PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tetrao
2012-03-14, 14:37
Dzierlatka - ginący skowronek
Autor Wiadomość
Kamil 

Wysłany: 2014-10-20, 22:06   

Avocet napisał/a:
06.10.2014 miałem jednego ptaka na parkingu CH Franowo (znane powszechnie jako M1) przed Decatlonem
W takim razie skoro słyszałem wtedy skowronkopodobny głos, to na 99% była dzierlatka, szkoda że na przegląd parkingu mogłem iść dopiero kilkadziesiąt minut później :/
Avocet napisał/a:
sam Poznań tym zagłębiem nie jest już od jakiś 20 lat niestety...Ale wystarczy pojechać 25 km od ścisłego centrum miasta by usłyszeć na wiosnę naraz kilka samców
Miałem na myśli, że region jest tym zagłębiem w skali Polski ;) Bo przykładowo moje rodzinne strony to raczej pustynia.

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2014-10-21, 06:48   

Kamil napisał/a:
W takim razie skoro słyszałem wtedy skowronkopodobny głos, to na 99% była dzierlatka, szkoda że na przegląd parkingu mogłem iść dopiero kilkadziesiąt minut później
mi osobiście głos dzieratki kojarzy się najbardziej z...dzierlatką ;) melodyjny, fletowy akcent w każdym typie głosu jest charakterystyczny tylko dla tego gatunku i nie do pomylenia z żadnym innym. Jezeli słyszałeś skowronkopodobny głos, to jest zatem szansa, że był to po prostu skowronek... Posłuchaj na xeno-canto nagrania głosów galeridy i sam zdecyduj
statyw Manfrotto 290 xtra + głowica 128 RC
lornetka Zeiss Conquest HD 10x42

Benek123 

otop

Wysłany: 2014-10-21, 08:30   

Świdnica ( dolnośląskie ) dzierlatka w okolicach fabryki Colgate

Kamil 

Wysłany: 2014-10-21, 19:34   

Avocet napisał/a:
mi osobiście głos dzieratki kojarzy się najbardziej z...dzierlatką ;) melodyjny, fletowy akcent w każdym typie głosu jest charakterystyczny tylko dla tego gatunku i nie do pomylenia z żadnym innym. Jezeli słyszałeś skowronkopodobny głos, to jest zatem szansa, że był to po prostu skowronek... Posłuchaj na xeno-canto nagrania głosów galeridy i sam zdecyduj
Jeśli to był skowronek, to musiał być jakiś dziwny, bo głos wyraźnie pochodził gdzieś z ziemi ;) Właśnie odsłuchałem i nawet pasuje.

krakers 

Wysłany: 2014-10-21, 19:56   

Cytat:
bo głos wyraźnie pochodził gdzieś z ziemi ;)

a to skowronki nie siadają na ziemi??? :lol:

Kamil 

Wysłany: 2014-10-21, 21:21   

krakers napisał/a:
a to skowronki nie siadają na ziemi??? :lol:
No raczej nie pośród samochodów na środku parkingu przed wielkim centrum handlowym :]

claviceps 

Wysłany: 2014-10-22, 10:23   

Kamil napisał/a:
No raczej nie pośród samochodów na środku parkingu przed wielkim centrum handlowym :]

Jest migracja, ptaki wędrowne mogą być wszędzie - więc z tą akurat wskazówką co do gatunku bym był ostrożny.

Benek123 

otop

Wysłany: 2014-10-29, 06:04   

Dzierlatka na terenie Przeds. Utylizacji Odpadów Świdnica

P1020140.JPG
Plik ściągnięto 1131 raz(y) 85,69 KB

Patrycjusz 

otop

Wysłany: 2014-11-10, 19:50   

Pytanie do Wielkopolan.
Czy w naszym regionie (dzierlatkowym zagłębiu) ktokolwiek zajmuje się tym gatunkiem?
Mam na myśli choćby monitoring populacji na większą skalę.

Z góry dziękuję za odpowiedź,
;)

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2014-11-12, 19:31   

Kilka lat wstecz Przemo Wylegała zbierał obserwacje do jakiegoś artykułu (chyba :roll: ), sam miałem pomysł aby ptakiem 2015 w regionie była właśnie dzierlata (tak jak ostatnio śmieszka, czajka czy gęgawa)

xipho 

salamandra

Wysłany: 2014-11-18, 23:51   

Z racji tego że sporo poruszam się po Wielkopolsce zbieram tak dla siebie dzierlatkowe obserwacje.
Na mój nos jeszcze całkiem nieźle z tym ptaszkiem w Wlkp.Spotykam je w miastach, na przedmieściach jak i w krajobrazie rolniczym.Myślę, że typowe dzierlatkowe miejscówki są w sporej części zasiedlone.Fajny pomysł,tym bardziej że to ptak który żyje obok nas i nie potrzeba wiele zachodu aby regularnie kontrolować potencjalne miejsca.pzdr

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2014-11-19, 19:19   

xipho napisał/a:
Z racji tego że sporo poruszam się po Wielkopolsce zbieram tak dla siebie dzierlatkowe obserwacje.
Na mój nos jeszcze całkiem nieźle z tym ptaszkiem w Wlkp.Spotykam je w miastach, na przedmieściach jak i w krajobrazie rolniczym.Myślę, że typowe dzierlatkowe miejscówki są w sporej części zasiedlone.Fajny pomysł,tym bardziej że to ptak który żyje obok nas i nie potrzeba wiele zachodu aby regularnie kontrolować potencjalne miejsca.pzdr
też dość dużo poruszam się po wlkp, i odnoszę wrażenie, iż wraz z przemieszczaniem się na północ regionu jest coraz rzadsza. U "nas" (pow. grodziski, kościański, śremski, S część poznańskiego) jest jeszcze dość liczny, ale nawet po własnych obserwacja zauważam spadek liczebności w porównaniu do początków wieku...

rafael** 

Wysłany: 2014-11-20, 21:56   

Dorzucę garść informacji z Kujaw, a więc regionu graniczącego z Wielkopolską. Kilka lat wstecz (2009-2011) zbierałem dane o występowaniu dzierlatki w krajobrazie rolniczym i zurbanizowanym - Inowrocław i okolice. W samym mieście zagęszczenie wynosiło 0,5 pary/km2, natomiast na 3 niewielkich powierzchniach wiejskich (każda po ok.5km2) wahało się od 1,2-1,8 pary/km2. Jak widać na wsiach trzyma się dość dobrze, zwłaszcza takich z rozproszoną zabudową, pryzmami obornika, podwórzami i placami. Co ciekawe pierwsze swoje lęgi wyprowadza w znacznej części w oziminach, a sukces lęgowy jest dość duży.
Od 2012r. ptaki są obrączkowane kolorowymi obrączkami, także gdyby ktoś widział dzierlatkę z białą obrączką to prosiłbym o kontakt.

Agent Tomek 
Siewkolub

Wysłany: 2014-11-21, 11:04   

Na Dolnym Śląsku sytuacja jest zgoła inna... Zasadniczo prawie nie ma już czegoś takiego jak "dzierlatka wiejska". Mamy jeszcze takie wioskowe dzierlaty w naszej części Doliny Baryczy, lecz kończą się kilkanaście km przed Trzebnicą. Nie mam pojęcia jak wygląda sytuacja na pograniczu Lubuskiego/Dolnośląskiego/Wielkopolskiego (Głogów-Polkowice-Góra), tam zapewne jest podobnie jak w DB ale ten kawałek Śląska to ornitologiczna biała plama..... Tak czy owak z ostatnich lat nie słyszałem o stanowiskach w krajobrazie rolniczym poza wsiami....

Reszta regionu (łącznie z woj. Opolskim) to już nawet nie tyle co dzierlatki miejskie, ale DZIERLATKI HALOWE . Z Lubina, Głogowa, Opola mamy informacje, że są tam dzierlatki miejskie biegające po osiedlach. Ale np. we Wrocławiu to też już melodia przeszłości... Mamy w całym mieście populacyjke kilkunastu śpiewających samców, które zasiedlają tylko i wyłącznie rozległe trawniki i nieużytki wokół wszelakich hal (sumperarkety, magazyny itp.) I to generalnie ma przełożenie na "krajobraz wiejski". Znajdziesz gdzieś wśród pól kompleks hal to i najprawdopodobniej znajdziesz dzierlatkę :D

Co ciekawe na Górnym Śląsku populacja szacowana jest na ZERO par....

Benek123 

otop

Wysłany: 2014-12-02, 07:50   

Żerująca para dzierlatek na drodze ( wśród pól uprawnych) do oczyszczalni ścieków w Świdnicy

IMG_4143.JPG
Plik ściągnięto 1145 raz(y) 91,37 KB

Odpowiedz do tematu