PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawe zachowanie (się) ptaków
Autor Wiadomość
Torenvalk 

Wysłany: 2017-03-27, 23:58   

Dziś w parku w Chorzowie miałam okazję obserwować seksualne akcje krzyżówek. Była samica i trzech samców, każdy z nich jednocześnie usiłował ją zgwałcić; w całym tym zamieszaniu dwóm z nich się to udało. Następnie po chwili szamotaniny towarzystwo podzieliło się na dwie pary: samica z pierwszym samcem, i dwa pozostałe samce jako druga para :roll: :lol: Żałuję, że nie miałam czym tego nagrać, bo widowisko było przednie, i to przy samym brzegu stawu ;)

Grandi 

Wysłany: 2017-03-31, 23:23   

Dzisiaj nad leśnym stawem nieświadomie spłoszyłem 3 przebywające w trzcinach żurawie (południowa część Kotliny Sandomierskiej niedaleko od Pogórza, żurawie tu nie żyją). Ptaki nie uciekły, ale cały czas krążyły nad okolicą. 4 dni temu nad tymi okolicami widziałem przelatujący klucz żurawi. Czyżby spodobało im się to leśne jezioro, czy tylko odpoczywają przed odlotem nieco dalej na północ Polski?

malbork7 

Wysłany: 2017-04-24, 17:50   

Wczoraj żuraw walczący z lisem na polu rzepaku!

zuraw.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 123,88 KB

zuraw1.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 147,71 KB

zuraw2.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 134,17 KB

malbork7 

Wysłany: 2017-04-24, 18:01   

Dodam jeszcze,że żuraw wygrał (widziałem uciekającego lisa bez zdobyczy),prawdopodobnie bronił gniazda lub młodych.

malbork7 

Wysłany: 2017-04-24, 18:32   

Też na czasie...zając wybronił młodego przed atakiem wron i samca błotniaka stawowego..

zajac.jpg
Plik ściągnięto 17 raz(y) 129,39 KB

zaj.jpg
Plik ściągnięto 8 raz(y) 127,03 KB

mYszak 

Wysłany: 2017-06-12, 10:05   

Wczoraj (11.06) w Górach Słonnych słyszałem śpiew ptaka, który mnie zaskoczył. Piosenka zaczynała się motywem pierwiosnka, a konczyla piecuszkiem ;) .
Niestety nie udalo mi sie nagrac delikwenta, ponieważ zamilkł gdy chciałem podejsc.
Czy ktos z Was mial do czynienia z czyms podobnym? Czy to improwizacja piecuszka/pierwiosnka, czy może jakiś hybryd (czy wiadomo cos na temat krzyzowania sie tych 2 gatunkow)?

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2017-06-12, 16:22   

Cześć,
Szkoda że nie udało się nagrać, to mogło być coś fajnego :/
Nie wiem czy je brałeś pod uwagę, ale odsłuchaj śpiewów Ph. collybita tristis i Ph. ibericus na xeno-canto.
W sumie mogła to być też muchołówka mała, trochę nawet pasuje do opisu ;) ale ten śpiew chyba znasz??

mYszak 

Wysłany: 2017-06-12, 20:01   

Zaluje, ze od razu nie zaczalem nagrywac.
Muchołówka mała to nie była z pewnoscia, po przesluchaniu na xeno-canto tristis i ibericus tez mi nie pasują.
Ten śpiew był jakby sklejką dwoch piosenek, choc przejscie bylo bardzo plynne. Jestem tez pewien, ze to nie byly nachodzace na siebie spiewy 2 ptaków
Gdybym mial jeszcze doszczegolowic opis, to pierwiosnek na poczatku byl troszke przyspieszony, a koncowka to byl juz klasyczny piecuszek.
Pewnie bedzie ciezko rozwiklac ta zagadke, ale jest nauczka na przyszlosc, zeby od razu nagrywac ;)

mikus.zet 

Wysłany: 2017-06-12, 23:55   

Na DOFbasen (obserwacje z Danii) ktoś ostatnio wrzucił fotę phylloscopa podpisanego jako hybryd collybita x trochilus...

mYszak 

Wysłany: 2017-06-14, 17:26   

Znalazłem takie nagrania:

http://www.xeno-canto.org...rbler+hybrid%22

wlasnie taki byl ten glos w Górach Słonnych.

Jarol 

Wysłany: 2018-04-17, 22:11   

Podczas dzisiejszego przeglądu, co działo się w budce zajętej przez bogatki zauważyłem, że kilkakrotnie w ciągu dnia gościł tam mazurek i jakby znosił jajo albo próbował wysiadywać nie swoje (sikora zniosła już co najmniej 1). Czy mam powód się obawiać, że naruszanie miru domowego sikorek przez mazurka spowoduje porzucenia lęgu przez te ostatnie?

Jarol 

Wysłany: 2018-04-21, 10:44   

No i stało się :( Przy przeglądzie wczorajszych zdjęć widać było, że mazurek wtargnął pod wieczór do budki i szmotał się z sikorką. Na razie 1:0 dla sikorki, ale żeby jej to nie zestresowałóżko i nie doprowadziło do porzucenia lęgu, jak się będzie powtarzać.

algebro 

Wysłany: 2018-06-01, 09:52   

Dziś, pięć minut po północy, przemieszczająca się w świetle księżyca... śpiewająca kukułka. :lol:

Odpowiedz do tematu