FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Kuropatwa
Autor Wiadomość
darius 

Wysłany: 2010-12-27, 20:42   

Heimik napisał/a:
spotykałem kuropatwy na stadionie w Gdansku Oliwie
Istotnie jest to ptak spotykany czasami w dziwnych miejscach .Byc może synantropizacja bedzie dla niego ratunkiem.

Anton3 

Wysłany: 2010-12-27, 21:14   

darius napisał/a:
Heimik napisał/a:
spotykałem kuropatwy na stadionie w Gdansku Oliwie
Istotnie jest to ptak spotykany czasami w dziwnych miejscach .Byc może synantropizacja bedzie dla niego ratunkiem

" Miejskie" kuropatwy trwają chyba w miejscach gdzie kiedyś były pola a obecnie zabudowa czy infrastruktura jest na tyle słabo rozwinięta że jest jeszcze miejsce dla tych ptaków.
Ale kuropatwy rzeczywiście potrafią przystosować się do warunków, kiedyś gdy było ich na wsi więcej, podczas śnieżnych zim wchodziły między zabudowania,na podwórka,pod stodoły,przesiadywały w sadach. Potrafiły wlecieć do ogrodzonego ogródka przydomowego jeśli spodziewały się tam znaleść coś do jedzenia. Będąc już na miejscu nie odlatywały spłoszone tylko odbiegały trochę na bok. Nieraz obserwowałem takie sceny.
Zwracam uwagę jak ważne do przetrwania tych ptaków na polach sa kępy krzewów, czy inne urozmaicenie monokulturowych upraw. W zimie póki mogą najchętniej w pobliżu nich przebywają. Podróżując pociągiem nie raz widywałem kuropatwy w pasie przytorowych nieużytków lub w pobliżu na granicy z polami.

JarząbK 

Wysłany: 2010-12-27, 21:22   

W parku reagana w tym roku znalazłem kilka paprzysk ich , a sam widziałem jedną gniazdującą parę . Nie jest to pocieszające ponieważ kiedyś na tamtych terenach ok 3 lata temu potrafiły przebywać stada do 30 ptaków na raz . Możliwe , że lisy żyjące na tamtejszych terenach przyczyniają się do znacznego spadku liczebności kuropatw :/

darius 

Wysłany: 2011-01-03, 20:36   

Prześledziłem obserwacje ptasie w regionach , i zauważyłem iż stwierdzenia obecności kuropatw śą tylko w niektórych ! :sad: Potwierdza to niestety moją wcześniejszą tezę o wymarciu całkowitym w pewnych rejonach Polski tego gatunku. :!: :sad: Myślę, że sytuacja tego ptaka może byc gorsza niż się tego spodziewamy :/ :!: Czas najwyższy uznac ten gatunek za zagrożony, :!: nim będzie za pózno :evil:

Kamil 

Wysłany: 2011-01-03, 20:41   

darius napisał/a:
Czas najwyższy uznac ten gatunek za zagrożony, :!: nim będzie za pózno :evil:
Ja proponuję objąć kuropatwę całoroczną ochroną, żeby nie było tak jak z cietrzewiem... :roll:

darius 

Wysłany: 2011-01-03, 20:49   

Kamil napisał/a:
żeby nie było tak jak z cietrzewiem...
głuszcem , a wcześniej wielka tragedia dropia powinna dac dużo do myślenia :evil:

jurek_k 
Krzysiek Jurczak

pp

Wysłany: 2011-01-03, 21:49   

Też bym trzymał rękę na pulsie. Ostatnie zimy kuropatwie nie służą. Wie ktoś jak przedstawia się sytuacja kuropatwy w statystyce?

http://www.ekoprojekty.in...query=kuropatwy
coś mi się wydaje, że wfosie faktycznie mogły by przekazywać pieniądze na cele bardziej ochroniarskie, niż kupowanie karmy kuropatwom, które myśliwi i tak odstrzelą. Buce sami mogliby się na to szarpnąć.

[ Komentarz dodany przez: krotom: 2011-01-04, 10:31 ]
Jarku dbajmy o poziom prowadzonej dyskusji - proszę Cię o większą powściągliwość w doborze słów... kolejnego pouczenia już nie będzie - zastąpi je ostrzeżenie.

Lagoon 

Wysłany: 2011-01-04, 09:29   

Tu jest w miarę aktualna praca: http://socpvs.org/journal...61-wbp.2006.2.9

I jeszcze jedna: http://www.springerlink.c...ba/fulltext.pdf

darius 

Wysłany: 2011-01-10, 20:53   

Wyczaiłem 2 nowe stadka w okolicy: jedno 6os.,drugie 4 os. :oki:

Rewcia 

Wysłany: 2011-04-24, 19:47   Re: Kuropatwa

mcraulse napisał/a:
Czy kuropatwa jest ptakiem łatwm do obserwacjii, czy można do nie podejc na ok. 10m, czy jest dużo osobników w polsce????
Proszę o szybka odpowiedz!!!

Ja miałam kiedyś zaszczyt obserwować kuropatwy przy mojej nodze :-D

Odpowiedz do tematu