FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Gniazda ptaków
Autor Wiadomość
Ad 

Wysłany: 2005-11-30, 11:42   Gniazda ptaków

Mam takie pytanie: czy przydatne jest szukanie zimą gniazd ptaków leśnych, aby powrócić do nich wiosną i sprawdzić, czy jakaś para ptaków je zajęło??

Czyli: jakie gatunki ptaków leśnych (pomijając drapieżne i sowy) wykorzystują ponownie swoje gniazda??

Tetrao 
moderator
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-11-30, 15:48   

Adam Bronowicki napisał/a:
Czyli: jakie gatunki ptaków leśnych (pomijając drapieżne i sowy) wykorzystują ponownie swoje gniazda??

No poza tymi to chyba niewiele... ;) Co innego z dziuplami, ale o to nie pytasz...

Szukając gniazda samotnika warto zimą rozeznac się gdzie w odpowiednim środowisku znajdują się gniazda jakichs drozdów, bo ten lubi je zajmować... ale nic innego nie przychodzi mi do głowy... większość ptaków buduje co roku nowe gniazda.

Marfu 

Wysłany: 2005-11-30, 17:42   

Samotnik zajmuje gniazda drozdow :-)

Tetrao 
moderator
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-11-30, 18:54   

Marfu napisał/a:
Samotnik zajmuje gniazda drozdow

Marfu dzięki za potwierdzenie mojego posta! :oki: :wink:

Marfu 

Wysłany: 2005-11-30, 18:58   

Nie doczytalem sie zbyt uwaznie :-( A tak chcialem zablysnac...

krzysztof1 

Wysłany: 2006-01-27, 07:27   

Adam Bronowicki napisał/a:
jakie gatunki ptaków leśnych (pomijając drapieżne i sowy) wykorzystują ponownie swoje gniazda??

Bociany czarne zajmują swoje gniazda przez wiele lat.

ogardy 

Wysłany: 2006-01-27, 08:02   

Tetrao napisał/a:
większość ptaków buduje co roku nowe gniazda

Pliszka siwa to moze nie koniecznie ptak lesny,ale u mnie na stawie chodowlanym gleboko w lesie, dwa lata pod rzad urzytkowala te same gniazdo.Choc stare bylo bardzo zniszczone (troszke sie splaszczylo) dobudowywala skrzetnie w tym samym miejscu-wiec nie wiem czy to sie liczy :wink:

edit: krotom
debata nt. błędów ort. została przeniosiona tutaj

Grat 

Wysłany: 2006-04-01, 22:21   

W swojej okolicy (ok 15 min od domu) w dwoch miejscach w lesie znalazlem potezne gniazda polozone prawie na wierzcholkach drzew. Mam slabe doswiadczenie, ale z opisow ksiazkowych wyobrazam sobie, ze moga to byc gniazda drapieznikow albo bociana czarnego. Co musialbym robic, zeby sie dowiedziec co tam gniazduje? Warowac dzien i noc? Sprawdzic odchody? Wspiac sie na podobna wysokosc po innym drzewie? Czy wogole dac sobie spokoj, bo ptaki nie gniazduja w tych samych gniazdach w kolejnych latach.

W przypadku sow wiem juz, ze mozna na przyklad poszukac wypluwek pod dziuplami, a co mozna robic w tym przypadku?

Grzegorz

amikosik 

Wysłany: 2006-04-01, 22:45   

Można zrobić dużo zdjęć, budowa gniazda może naprowadzić na trop właściciela.
Inne ptaki też wrzucają wyplówki, wokół gniazda zazwyczaj są jakieś pióra, pióra młodych ptaków, pióra i resztki ofiar.

Rey 
ornitolog

Wysłany: 2006-04-01, 23:27   

amikosik napisał/a:

Dokładnie - zwłaszcza jeśli prześle się zdjęcia do osób, które zajmują się wyszukiwaniem i ochroną ptaków strefowych w naszym kraju.
Napewno niedobrym pomysłem będzie wchodzenie na drzewo i sprawdzanie gniazda, gdyż może to przepłoszyć jego właścicieli z tej okolicy.

Grat 

Wysłany: 2006-04-03, 23:51   

amikosik napisał/a:
Inne ptaki też wrzucają wyplówki, wokół gniazda zazwyczaj są jakieś pióra, pióra młodych ptaków, pióra i resztki ofiar.

Ok. Tak zrobie.

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2006-04-04, 08:11   

Grat napisał/a:
Warowac dzien i noc?
jeśli to gniazdo np. bielika, to możesz się nie doczekać, bo 1 para może mieć nawet do 10 gniazd i co roku wybiera sobie, w którym odbędą lęgi

Mirhel 
obrączkarz

Wysłany: 2006-04-22, 10:41   

Pomyslalem ze moze wrzuce 2 gniazda by odswiezyc troche temat:) jedno labedzia niemego (zdjecie ze wczoraj,Grzedzice stargardzkie) oraz krzyzowki z 18 kwietnia (park 3ego maja Stargard).

Grat 

Wysłany: 2006-05-01, 23:34   

Obiecałem zdjęcia gniazd. Zdjęcia są zrobione z filmu. Teraz nie wydają mi się takie ogromne. W gnieździe nr 1 przez lornetkę zauważyłem gałązki z zielonym igliwiem, które nie mogły tam spaść ani przetrwać w tym kolorze rok, więc może coś tam będzie. Ale na żywo żadnych mieszkańców nie widziałem.

Wybaczcie, ale nie wiem czemu kolejność zdjęć wychodzi inna niż przy załączaniu.

Wypluwek, ani szczątków pokarmu pod gniazdami nie stiwerdziłem. Na oko gniazda wyglądają na niezamieszkałe. Tylko te zielone gałązki dają jakąś nadzieję. Ale chyba gdyby coś miało mieszkać, to już powinny być jaja wysiadywane. Wtedy powinien być jakiś ruch przy gnieżdzie? Czy jestem w stanie zobaczyć osobnika wysiadującego jaja?

gniazdo nr 1 z daleka.JPG
Plik ściągnięto 16484 raz(y) 24,13 KB

gniazdo nr 2 z bliska.JPG
Plik ściągnięto 16483 raz(y) 38,46 KB

gniazdo nr 1 z bliska.JPG
Plik ściągnięto 69 raz(y) 31,19 KB

gniazdo nr 2 z daleka.JPG
Plik ściągnięto 53 raz(y) 26,48 KB

Accipiter 
Dreptak bagienny

otop

Wysłany: 2006-05-02, 13:14   

Ostatnio znalałem kilka gniazd należących prawdopodobnie do drapoli. Nie wiem jednak do jakich. W ubiegłym roku w jednym miejscu słyszałem wielokrotnie głosy myszołowów, potem widziałem także parę ptaków krążącą nad lub w pobliżu miejsca gdzie było zlokalizowane gniazdo. Teraz byłem sprawdzić, czy i w tym roku zajmą to samo gniazdo ale chyba zbudowały inne.
Postaram się zrobić fotki tych gniazd.

* http://picasaweb.google.com/accipiter6
* http://pawelwojcik-fotoprzyroda.flog.pl/

Paweł Wójcik

Odpowiedz do tematu