PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Karmnik - sezon 2017/2018
Autor Wiadomość
Czesław Lichota 

Wysłany: 2018-02-27, 19:10   

Witam,

Torenvalk piękna lista :)

Dziś przy karmniku w pracy pojawił się samiec zięby i sikorka czarnogłówka poza nimi tradycyjnie:

- bogatki
- modraszki
- czyże
- dzwońce
- mazurki
- sierpówki
https://zapodaj.net/49db30a4af12c.jpg.html

Czesław Lichota 

Wysłany: 2018-03-01, 17:54   

Witam,
Dziś do karmnika firmowego doleciała para gili pierwsze w tym sezonie

marcin-wroc 

Wysłany: 2018-03-02, 08:38   

Ujęcia "grubcia" przy karmniku fenomenalne. Ten ptak z gigantycznym dziobem zawsze wywołuje u mnie dobry humor. Taki polski papug z "groźnym spojrzeniem"... :lol:

Czesław Lichota 

Wysłany: 2018-03-03, 06:58   

Witam - 16 st C

Dziś od rana
- grubodzioby 5
- sikorki
- czyże
- wróble
https://zapodaj.net/97d339c1228f3.jpg.html

Czesław Lichota 

Wysłany: 2018-03-03, 18:32   

Witam,

sikorka bogatka taka trochę puchata :)
https://zapodaj.net/40f5d93867c1f.jpg.html

HenrykG 

Wysłany: 2018-03-04, 08:08   

U mnie dzisiaj od rana:

rudzik, dwa dzwońce, kwiczoł, kos, dwie bogatki, trzy mazurki ... i pierwszy raz w tym sezonie parka czyżyków :)

HenrykG 

Wysłany: 2018-03-04, 15:14   

Po południu dołączyły:

czarnogłówka, modraszka, wróbel i sierpówki

PeeR 

Wysłany: 2018-03-09, 19:55   

Improwizowany karmnik u rodzicow w Lublinie - od wtorku w okolicy bawi taka ekipa:
https://www.youtube.com/watch?v=RhN3VvXNYbU

Czesław Lichota 

Wysłany: 2018-03-18, 08:46   

Witam,
18.03.2018r - 8 st C

- grubodzioby - 2
- czyże - 2
- sikorki modraszki - 2
- sikorki bogatki
- wróble
Ostatnie podrygi zimy w dzień -2 w nocy do -8 st C i tak ma być przez cały tydzień :) pomału kończę sezon dokarmiania.Ptaki zaczynają zaglądać do budek lęgowych w ogródku przy bloku.

Emen 

Wysłany: 2018-03-21, 19:32   

Dziś uroczyście zakończyłem akcję zimowego dokarmiania, bo też zrobiła się wiosna na całego, przy budkach lęgowych ruch większy, niż przy karmniku. Lista moich tegorocznych stołowników wygląda następująco:
Sikory:
- bogatka,
- modra,
- uboga,
- czarnogłówka,
- sosnówka.
Wróbel domowy.
Mazurek,
Dzwoniec.
Zięba.
Czyżyk.
Szczygieł – widziałem go tylko raz, ale był.
Grubodziób.
Szpak.
Kos.
Kwiczoł.
Kowalik.
Dzięcioł pstry duży.
Sierpówka..
Grzywacz – ostatni tydzień, ale jednak.
Gawron.
Kawka.
Sroka.
Sójka.
Krogulec – nie wiem, czy to się liczy, ale w końcu też przylatywał się posilić, więc czemu nie?
Przy karmniku kręciły się gile, ale nie widziałem, by z niego korzystały (inna sprawa, że nie monitorowałem go całodobowo, więc mogłem przeoczyć). Nie zaszczyciły mnie w tym roku swą obecnością jery, choć w ubiegłych latach bywały regularnie.

Jarol 

Wysłany: 2018-03-22, 09:15   

Emen napisał/a:
Dziś uroczyście zakończyłem akcję zimowego dokarmiania, bo też zrobiła się wiosna na całego, przy budkach lęgowych ruch większy, niż przy karmniku. Lista moich tegorocznych stołowników wygląda następująco:
.

Ojej, a gdzie Ty mieszkasz, że masz już taką wiosnę? U mnie w Opolu jeszcze -3 stopnie tej nocy było, a w miniony weekend i okolicach (czasowych) moje towarzystwo zżerało po ponad 2 kg mieszanki podsypywanej (niełuskanym) słonecznikiem. Jak tydzień temu myślałem, że ponad połowa z 20-kilogramowego worka mieszanki zostanie mi na przyszły rok, tak w niedzielę w trybie alarmowym zamawiałem jeszcze jeden worek. Ale ponieważ na wtorek nie miałem już mieszanki, kupowałem w markecie słonecznik łuskany i siemię lniane. Wysypałem to we wtorek i... przestały dziobać, bo zrobiło się cieplej. A ja te 20 kg dzisiaj dopiero będę targał na działkę... :-/

W tym roku prawie nie polowałem z obiektywem, polegam tylko na (kiepskiej) kamerze, więc nie wszystko mogłem zauważyć albo jest interpretowalne. Ale gatunków było i tak sporo:
- mazurki - w każdej ilości, jaką zapragniesz. W miniony weekend na pewno ponad setka. Wróbli niet;
- bogatki, modraszki, czarnogłówka (wszystkie tak kwalifikuję, nawet gdyby któraś była szarytką, bo nie mam możliwości rozróżnienia), sosnówka, czubatka;
- grubodziób, czasem 2, były regularnymi gośćmi przez cały czas dokarmiania;
- dzięcioł duży na słoninie - co za widok! Dawno nie zaglądał, jakby kamień w wodę :( ;
- szpaki - rzadko, pod koniec zimy, ale za to raz nawet całym stadem;
- kosy to do karmnika w tym roku się nie garną (jabłka gniły niejedzone), bo za rogiem mają suchą karmę dla kotów (taki los, ale mimo że od poprzedniego lata dokarmiam koty, oskub na działce i w okolicy był tylko jeden, a w poprzednich latach więcej się zdarzało). Bywało, że i 8 osobników walczyło jednocześnie o dostęp do karmy;
- sójki z rzadka, ale czasem parami;
- 2 sierpówki nie tylko na ziemi, ale czasem i w karmniku;
- trznadle w drugim planie się kręciły;
- ostatnio widziałem czyże;
- dzwońce;
- rudzik chyba bywał czasem w karmniku (sądząc po szarości ptaka i brązowości jakiejś plamy w tym samym miejscu :) ), a i przy kociej karmie się zjawiał - wczoraj widziany naocznie, nie "ustrzelony";
- sroki tylko czasem zaglądały, trochę na trawnik, ale częściej do kocich zasobów;
- bażantów jednocześnie 3, ale z układu płci wynika, że było ich co najmniej 6;
- kowalik jeszcze jesienią na działce się pokazał, później chyba zajrzał do karmika, ale tylko na początku sezonu.

To chyba wszystko.

Zbudowałem zeszłej jesieni solidny, duży karmnik typu heskiego, świetnie się sprawdził. Materiały kosztowały ok. 450 zł.

Dokarmianie pochłonęło u mnie do tej pory 60 kg (z czego 40 kg dostałem z TOZ) mieszanki, 1,5 kg słonecznika łuskanego i lnu, trochę słoniny, ok. 17 kg słonecznika niełuskanego, niedojedzone a wystawione 3 duże kule tłuszczowe. Mam jeszcze w zapasie 20 kg mieszanki na ten i - chyba - początek przyszłego sezonu :)

A do budki lęgowej nie zaglądałem od czasu wyczyszczenia na początku marca. Jeszcze w marcu trzeba będzie przestawić kamerę z karmnika do budki lęgowej :)

Emen 

Wysłany: 2018-03-22, 19:18   

Cytat:
Ojej, a gdzie Ty mieszkasz, że masz już taką wiosnę?

A we wschodniej Wielkopolsce. Nocami jeszcze temperatura spada ciut poniżej zera, ale w dzień to już powoli zbliża się do dychy na plusie. I ma być coraz cieplej :-)

Jarol 

Wysłany: 2018-03-22, 21:07   

Emen napisał/a:
Cytat:
Ojej, a gdzie Ty mieszkasz, że masz już taką wiosnę?

A we wschodniej Wielkopolsce. Nocami jeszcze temperatura spada ciut poniżej zera, ale w dzień to już powoli zbliża się do dychy na plusie. I ma być coraz cieplej :-)

Jak -5 w nocy to jest ciut, to u mnie też już prawie wiosna, z tym że zawór kulowy o tym nie wiedział i mimo że zamontowany w schowanym w altanie i przykrytym kurtką hydroforze - właśnie ostatnio pękł :-/ Ziemia też jeszcze nie wszystka o tym wie, bo w obszarach zacienionych wideł nie wpuszcza w głąb. A do budki lęgowej dzisiaj zajrzałem - jeszcze nic się tam nie kokosi.

http://pogoda.rcre.opolskie.pl/wugraphs.php

algebro 

Wysłany: 2018-03-22, 21:33   

U mnie karmnikowy sezon "średni był". Tradycyjnie stołówkę odwiedzały czyże, dzwońce, mazurki, kilka wróbli, bogatki, modraszki, sierpówki, sójki, kosy, sporadycznie grubodzioby. Dzięcioły duże tym razem pojawiały się bardzo rzadko. Jednak w ostatnim tygodniu ptactwo stało się bardziej żarłoczne, co skutkowało pojawieniem się około 10 zięb, 6 śpiewaków, 2 kwiczołów, około 5 kosów, 1 szczygła oraz 1 czeczotki! :) W jednym dniu ze szczytu samego karmnika i z sąsiednich brzoskwiń "polowały" 3 kląskawki! Co prawda, nie wiem czy coś w ogóle jadły (-5st, padający śnieg), ale takie wrażenie (polowania) sprawiały. Niestety na drugi dzień przybyło pokrywy śnieżnej, wzrósł mróz a kląskawki gdzieś przepadły. Mam nadzieję, że przeżyły. Jeszcze dokarmiam. :)

czczotka2.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 98,27 KB

spiewak2.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 99,26 KB

szczygiel2.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 92,67 KB

algebro 

Wysłany: 2018-03-22, 21:34   

C.d.

zieba2.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 92,6 KB

trojka2.jpg