PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tetrao
2012-03-14, 14:37
Dzierlatka - ginący skowronek
Autor Wiadomość
Lutek 

Wysłany: 2009-02-25, 14:45   

W nowych Notatkach Ornitologicznych artykuł o dzierlatkach:
Populacja lęgowa dzierlatki Galeria cristata w Regionie Świętokrzyskim w latach 1985–2006. Łukasz Misiuna

pzdr

Mirhel 
obrączkarz

Wysłany: 2009-04-04, 12:31   

Nie skłamię jeśli powiem, że dzierlatek już nie ma na os. Pyrzyckim w Stargardzie. Dwa lata temu była jedna para, która dochowała się potomstwa. Rok temu był tylko samiec, nadaremnie szukający partnerki, który również później zniknał (pewnie opuścił swój rewir w poszukiwaniu samicy). W tym roku dzierlatek nie ma w ogóle - smutne.

Dziś jednak odwiedziłem Agrofirmę Witkowo (kilka km od Stargardu). A tam przed samą siedzibą firmy 3 ptaki. Miło popatrzeć.... zaobserwowałem również ciekawe zachowanie tych ptaków (foto). Ptaki siedziały tak w bezruchu wpatrując się w siebie przez kilka dobrych minut.

dzierlatki.jpg
Plik ściągnięto 604 raz(y) 133,16 KB

dzie.jpg
Plik ściągnięto 557 raz(y) 148,74 KB

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2009-04-04, 14:51   

Mirhel napisał/a:
Ptaki siedziały tak w bezruchu wpatrując się w siebie przez kilka dobrych minut.

albo jakieś toki pary(raczej mniej prawdopodobne).... albo próba sił,rodzaj rywalizacji dwóch samców.

NORBERT 

Wysłany: 2009-04-05, 22:23   

Lutek napisał/a:
Populacja lęgowa dzierlatki

lepszy byłby tytuł Wymieranie populacji lęgowej dzierlatek
choc w tamtym roku widziano dzierlatki podobno w Szydłowcu a to KGŚ

Te dzierlatki z pod Stargardu i ich zachowanie, to ja stawiam na dwa samce ale pewności nie mam

Kamil 

Wysłany: 2014-09-12, 01:55   

Pytanie podobne jak w temacie o sowach: kiedy ostatnio widywano w Warszawie dzierlatki?

lookhasz 
ornitolog

Wysłany: 2014-09-12, 08:46   

Kamil napisał/a:
Pytanie podobne jak w temacie o sowach: kiedy ostatnio widywano w Warszawie dzierlatki?

W poprzednim wieku.
szacunek dla natury to pierwotne jest sedno."

claviceps 

Wysłany: 2014-09-12, 12:55   

lookhasz napisał/a:
W poprzednim wieku.

O żesz, serio? Pytam, bo dokładnie 16 czerwca 2010 słyszałem (i chyba też widziałem, nie pamiętam) śpiewającego samca nad lotniskiem Bemowo. Byłem wtedy na festiwalu Sonisphere, więc oczywiście nie miałem lornetki, a i ogólny hałas nie sprzyjał wsłuchiwaniu się w śpiew (choć to było jeszcze przed koncertami), ale dałbym sobie uciąć co najmniej małego palca, że to była dzierlatka. Ktoś tam jej szukał w ostatnich latach?

lookhasz 
ornitolog

Wysłany: 2014-09-12, 13:06   

Jeśli to prawda to byłaby super sprawa. Zatem będziemy sprawdzać. Szczególnie, że w naszym regionie najprawdopodobniej jedyna lęgowa populacja utrzymuje się w Radomiu, choć i tam z roku na rok jest coraz gorzej.

pozdr ŁM
szacunek dla natury to pierwotne jest sedno."

Kamil 

Wysłany: 2014-09-12, 14:35   

claviceps napisał/a:
słyszałem (i chyba też widziałem, nie pamiętam) śpiewającego samca nad lotniskiem Bemowo
Mogłeś dać znać wcześniej, bo ostatnio sporo czasu spędzałem w okolicy lotniska :P , no ale zawsze mogę się tam przejechać z Ursynowa ;) . Jakieś dokładniejsze namiary?

claviceps 

Wysłany: 2014-09-12, 16:57   

lookhasz napisał/a:
Zatem będziemy sprawdzać.

Powodzenia życzę! (i oczywiście rad bym się dowiedzieć o efektach)
Kamil napisał/a:
Jakieś dokładniejsze namiary?

Byłem tam po raz pierwszy (i dotąd ostatni) w stutysięcznym (o ile nie większym) tłumie ludzi. Namiar "lotnisko Bemowo" musi Ci wystarczyć;)

Kamil 

Wysłany: 2014-09-12, 17:37   

claviceps napisał/a:
Byłem tam po raz pierwszy (i dotąd ostatni) w stutysięcznym (o ile nie większym) tłumie ludzi. Namiar "lotnisko Bemowo" musi Ci wystarczyć;)
Ok, rozumiem ;)

Piotr 

Wysłany: 2014-09-15, 19:49   

Wychowałem się na Bemowie w latach 80-ych i pamiętam że dzierlatki biegały nawet w okolicach mojego bloku przy ul. Radiowej. Moje ostatnie widziane w Polsce dzierlatki również spotkałem na Bemowie i to w okolicy lotniska. Było to pod koniec lat 90-ych w okolicy centrum handlowego Bemowo i sąsiadujących z nimi ogródków działkowych. Przy najbliższej okazji muszę sprawdzić to miejsce.

WODNIK1979 

Wysłany: 2014-09-22, 16:05   dzierlatka

Jakie czynniki sprawiają, że ten gatunek zanika?
W gm. Zbąszynek miejscowość Chlastawa, gdzie pracuję widuję je często. Każdego ranka przez okno z pracy obserwuję jak biegają po parkingu.

Kamil 

Wysłany: 2014-10-20, 14:27   

Teraz pytanie do poznaniaków ;) : czy dzierlatka nadal występuje w okolicach M1 :?: W sobotę z rana, na dość pustym jeszcze parkingu słyszałem coś, co przypominało skowronka i po chwili uświadomiłem sobie, że przecież jestem w dzierlatkowym zagłębiu, ale mimo przeglądu parkingu nic więcej nie widziałem i nie słyszałem.

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2014-10-20, 18:41   

Kamil napisał/a:
Teraz pytanie do poznaniaków : czy dzierlatka nadal występuje w okolicach M1
06.10.2014 miałem jednego ptaka na parkingu CH Franowo (znane powszechnie jako M1) przed Decatlonem
Kamil napisał/a:
W sobotę z rana, na dość pustym jeszcze parkingu słyszałem coś, co przypominało skowronka i po chwili uświadomiłem sobie, że przecież jestem w dzierlatkowym zagłębiu, ale mimo przeglądu parkingu nic więcej nie widziałem i nie słyszałem.
sam Poznań tym zagłębiem nie jest już od jakiś 20 lat niestety...Ale wystarczy pojechać 25 km od ścisłego centrum miasta by usłyszeć na wiosnę naraz kilka samców
statyw Manfrotto 290 xtra + głowica 128 RC
lornetka Zeiss Conquest HD 10x42

Odpowiedz do tematu