PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Głosy ptaków do oznaczenia
Autor Wiadomość
Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-10-31, 21:17   

Ja miałem to samo co noc, z pocz?tku mylałem że to nietoperz, ale w końcu doszedłem do tego. Tajemnicze odgłosy wydawała ...lampa uliczna :oops: Dokładnie tak jak piszesz , cyk, cyk ,cyk . Też u mnie wczeniej nie było dopiero teraz taki odgłos wydaj?. Zwróć na to uwage , może to to samo co u mnie?

Emila 

Wysłany: 2004-10-31, 21:47   

A jak do tego doszedłes, ze latarnia? :)
Bo to sie niesie po osiedlu tak daleko, ze nawet nie wiem, w ktora strone isc... :oops:
Piszac poprzedniego posta sluchalam go wlasnie. W pewnym momencie slychac bylo jakies psie porachunki z wyciem i szczekaniem, glos automatycznie umilkl. Psy poszly, jakis czas byla cisza, przed chwila odezwal sie znowu. Moze to koincydencja, moze nietoperz (jest tu troche starych blokow z pustymi strychami), ale na ptaka nie pasuje?

Emila

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-10-31, 21:54   

Na poczatku wydawało mi sie że gos jest "wszędzie". Szukałem długo Ľródła i okazało sie że to wszystkie latarnie się tak odzywały, a że s? otoczone z wszystkich stron budynkami to echo powodowało efekt dolby sorround :wink: A to ze to latarnia domyslilem sie jak stan?lem pod jedn? z nich. Ten głos włanie z góry dochodził.

Jeżeli chodzi o ptaki to każdy odpada, zwłaszcza o tej porze roku! Ja myle że to latarnia, bo też na pocz?tku podjerzawałem jakie zwierze - nietoperza, albo owada...
Czy s? przed twoim blokiem latarnie?

[ Dodano: 2004-10-31, 21:55 ]
a temat wydzielam , bo nie pasuje do tematu dyskusji

[ Dodano: 2004-10-31, 21:59 ]
a co do nagłego milknięcia "cykań" - czasem jak przechodziłem obok latarni cykanie ustawało na chwile, tez mnie to dziwiło. wystawiłem głowe przez okno i chwile obserwowałem. Cykanie, co jaki czas samo się wył?cza... myle że przydałby się na forum jaki elektryk :mrgreen:

[ Dodano: 2004-11-02, 09:36 ]
I jak Emila odkryła co to cyka? :mrgreen:

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-11-02, 13:21   

Tetrao napisał/a:
myle że przydałby się na forum jaki elektryk

?ci?gnij tu Krotoma, on się zna na pr?dzie :mrgreen:

[i] Winer [i]

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-11-02, 13:44   

Cytat:
?ci?gnij tu Krotoma

to on nie siedzi już na forum? :roll:

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-11-02, 13:56   

Siedzi. Ale miło by było specjalnie zaprosić skoro zależy nam na czyjej ekspertyzie :roll:

[i] Winer [i]

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-11-04, 09:48   wezwany do tablicy

wg mnie Emila słyszy jakiego prostoskrzydłego owada :?

Jeli chodzi o dĽwięki wydawane przez lampy uliczne to "winne" s? albo tzw. TUZ (Tranzystorowy Układ Zapłonowy) albo statecznik.
W pierwszym przypadku dĽwięk słychać tylko podczas zapalania się lampy a w drugim jest to ci?głe "brzęczenie" (no chyba, powodowane drżenie przenosi sie na jaki poluzowany element w lampie-wtedy dĽwięki mog? być najróżniejsze) 8)

Emila, wejdĽ TUTAJ i posłuchaj tych dĽwięków, może co CI sie skojarzy :roll:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Kamikazi 

Wysłany: 2005-03-01, 12:02   Co się drze w marcu o północy?

Relacja mojego kolegi. Dzi w nocy o 12:30 w Lasku Bielańskim jaki dziwny zwierz strasznie krzyczał.

Puciałam koledze nagranie samca puszczyka:

http://www.owlpages.com/s...uco/Default.htm

Podobno dzwięk ten jest bardzo podobny do tego z Owlpages z tak? różnic? że dzwięk jaki w tym nagraniu występuję jako drugi był pierwszym. :?

Jaki zwierzak może się drzeć o tej porze roku po północy?

amikosik 

Wysłany: 2005-03-01, 14:30   

Trzeba by przesłuchać ten Lasek Bielański w nocy.

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-03-01, 14:58   

Jestem za. Robimy akcję ?

[ Dodano: 2005-03-01, 14:59 ]
Z magnetofonem ma się rozumieć..
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Hubert 

otop

Wysłany: 2005-03-01, 15:14   

O tej porze roku na 100% dr? się puszczyki, a zreszt? one dr? się cały rok.

amikosik 

Wysłany: 2005-03-01, 15:41   

Kejbii napisał/a:
Jestem za. Robimy akcję ?

[ Dodano: 2005-03-01, 14:59 ]
Z magnetofonem ma się rozumieć..

Żeby nagrywać czy wabić?
To kiedy, dzisiaj? Może zaczniemy o 19.00?
Tylko trzeba wypytać Kamikazi w której częci lasku odbywaj? się te "hałasy".

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-03-01, 16:30   

Żeby powabić;dalsze info na pw lub kom., moja 501-861-504

[ Dodano: 2005-03-01, 21:48 ]
Akcja odbyła się; efekt opisany tutaj
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Namor 

Wysłany: 2006-07-03, 22:49   

Nie wiem gdzie napisac, więc reaktywuje własny watek.
Od kilku tygodni za miom oknem odzywa się tajemniczy ptak. Śpiewa w dzień, wieczorem, a równiez późno w nocy. Próbowałem gościa wypatrzyć, ale kiepska sprawa, za oknem zdziczały sad, na drzewch liscie i nic nie widzać. Dzisiaj zdarzył się dziwny dzień, wróciłem z pracy i nie czeka na mnie zadna pilna robota i postanowiłem się zająć tym upiornym ptaszyskiem. Poniważ obserwacje optyczne nie przyniosły rezultatu, postanowiłem gadzinę zidentyfikowac po głosie (który daje mi się we znaki, bo rano muszę zamykać okno). Jako ignorant w tym względzie nie wiedzić czemu, pomyslałem, że może to być kapturka. Po przesłuchaniu głosu odrzuciłem. Drugą koncepcją była piegża, niestety głos też nie ten. Trzecim podejsciem była cierniówka, którą spotykałem tylko gdzieś na rubiezach (typu Zator, lub Janów Lub.) - i tu bingo ten sam głos. Wystawiłem głośniczki przez okno, a tu odzywaja się chyba ze trzy cierniówki (!!!!), niestety gadziny nie widać, nawet przelatuja jakies wróblaki, ale lądują na Robinia pseudoacacia - a tam widać tylko brązowe strąki wśród zielonych lisci.
Wabienie o dziwo przywabiło krogulca, który zdezorientowany przyfrunął tuz pod okno (nigdy w życiu nie przypuszczałem, że praktycznie w srodku miasta może być krogulec - o ile to był krogulec ;) .

Pytanie teraz zupełnie poważne: czy cierniówki śpiewają taż nocą? (nie jest to zbyt intensywny spiew, ale co jakiś czas się odzywa - może nakłada mi się jakiś inny głos, którego nie mogę zidentyfikować??

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2006-07-03, 23:25   

Czy cierniówki śpiewają nocą ? Hmm, nocą czy nad ranem ? Pytam o sprecyzowanie, bo na na przykład miałem tu ze dwa-trzy lata na pl. narutowicza piegżę, która właśnie o tej porze nadawła nad ranem jak świtało... Skoro śpiewała piegża, a to spokrewniony gatunek...

Co do krogulca - a czemu nie miałby tam być, przecież jest tam sporo zagajników z dominacją topoli, domieszką zdziczałych drzew owocowych - np. ja dziś na rowerze objeżdzałem chaszcze wzdłuż torów kolejowych Szcześliwice-Włochy. Jakież ogromne tereny ma PKP. Wsio to są stanowiska ruderalne plus właśnie takie zakrzaczenia, zagajniki, krzaczory i haszcze. Krogul ma skąd wypadać na łów.. A Ty masz tam też blisko jeszcze zdaje się zadrzewiony cmentarz. U mnie jest krogulaszek na Polach Mokot.

Odpowiedz do tematu