitwa czubata (2)
Sterna dougallii - Rybitwa różowa
Sterna paradisaea - Rybitwa popielata (2)
Uria aalge - Nurzyk (2)
Uria lomvia - Nurzyk polarny
Alca torda - Alka (2)
Cepphus grylle - Nurnik (2)
Alle alle - Alczyk
Fratercula arctica - Maskonur
Syrrhaptes paradoxus - Pustynnik
Streptopelia orientalis - Synogarlica wschodnia
Clamator glandarius - Kukułka czubata
Otus scops - Syczek
Bubo scandiacus - Sowa śnieżna
Surnia ulula - Sowa jarzębata
Strix nebulosa - Puszczyk mszarny
Tachymarptis melba - Jerzyk alpejski
Ceryle rudis - Rybaczek srokaty
Melanocorypha calandra - Kalandra szara
Melanocorypha leucoptera - Kalandra białoskrzydła
Melanocorypha yeltoniensis - Kalandra czarna
Calandrella brachydactyla - Skowrończyk krótkopalcowy
Cecropis daurica - Jaskółka rudawa
Anthus richardi - Świergotek szponiasty
Anthus hodgsoni - Świergotek tajgowy
Anthus gustavi - Świergotek tundrowy
Anthus petrosus - Świergotek nadmorski (2)
Motacilla flava ssp. - Pliszka żółta podgatunki (4)
Motacilla alba yarrellii - Pliszka "brytyjska"
Prunella montanella - Płochacz syberyjski
Prunella collaris - Płochacz halny (5)
Luscinia sibilans - Słowik syberyjski
Tarsiger cyanurus - Modraczek
Saxicola maurus - Kląskawka syberyjska
Oenanthe isabellina - Białorzytka płowa
Oenanthe pleschanka - Białorzytka pstra
Oenanthe hispanica - Białorzytka rdzawa
Oenanthe deserti - Białorzytka pustynna
Monticola saxatilis - Nagórnik
Zoothera dauma - Drozdoń pstry
Zoothera sibirica - Drozdoń ciemny
Turdus obscurus - Drozd oliwkowy
Turdus naumanni - Drozd rdzawy
Turdus eunomus - Drozd rdzawoskrzydły
Turdus ruficollis - Drozd rdzawogardły
Turdus atrogularis - Drozd czarnogardły
Locustella certhiola - Świerszczak melodyjny
Acrocephalus melanopogon - Tamaryszka
Acrocephalus agricola - Trzcinniczek kaspijski
Acrocephalus dumetorum - Zaroślówka
Hippolais polyglotta - Zaganiacz szczebiotliwy
Sylvia cantillans - Pokrzewka wąsata
Sylvia melanocephala - Pokrzewka aksamitna
Phylloscopus trochiloides - Wójcik (7)
Phylloscopus borealis - Świstunka północna
Phylloscopus proregulus - Świstunka złotawa
Phylloscopus inornatus - Świstunka żółtawa
Phylloscopus humei - Świstunka ałtajska
Phylloscopus schwarzi - Świstunka grubodzioba
Phylloscopus fuscatus - Świstunka brunatna
Phylloscopus bonelli - Świstunka górska
Phylloscopus collybita tristis - Pierwiosnek "syberyjski"
Cyanistes cyanus - Sikora lazurowa
Sitta europaea asiatica - Kowalik "syberyjski"
Tichodroma muraria - Pomurnik (5)
Lanius isabellinus - Dzierzba pustynna
Lanius minor - Dzierzba czarnoczelna
Lanius excubitor homeyeri - Srokosz "stepowy"
Lanius senator - Dzierzba rudogłowa
Perisoreus infaustus - Sójka syberyjska
Pyrrhocorax graculus - Wieszczek
Sturnus roseus - Pasterz
Petronia petronia - Wróbel skalny
Montifringilla nivalis - Śnieżka
Vireo olivaceus - Wireonek czerwonooki
Serinus citrinella - Osetnik
Carduelis hornemanni - Czeczotka tundrowa
Loxia leucoptera - Krzyżodziób modrzewiowy
Loxia pytyopsittacus - Krzyżodziób sosnowy
Pinicola enucleator - Łuskowiec
Junco hyemalis - Junko
Calcarius lapponicus - Poświerka
Emberiza leucocephalos - Trznadel białogłowy
Emberiza cirlus - Cierlik
Emberiza cia - Głuszek
Emberiza rustica - Trznadel czubaty
Emberiza pusilla - Trznadelek
Emberiza aureola - Trznadel złotawy
Emberiza melanocephala - Trznadel czarnogłowy
Passerina cyanea - Łuszczak indygo


Tabela 2. Gatunki i podgatunki, których tylko lęgi podlegają weryfikacji (przedmiot zgłoszenia "Lęg")

Brandta canadensis - Bernikla kanadyjska
Alopochen aegyptiacus - Gęsiówka egipska
Tadorna ferruginea - Kazarka rdzawa
Aix galericulata - Mandarynka (3)
Aix sponsa- Karolinka
Anas penelope - Świstun
Anas acuta - Rożeniec
Netta rufina - Hełmiatka
Aythya nyroca - Podgorzałka
Aythya marila - Ogorzałka
Somateria mollissima - Edredon
Mergus serrator - Szlachar
Himantopus himantopus - Szczudłak
Gavia arctica - Nur czarnoszyi
Podiceps auritus - Perkoz rogaty
Egretta garzetta - Czapla nadobna
Egretta alba - Czapla biała
Ardea purpurea - Czapla purpurowa
Circus cyaneus - Błotniak zbożowy
Aquila chrysaetos - Orzeł przedni (3)
Falco vespertinus - Kobczyk
Falco peregrinus - Sokół wędrowny (3)
Haematopus ostralegus - Ostrygojad (3)
Recurvirostra avosetta - Szablodziób
Pluvialis apricaria - Siewka złota
Calidris alpina - Biegus zmienny
Philomachus pugnax - Batalion
Lymnocryptes minimus - Bekasik
Gallinago media - Dubelt (1)
Tringa stagnatilis - Brodziec pławny
Tringa glareola - Łęczak
Larus minutus - Mewa mała
Larus fuscus - Mewa żółtonoga
Larus michahellis - Mewa romańska
Hydroprogne caspia - Rybitwa wielkodzioba
Sterna sandvicensis - Rybitwa czubata
Sterna paradisaea - Rybitwa popielata
Asio flammeus - Sowa błotna
Dendrocopos syriacus - Dzięcioł białoszyi (6)
Coracias garrulus - Kraska
Motacilla citreola - Pliszka cytrynowa
Motacilla flava thunbergi - "Pliszka tundrowa"
Luscinia svecica svecica - Podróżniczek "skandynawski" (5)
Corvus corone - Czarnowron


Tabela 3. Gatunki i podgatunki, których wszelkie pojawy (przedmiot zgłoszenia "Ptak") podlegają weryfikacji do dnia podanego w nawiasie, z ewentualnym uwzględnieniem obszaru na którym przestały podlegać weryfikacji:

Anser brachyrhynchus - Gęś krótkodzioba (do 31.12.2007 r.)
Branta ruficollis - Bernikla rdzawoszyja (do 31.12.2011 r.)
Tadorna ferruginea - Kazarka rdzawa (do 31.12.2011 r.)
Himantopus himantopus - Szczudłak (do 31.12.2012 r. wszystkie obserwacje) [pozostały tylko lęgi]
Rissa tridactyla - Mewa trójpalczasta (do 31.12.2012 r.)
Egretta garzetta - Czapla nadobna (do 31.12.2012 r.)
Circaetus gallicus - Gadożer (do 31.12.2012 r. wszystkie obserwacje na Lubelszczyźnie) [pozostały na Lubelszczyźnie tylko lęgi]
Anser erythropus - Gęś mała (do 31.12.2014 r.)
Anser indicus - Gęś tybetańska (do 31.12.2014 r.)
Circus macrourus - Błotniak stepowy (do 31.12.2014 r.)
Charadrius morinellus - Mornel (do 31.12.2014 r.)
Gallinago media - Dubelt (do 31.12.2014 r.)
Calcarius lapponicus - Poświerka (do 31.12.2014 r.)
Acrocephalus dumetorum - Zaroślówka (do 31.12.2014 r.) [pozostały tylko lęgi]
Phylloscopus trochiloides - Wójcik (do 31.12.2014 r. wszystkie obserwacje) [pozostały tylko lęgi]
Aquila clanga - Orlik grubodzioby (do 31.12.2014 r. wszystkie obserwacje w woj. podlaskim i lubelskim) [pozostały w woj. podlaskim i lubelskim tylko lęgi]
Buteo rufinus - Kurhannik (do 31.12.2015 r.)

Tabela 4. Gatunki i podgatunki, których tylko lęgi (przedmiot zgłoszenia "Lęg") podlegają weryfikacji do dnia podanego w nawiasie, z ewentualnym uwzględnieniem obszaru na którym przestały podlegać weryfikacji:

Cygnus cygnus - Łabędź krzykliwy (do 31.12.2009 r.)
Aythya nyroca - Podgorzałka (do 31.12.2014 r.)
Larus cachinnans - Mewa białogłowa (do 31.12.2002 r.)
Falco peregrinus - Sokół wędrowny (do 31.12.2014 r. wszystkie stanowiska lęgowe)[pozostały tylko nowe stanowiska lęgowe]


Legenda:
0 - tylko z dokumentacją fotograficzną
1 - poza Bagnami Biebrzańskimi
2 - poza wybrzeżem
3 - poza stałymi lęgowiskami
4 - oprócz rodzimych M. f. flava i przelotnych M. f. thunbergi
5 - poza górami
6 - z ograniczeniami
7 - poza województwami: pomorskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim
8 - poza woj. lubelskim

Dodatkowe informacje dotyczące nowych dla awifauny i szczególnie trudnych:

Cytat:
KF podjęła decyzje, że obserwacje nowych gatunków dla kraju i obserwacji gatunków notowanych do 5 razy wymagają dokumentacji (foto, fono, wideo) lub przynajmniej obecności wykwalifikowanych świadków. Zasada ta będzie obowiązywała także w odniesieniu do szczególnie trudnych gatunków nawet jeśli liczba stwierdzeń przekracza 5.


Załączam też formularz, a instrukcje są tutaj.

edit: S Aftyka
Lista została uaktualniona i jest tożsama z decyzjami podjetymi na ostatnim posiedzeniu Komisji Faunistycznej w grudniu 2009 roku.


edit: krotom
9 II 2012 - wprowadzono uściślenia dotyczące gadożera
1 II 2013 - wprowadzono uściślenia dotyczące gadożera, bernikli rdzawoszyjej oraz mewy trójpalczastej, jak również przeniesiono do kategorii "lęg" karolinkę i szczudłaka


Edit Wiacek:
16 III 2016: dodałem wstęp o generalnej zasadzie
dodałem Tab. 3 i Tab. 4
kurhannik przeniesiony do Tab. 3


KF-formularz.dot
Pobierz Plik ściągnięto 1323 raz(y) 59 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo  
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.pl



REKLAMA


www.sadistic.pl



.