PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Karmnik - sezon 2017/2018
Autor Wiadomość
Czesław Lichota 

Wysłany: 2017-09-17, 14:50   Karmnik - sezon 2017/2018

Witam,
Pokarm dla ptaków przygotowany coraz więcej ptaków widuję w miejscu gdzie w zeszłym roku stał karmnik. Dziś razem z sikorką modraszką i bogatką przyleciała samica pleszki z młodymi. Oczywiście karmnika jeszcze nie wystawiłem :)

HenrykG 

Wysłany: 2017-09-17, 23:03   

Ja już powoli zaczynam podkarmiać, bo nie jest za ciepło i bardzo często pada deszcz. Ale z większym dokarmianiem poczekam do października, gdy się bardziej ochłodzi. Jak na razie pojawiają się wróble, modraszki i bogatki

Jarol 

Wysłany: 2017-09-20, 23:28   

HenrykG napisał/a:
Ja już powoli zaczynam podkarmiać, bo nie jest za ciepło i bardzo często pada deszcz. Ale z większym dokarmianiem poczekam do października, gdy się bardziej ochłodzi. Jak na razie pojawiają się wróble, modraszki i bogatki

Już? Na drzewach pełno owoców, powinny jeszcze sobie poradzić, nie sądzisz? U sąsiada (ogrody działkowe) pojawiły się stadnie szpaki, nie widziałem, bo płochliwe, ale słyszałem, że to one, żerują na niezbieranych winogronach. Jarzębiny wszędzie obwieszone owocami. Mało miałem aronii, więc w ogóle nie zbieram, zostawiam na zimę dla fruwających, a to niejedyne miejsce, gdzie będą w okolicy wisiały.

Karmnik (nowy, heski) dopiero buduję. Niewiele pracy zostało, ale na raty trochę potrwa. Wielki będzie i uniwersalny. W tym roku od dawna na mojej sośnie mają "kowadło" dzięcioły średnie (jednego widząc słyszałem w oddali drugiego, więc może para) - dla nich też trzeba w karmniku lub obok miejsce przewidzieć :)

A przy okazji mam pytanie: czy nibyjagody cisa są atrakcyjne dla ptaków? Wyjątkowo dużo ich w tym roku, opadają, czy warto próbować je przechować?

HenrykG 

Wysłany: 2017-10-06, 12:48   

Dzisiaj w karmniku oprócz wróbli, bogatek i czarnogłówek, pojawił się pierwszy dzwoniec

Bastian 

Wysłany: 2017-10-24, 19:25   

A ja w tym miesiącu szykuję swoją stołówkę a więc tak poklei:
- Słonecznik pastewny (czarny drobny niełuskany)
- Orzechy ziemne
- Mieszanka w składzie: (miało być samo proso dla mazurków i wróbli ale wziąłem na próbę tą mieszankę )
PROSO ZŁOTE
PROSO CZERWONE
PROSO ZIELONE
KANAR
OWSIK
OWIES
- kule tłuszczowe tak zwane pyzy dla ptaków
- granulat tłuszczowy z insektami ( został mi z tamtego roku małe zainteresowanie jak i kulami tłuszczowymi )
-nasiona murzynka
-płatki owsiane
- jabłka i gruszki
- gammarus suszony
i ma być smalec wszystko podane w osobnych karmnikach dedykowanych do danego pokarmu poza owocami które będą nabite na pieńku.

Zobaczymy co z tego wyjdzie w tym roku....

Czesław Lichota 

Wysłany: 2017-11-05, 13:21   

Witam,
Jak co roku Lidl oferuje pokarm dla ptaków wybór niezły.Ja kupuję ośmio częściowy łańcuch (kule tłuszczowe + orzechy ziemne) cena się nie zmieniła 6,99 PLN za szt co prawda zimy nie widać ale przezorny ubezpieczony :)

Emen 

Wysłany: 2017-11-08, 09:54   

Wczoraj ruszyłem z dokarmianiem, dziś rano juz pojawił sie krogulec.

Czesław Lichota 

Wysłany: 2017-11-11, 11:48   

Witam,

Dziś ruszyłem z dokarmianiem na początek kule tłuszczowe na przemian z orzechami ziemnymi.
Na początek:

-sikorki bogatki jednocześnie - 8
-sikorka modraszka - 2
- przed chwilą pojawiły się - 2 wróble informacja wśród ptaków rozeszła się szybko :)

Jarol 

Wysłany: 2017-11-14, 20:44   

Czesław Lichota napisał/a:
Witam,

Dziś ruszyłem z dokarmianiem na początek kule tłuszczowe na przemian z orzechami ziemnymi.
Na początek:

-sikorki bogatki jednocześnie - 8
-sikorka modraszka - 2
- przed chwilą pojawiły się - 2 wróble informacja wśród ptaków rozeszła się szybko :)

Ja dobrych kilka dni temu wysypałem 3 kg mieszanki kupionej w Kampolu Rusiec, ale tam jest bardzo mało słonecznika, a że na razie hurtem przy karmniku pojawiają się głównie sikorki dwojga odmian i mazurki, to większość jest rozsypana (na niższy poziom, bo zasypałem wyższy - zrobiłem w tym roku karmik typu heskiego, na raz kdo komór zasypowych mogę zadać ok. 13 kg ziarna). Zdaje się, że najlepsza będzie mieszanka drobne nasionka DN z Cezetpolu w Janowie Lubelskim. Za to kule z Lidla, które w zeszłym roku nie miały powodzenia, teraz idą jak ciepłe bułeczki. 3 już poszły.

Sroki przez lato dokarmiały się same na kociej suchej karmie. Sikory zaglądały już w październiku w okolice, gdzie stoi zasobnik dla kotów i klatka dla jeży. Wczoraj w obiektywie, a dzisiaj na żywo pokazała mi się sójka (u nas latem nie widzę, sądziłem, ze w ogóle tu ich nie ma). A dzisiaj, tadam, na sośnie biegał sobie, oczywiście dupą do góry, kowalik :grin: Pierwszy raz w życiu to-to widziałem na żywo, szkoda, ze tylko przez 2-3 sekundy. Sam byłem zaskoczony spotkaniem, wlazłem na niego prawie, dobrze, że on taki charakterystyczny, nie muszę sobie łamać głowy rozpoznawaniem :)

Niedługo pora na słoninę. Czy dzięciołom słonina (oprócz słonecznika i orzechów) wystarczy, czy im trzeba jednak nasiona w smalcu, a smalec w pieńku? Całe lato średni (a nawet chyba 2, bo zdarzało mi się jednego widzieć na gałęzi, a drugiego słyszeć 100 m dalej) żerował u mnie na sośnie, "kowadło" tam miał. Nie ma to jak umieć dobrze przyciąć sosnę :grin:

Czesław Lichota 

Wysłany: 2017-11-19, 08:45   

Witam,

Przy karmniku bez zmian:
- bogatki ok 20
- modraszki - 2
- wróble ok 10
Natomiast w pracy za oknem pojawiła się jedna sierpówka sikorki i mazurki.

Jeszcze nie sypię czarnego słonecznika czekam aż sypnie śniegiem na razie wiszą kule tłuszczowe z orzechami.

HenrykG 

Wysłany: 2017-11-22, 14:00   

U mnie:

Wróble, mazurki, modraszki, czarnogłówki, dzwońce, sroki, sierpówki - i na razie tyle :)

Circe 

Wysłany: 2017-11-29, 16:16   

Ja założyłem całkiem nie dawno, nie mam zbytnio czasu obserowować, ale ostatnio zauważyłem
-wróble około 5
-sikorki - 6-7
-mazurki - 4

Emen 

Wysłany: 2017-12-01, 19:19   

U mnie dzisiaj: sikory bogatki, modre i ubogie, wróble, mazurki, dzwońce, grubodziób, kowalik, dwa dzięcioły pstre duże (na kulach tłuszczowych) i wiewiórka.

Czesław Lichota 

Wysłany: 2017-12-10, 09:02   

Dzisiaj przy karmniku zameldowały się :

- wróble ok 15
- bogatki ok 20
- modraszki - 4
Temperatura -1 st C śniegu brak w karmniku słonecznik czarny ,kule tłuszczowe,orzechy ziemne

Czesław Lichota 

Wysłany: 2017-12-10, 14:00   

Witam,
dziś dołączyły pierwsze dzwońce 2 samce

Odpowiedz do tematu