PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawe zachowanie (się) ptaków
Autor Wiadomość
Jarek Słowikowski 

Wysłany: 2015-08-28, 16:52   

A czy Ktoś wie, z jakiego powodu sierpówki i grzywacze są nękane przez wilgi?

Torenvalk 

Wysłany: 2015-10-18, 23:47   

Myszołów napisał/a:
Byłem świadkiem jak na światłach gołąb usiadł na sąsiednim samochodzie i jechał na gapę. PO jakimś czasie zleciał widocznie dojechał do celu. :)

Kiedyś z koleżanką w parku obserwowałyśmy grzywacza, jak usiadł na linie napędzającej kolejkę (coś podobnego jak np. w górach, na Czantorii), i jechał sobie tak, razem z wagonikami :lol:
Widziałyśmy też kiedyś gołębia, jak wchodził pieszo schodkami na wiadukt, i jak tylko doszedł na górę, sfrunął z powrotem na dół ;)

Dziś nad wodą usłyszałam od ludzi, że kilka tygodni temu łabędź wylądował w centrum miasta na przystanku tramwajowym i siedział na chodniku przez kilkadziesiąt minut. Nie wiem, jak się sprawa skończyła, ale podobno została do niego wezwana Policja.

Parę lat temu zimą obserwowałam "walkę" bogatki i modraszki o kromkę chleba pełnoziarnistego. Pod krzakiem leżała sterta rozmaitego pieczywa: bułki, kilka chlebów, nawet rogalik był. Modraszka wylądowała na kromce ciemnego chleba, jedynej w tym zestawie. Po chwili doleciała do niej bogatka, stanęła w odległości ok. 30 cm, napuszyła się, lekko rozchyliła skrzydła i zaczęła syczeć i się kołysać. Modraszka zaczęła robić to samo, i trwały w takim pojedynku przez około minutę, aż modraszka dała spokój i odleciała na gałąź; bogatka od razu wylądowała na tej kromce, skubnęła ze dwa razy i siedziała napuszona i zadowolona ;)

Jarek Słowikowski 

Wysłany: 2015-10-26, 22:58   

W zachowaniu tego gołębia nie za wiele ciekawego... a że nie ma wątku o żyrafach:)
https://www.youtube.com/watch?v=IGjhCirY8eo

Kat27 

Wysłany: 2015-11-05, 00:27   wrony

O tej porze roku w Warszawie można zaobserwować wrony zrzucające orzechy na ruchliwe jezdnie w środku miasta. Czekają aż samochody przejadą i na czerwonym podlatują, żeby zabrać sobie rozłupanego orzeszka. :cool: Nie wiem czy w innych miastach tak robią, bo nie bywam. Ale to na pewno świadczy o ich inteligencji.
Raz widziałam jak wrona bokiem dzioba skrobie szron z dachu samochodu. :smile: Może miała ochotę na lody...
Innym razem byłam świadkiem jak jedna wrona znalazła jedzenie i przywołała kumpli na obiad. Może to była rodzina?

Na koniec dorzucam fotkę wron, które suszyły się (siedzą nad małym kanałem wodnym) bądź chłodziły (było gorąco tego dnia) w pozycji widocznej na zdjęciu przez długi czas bez ruchu. Było ich więcej niż dwie i większość miała rozłożone skrzydła. Wyglądały, jakby pozowały mi grzecznie do zdjęć :-D

P.S. Krukowate uchodzą za najmądrzejsze ptaki. Widziałam program w tv, w którym mówili, że wrony rozpoznają twarz człowieka nawet spośród kilkutysięcznego tłumu i urządzają pogrzeby zmarłym pobratymcom. Może ktoś był świadkiem czegoś takiego?

DSC00670a.jpg
Plik ściągnięto 1253 raz(y) 100,48 KB

Grandi 

Wysłany: 2015-11-11, 18:57   

Robią, i to nie tylko wrony :) Widywałem też gawrony, które posługiwały się w świadomy sposób ludźmi i samochodami traktując je jak narzędzia, aby osiągnąć swój cel. Kiedyś na Planete leciał interesujący program o wronach nowokaledońskich, które w szeregu przeprowadzonych na nich badań wykazały się nie lada inteligencją. Rozwiązywały problemy pokazując, że potrafią logicznie myśleć. Potrafią też tak jak naczelne, wytwarzać narzędzia, i przekazywać o nich wiedzę innym osobnikom :res:

Ostatnio z kolei w Scientific American czytałem o kurawongach czarnych oszukiwanych przez małe buszówki. W chwili zagrożenia małe ptaki alarmowały otoczenie o obecności jastrzębia- naturalnego wroga kurawongi, a także wydawały sygnały ostrzegawcze innych gatunków, i nie jest to w sumie jakiś tam odosobniony przypadek. Przykład z naszego podwórka: kilka dni temu przy karmniku bogatka, aby przegonić silniejszego od niej mazurka, nadlatując celowo udawała kowalika- niestety bez efektu.

Torenvalk 

Wysłany: 2015-11-11, 23:18   

Kat27 napisał/a:
O tej porze roku w Warszawie można zaobserwować wrony zrzucające orzechy na ruchliwe jezdnie w środku miasta. Czekają aż samochody przejadą i na czerwonym podlatują, żeby zabrać sobie rozłupanego orzeszka. :cool: Nie wiem czy w innych miastach tak robią, bo nie bywam.

W Chorzowie gawrony tak robią, zrzucają orzechy i żołędzie na ulicę, czekają kilkadziesiąt sekund i mają rozłupane. Natomiast u mnie na podwórku sroki buszują w śmietniku, i jak znajdą resztki mięsa i kości z obiadu, lecą z tym na gałąź i tak długo rzucają o chodnik, aż się rozleci na mniejsze kawałki ;)

Ostatnio nad wodą ludzie dokarmiali ptaki, i w całym tym zamieszaniu kawałek chleba wylądował na plecach łabędzia. Nie stanowiło to problemu dla samca krzyżówki, który najzwyczajniej w świecie na tego łabędzia wskoczył, i tam skonsumował kromkę, a łabędź chyba nawet nie zauważył :lol:

saba11 

Wysłany: 2016-04-24, 15:20   

Obserwowałem około 15 minut jak gęgawa przed łabędziem okrążała staw bez żadnych przystanków na odpoczynek. Gdy odchodziłem dalej latały w niezmienionym szyku.

7.jpg
Plik ściągnięto 1257 raz(y) 138,14 KB

7a.jpg
Plik ściągnięto 1255 raz(y) 137,19 KB

wojtekm 

Wysłany: 2016-04-24, 15:59   

saba11 napisał/a:
jak gęgawa przed łabędziem okrążała staw bez żadnych przystanków na odpoczynek
Wiosna przecież nadeszła. To jest miłość Piotrze miłość :oki: :tup:

https://www.facebook.com/Skrzydlate

saba11 

Wysłany: 2016-04-24, 16:43   

To widać, że coś się niememu porypało.

JarekP 

Wysłany: 2016-04-25, 13:03   

u mnie na "elewacji" chałupy sójki zbudowały gniazdo

JarekP 

Wysłany: 2016-05-04, 10:16   

lęg niestety porzucony mimo tego,że nie były niepokojone,"jajków" sześć

c2zy 

gko

Wysłany: 2016-08-12, 08:27   

pokląskwa karmiąca piskleta kopciuszka
https://www.youtube.com/watch?v=u9Dq5D2mVfQ

SzydłodzióbP 

Wysłany: 2016-08-12, 14:14   

Kat27 napisał/a:
Na koniec dorzucam fotkę wron, które suszyły się (...) bądź chłodziły (...)

Może zażywały kąpieli słonecznej?

Raven 
Władczyni Mroku

Wysłany: 2017-03-10, 22:14   

Witam. Odświeżę może trochę ten wątek. Dzisiaj widziałam grupę kawek, które napadły i brutalnie zabiły wróbla. Latały z nim w dziobie i próbowały wyrywać go sobie nawzajem. Czy to jest normalne zachowanie tych ptaków? Czym jest spowodowane?

Robert Wysocki 

Wysłany: 2017-03-11, 11:52   

Ja natomiast obserwowałem kiedyś jak dwie sroki bardzo agresywnie atakowały trzecią. Tylko to nie była jakaś walka tylko normalne lanie bez żadnej próby ucieczki tej dziobanej sroki. W pewnym momencie sroka padła i mimo że nie dawała oznak życia dalej była dziobana, jakby sroki sprawdzały czy na pewno jest martwa. Ponieważ było to pod moim oknem wyszedłem sprawdzić co się stało. Kiedy byłem już bardzo blisko sroka ożyła i odleciała tak jakby nigdy nic na najbliższe drzewo. Mimo to po mniej więcej godzinie znalazłem ją tym razem już naprawdę martwą w zasadzie niemal w tym samym miejscu. Ciekawi mnie to, dlaczego nie uciekła. Przecież podchodząc spłoszyłem dwie pozostałe sroki i spokojnie mogła to wykorzystać i umknąć prześladowcom, tym bardziej, że ożywając nie sprawiała wrażenia jakby była ciężko ranna.

Odpowiedz do tematu