PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tetrao
2012-03-14, 14:37
Dzierlatka - ginący skowronek
Autor Wiadomość
Mirek 

Wysłany: 2004-11-29, 18:21   Dzierlatka - ginący skowronek

Dla osób mieszkaj?cych w Poznaniu i okolicach to nic niezwykłego zobaczyć dzierlatkę. Jest to ptak typowo osiadły, więc warto rejestrować wszystkie stwierdzenia tego gatunku. W Siedlcach w tym oraz w ubiegłym roku nikt dzierlatki już nie widział. Zniknęły chyba ostatnie pary tego ptaka. To tylko przykład - nie wiadomo czy jeszcze s? w Warszawie. Macie co do powiedzenia w tym temacie?

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-11-29, 18:32   

na pocz?tek mały cytacik, Ptaki Polski , Jan Sokołowski, 1977.
''Rozpowszechniona w całej polsce na terenach otwartych, np. na peryferiach miast i wsi, przy drogach , placach, mietnikach i nieużytkach, jednakrze na północy kraju z powodu długotrwałej zimy i większych opadów nieżnych znacznie rzadsza niż w województwach centralnych i zachodnich.''
tak było bez mała 30 lat temu.
Ja dzierlatki nie wiedziałem już kilka dobrych lat. Jak to napisał Mirek w Siedlcach już się ich nie widuje. Kiedy sięgnę pamięci? 10-13 lat wstecz pamiętam że na osiedlu wystarczyło wyjć przed blok by zobaczyć te biegaj?ce po trawniku ptaszki.
teraz już ich niema. :(

Ostatnio zmieniony przez Corvus 2004-11-29, 18:41, w całości zmieniany 1 raz  

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-11-29, 18:33   

Ja jej niegdy nie widziałem, a to chyba już wiadczy o jej liczebnoci w mojej okolicy.

Mirek 

Wysłany: 2004-11-29, 18:39   

Jak s?, to nietrudno je zauważyć. S? mało płochliwe, kręc? się w pobliżu mietników. I biegaj?, a nie skacz? jak wróble...

Batman 

Wysłany: 2004-11-29, 18:47   

Tak, przechodziłem koło Starego Zoo w Poznaniu żeby zobaczyć jemiołuszki (do których w Poznaniu ma wyj?tkowego pecha) i widziałem ganiaj?ce się dwie dzierlatki, więc w Poznaniu s? niew?tpliwie. Szkoda że u Was nie ma, b?dĽ s? rzadkie :(

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-11-29, 18:59   

Mirek napisał/a:
kręc? się w pobliżu mietników

Doskonale powiedziane! :-D Albo na :> Oprócz dzisiejszej obserwacji piewaj?cej dzierlatki przypominam sobie, że rok temu, również zim?, ale póĽniej, chyba w okolicy stycznia/lutego, również na mieciu (toruńskie miejskie wysypisko mieci :roll: ), w czasie liczenia mew widziałam 3 dzierlatki. Z tego, co mówił mi Michał Maniakowski (wiele lat obserwował ptaki w Toruniu), dzierlatki regularnie przebywaj? u nas zim? na wysypisku w liczbie kilku do dziesięciu osobników (rednio). Zdaje się też, że miałam jakie pojedyncze obserwacje z sezonu lęgowego, ale to musiałabym poszukać.
Tyle ja mam na razie do powiedzenia :)

[i] Winer [i]

Rey 

Wysłany: 2004-11-29, 19:31   

Mirek napisał/a:
Zniknęły chyba ostatnie pary tego ptaka. To tylko przykład - nie wiadomo czy jeszcze s? w Warszawie. Macie co do powiedzenia w tym temacie?

Zgadza się Warszawa to najlepszy przykład aby zobaczyć wymieranie dzierlatki. W latach 60-tych dzierlatka była gatunkiem lęgowym występuj?cym pospolicie w całym miecie. W 1986 liczebnoć dzierlatki oceniono na 53 pary. Pod koniec lat 90-tych pozotało w stolicy raptem 6 do 10 par, a w tej chwili jest ich pewnie jeszcze mniej :(
Zreszt? najlepszym przykładem jest moje osiedle. Na pocz?tku lat 90-tych prawie podczas każdego spaceru po dzielnicy udawało mi się obserwować dzierlatki i to podczas każdej pory roku. Ale już od dobrych 6-7 lat nie spotkałem dzierlatki w tej częci Warszawy :(

Mirek 

Wysłany: 2004-11-29, 19:54   

Spróbuję namówić Grzegorza Lesińskiego, aby tu zajrzał i ew. pilnował tematu. W kwestii dzierlatki chyba ma najwięcej do powiedzenia, przynajmniej nt. sytuacji na Mazowszu!

tomax 

Wysłany: 2004-11-29, 22:11   

Witam wszystkich.
Dzierlatki w Łomży obserwuję od kilku lat, w tym roku też już kilka sztuk
"prosiło się" o zdeptanie skacz?c po chodniku. Osiedle na skraju miasta.
Jest to chyba pierwszy z "nietypowych" ptaków, którego nauczyłem się rozpoznawać :D

TatRa 

Wysłany: 2004-11-30, 08:54   

No wreszcie gatunek, który u siebie obseruje bez większego problemu. Szczególnie od jesieni do wiosny - znaczy w zimie :P .
S? to ptaki które faktycznie nie boja się ludzi. Przebywaja często w okolicy naszego targowiska. Podczas sobotniego szału zakupów, kiedy cały Jelcz i okolice rano przybywaj? gromadnie na "tanie zakupy" te skowronki można powiedzieć bior? czynny udział w zakupach. Biegaj? między straganami i samochodami. Mozna do nich podejć na prawie 1m.

marek 

Wysłany: 2004-11-30, 13:45   

u mnie(gorny slask) jest kiepsko by nie powiedziec tragicznie.wycofuje sie z wiekszosci stanowisk.ostatnia obserwacje mialem jakies 3 lata temu.wiem natomiast ze sprawdzonego zrodla ze w tym roku kilka bylo przy hipermarkecie real w opolu,takze w porze legowej

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-11-30, 13:50   

Cytat:
w tym roku kilka bylo przy hipermarkecie real w opolu,takze w porze legowej

podobnie było w Wa-wie - pojawiały się przy supermarketach a nawet wewn?trz ;) Może to być zwi?zane z tym, że supermarkety buduj? najczęciej na obrzeżach miast gdzie s? tereny ruderalne, które dzierlatka najbardziej lubi...

W Wa-wie już ich nie widuję (kiedy były liczne na Ursynowie) ale jest jej jeszcze trochę w Radomiu

TatRa 

Wysłany: 2004-11-30, 14:16   

Cytat:
pojawiały się przy supermarketach

We Wrocławiu też słychać dzierlatki na parkingach przed supermarketami

Mirhel 
obrączkarz

Wysłany: 2004-11-30, 14:36   

Mieszkam na peryferiach miasta i co roku widuje na jesien i zime dzierlatki, moze nie jest ich zbyt duzo, ale sa. Przyznam, ze rowniez zauwazylem spadek liczebosci.

Rey 

Wysłany: 2004-11-30, 15:53   

mopek napisał/a:
Cytat:
w tym roku kilka bylo przy hipermarkecie real w opolu,takze w porze legowej

podobnie było w Wa-wie - pojawiały się przy supermarketach a nawet wewn?trz ;) Może to być zwi?zane z tym, że supermarkety buduj? najczęciej na obrzeżach miast gdzie s? tereny ruderalne, które dzierlatka najbardziej lubi...

Ja spotykałem dzierlatki przy ogródkach działkowych i na terenach budowy nowych osiedli.

Odpowiedz do tematu