PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawe zachowanie (się) ptaków
Autor Wiadomość
echen 

Wysłany: 2005-03-09, 00:23   Ciekawe zachowanie (się) ptaków

Zapewne pamiętacie zdjęcie wlepione do mojej inauguracyjnej awizagadki, któr? dzisiaj zamknięto, a które to przedstawiało sójkę. Otóż kulisy powstania tej fotki były następuj?ce: Jaki czas temu wracaj?c pochmurnym dniem z pracy zobaczyłem siedz?cego na drzewie, ok. 150 m od szosy, myszołowa, więc zatrzymawszy samochód chciałem mu zrobić zdjęcie. Nim jednak zd?żyłem uchylić boczn? szybę, drapieżnika już nie było :x . Ledwie 2-3 sekundy póĽniej na tym samym drzewie, może nawet na tej samej gałęzi siedziała już :shock: sójka (jeli odwróciłbym głowę na tę chwilę gdzie w drug? stronę i zobaczył „metamorfozę” myszołowa pewnie wybrałbym się wkrótce do psychiatry ale na szczęcie głowy nie odwróciłem :mrgreen: ). Do czego zmierzam... Chciałbym Was zapytać, czy Waszym zdaniem to ja czy sójka wypłoszyła myszołowa? Czy taki ptak jak myszołów mógłby obawiać się wiele mniejszej sójki? A może to był zwykły zbieg okolicznoci, że dwa różne gatunki korzystały z tego samego „punktu widokowego” i w dodatku drugi parę sekund po pierwszym... :?:

marek 

Wysłany: 2005-03-09, 11:59   

to raczej byl przypadek.byc moze oba ptaki korzystaly z jednego zrodla pokarmu i stad bliskosc tych gatunkow

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2005-03-14, 09:17   

Samo pojawienie się sójki raczej by go nie wystraczyło. Inna rzecz przyst?pienie do szturmu przez klan takich sójek ;) Wtedy mógłby po prostu uznać że jest "ponad to" i odlecieć :]

[i] Winer [i]

krzysztof1 

Wysłany: 2009-01-30, 14:39   

Przedwczoraj widziałem samca błotniaka zbożowego wlatującego do starego lasu liściastego,wcześniej parę tych ptaków.Może leciały przez las gdzieś na inne łowisko?,odpoczywają czasem na drzewach,polują na obrzeżach lasu :? Czy widzieliście błotniaki zbożowe,łąkowe czy stawowe w lasach??

A.K.F.K 

otop

Wysłany: 2009-02-01, 10:55   

Ja widziałem kiedyś samotnego kormorana , który leciał nad terenami rolniczymi :/
Prawdopodobnie leciał ze stawów rybnych ok.1 km z tąd na większy zbiornik oddalony od tego miejsca ok. 30 km .

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2009-02-02, 18:40   

No ja widywałem kilka razy i pojedyncze i lecace po 3-4 kormorany nad lasem/terenami polnymi. Nie ma w tym chyba nic dziwnego - ptaki mają skrzydła :]

Paweł - Pamiętamy! :( [*]

krzysztof1 

Wysłany: 2009-03-03, 07:46   

Na zdjeciu błotniak zbożowy (samica?) bawiący się zdobyczą ;) czasem 2 ptaki gonią się nad łąkąpróbując odebrać sobie gryzonia,wlatują do lasu i ciekawie to wygląda jak błotniaki latają pomiędzy drzewami w starym lesie liściastym.

P1340377.JPG
Plik ściągnięto 3168 raz(y) 124,8 KB

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2009-03-03, 11:21   

Błotniaki na terenach zalesionych można regularnie spotkać w górach. Zwykle jednak migrują wtedy nad wierzchołkami smreków, albo ciągną wzdłuż szczytowych hal, połonin, turni. Może błotniak krzysztofa znał jakiś skrót z pól na inne pole i prowadził on akurat przez las ;) Chyba jednak nic w tym dziwnego...

Ja widziałem kiedyś zimorodka, który zerwał się znał rzeki i wleciał w głąb lasu sosnowego. W tym miejscu nie ma żadnego innego akwenu więc nie wiem czego tam szukał, ale już stamtąd nie wrócił. :roll:

Ostatnio na zjeździe m-śto Maria Wieloch opowiadała o łabędziach krzykliwych uciekających do lasu przed obrączkarzami :mrgreen:

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2009-03-03, 11:27   

Tetrao napisał/a:
[...]nad wierzchołkami smreków[...]
tłumacze na polski - "nad wierzchołkami świerków" ;) :lol:

Tetrao napisał/a:
[...]Ja widziałem kiedyś zimorodka, który zerwał się znał rzeki i wleciał w głąb lasu sosnowego. W tym miejscu nie ma żadnego innego akwenu więc nie wiem czego tam szukał, ale już stamtąd nie wrócił. :roll: [...]
ktoś pisał na jednej z ptasich list dyskucyjnych, że miał podobny przypadek - po przeprowadzonym śledztwie wyszło na jaw że jakieś dwa kilosy (cytuje z pamięci - ale na pewno chodziło o kilometry) w głąb lasu była budowana droga, i w hałdzie ziemi która została zepchnięta owe zimosmrodki wygrzebały sobie norke :D i za każdym razem gnały nad rzeczkę na polowanie - słabo :roll:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

krzysztof1 

Wysłany: 2009-03-04, 07:54   

Tetrao napisał/a:
Może błotniak krzysztofa znał jakiś skrót z pól na inne pole i prowadził on akurat przez las ;) Chyba jednak nic w tym dziwnego...

dla mnie widok błotniaków latających w lesie wydaje się trochę dziwny pewnie dlatego że wcześniej obserwowałem błotniaki zb. po naszej stonie Wisły,na północ od Gniewu gdzie nie ma lasów :-D

@g@ 

Wysłany: 2009-04-26, 09:49   

Od wczoraj dzieje się u mnie coś dziwnego. Wszystko zaczęło się rano, gdy usłyszałam hałasy dobiegające od okna. Okazało się, że to pliszka siwa ciągle podlatuje do okna i uderza dziobem o szybę. Ciągle powtarzała to uderzając mniej więcej w to samo miejsce. Pomyślałam, że powieszę sylwetkę ptaka drapieżnego na szybie. Na pewien czas to pomogło. Pliszka bała się, lecz tylko przez pewien czas. Później zmieniła okna, w które uderzała. Po pewnym czasie przestała. I normalnie się zachowywała - jak każda pliszka. W jej zachowaniu nie było nic dziwnego. Myślałam, że już jej przeszło, lecz dzisiaj rano...... obudziła mnie pliszka stukająca w okno.
Boję się, że jej się coś stanie (jeśli już się nie stało)...
Nie mam pojęcia czym może być spowodowane takie jej zachowanie. Czy ktoś ma jakieś pomysły?

Namor 

Wysłany: 2009-04-26, 18:43   

@g@ napisał/a:
Czy ktoś ma jakieś pomysły?
widzi konkurenta [czyli siebie w odbiciu] i go atakuje.

Zyga 

Wysłany: 2009-05-09, 14:32   

Mam pytanie dotyczące bocianów.
Nad Biebrzą widziałem ok.20 os. w jednym stadzie wyglądało to prawie jak toki batalionów.Czy to były samce czy też młodzież nielęgowa?
Drugie pytanie dotyczy batalionów.Jak to jest w tym okresie z tymi ptakami.Obserwowałem dziesiątki batalionów i tylko samce.Nie było żadnej samicy.
Czy samice siedzą już na jajach a samce ciągle tokują?

VIDEO ŁOWY
http://www.youtube.com/user/raniuch/videos

A.K.F.K 

otop

Wysłany: 2009-05-29, 15:47   

Ile razy widzieliście myszołowa zawisającego w powietrzu tak jak to robi pustułka bo ja szczerze mówiąc ( a raczej pisząc) to widziałe poraz pierwszy . :shock:

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2009-05-29, 16:06   

A.K.F.K napisał/a:
Ile razy widzieliście myszołowa zawisającego w powietrzu tak jak to robi pustułka bo ja szczerze mówiąc ( a raczej pisząc) to widziałe poraz pierwszy . :shock:

myszołowy również dość często zawisają pod wiatr w locie trzepoczącym - wielokrotnie obserwowałem taki ich sposób polowania (szczególnie zimą)
statyw Manfrotto 290 xtra + głowica 128 RC
lornetka Zeiss Conquest HD 10x42

Odpowiedz do tematu