PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawe zachowanie (się) ptaków
Autor Wiadomość
Torenvalk 

Wysłany: 2015-05-23, 00:32   Nekrofilia

Wczoraj na moim podwórku miałam okazję zaobserwować ciekawe zachowanie u gołębia. Wylądował na trawniku i zaczął zawzięcie z czymś kopulować; po dojściu na miejsce okazało się, że jest to martwy gołąb, i to w dodatku nie pierwszej świeżości (już muchy siadały). Pierwszy raz spotkałam się z czymś takim, mieliście okazję obserwować takie zachowania? To się często zdarza u ptaków?

Torenvalk 

Wysłany: 2015-05-30, 01:28   

27.05

Bytom, park miejski:
Miałam okazję zaobserwować ciekawe zachowania u kaczek. Pływało około 10 krzyżówek, w tym dwie samice z pull., jedna miała 4 już nieco podrośnięte, druga 6-7 całkiem małych. Ludzie karmili chlebem, i w pewnym momencie w tym kaczym zamieszaniu jedna z samic chwyciła pisklę i zaczęła je topić; mały usiłował się wyrwać, ale ona zawzięcie szarpała go i usiłowała wciągnąć pod wodę (obserwowałam podobne zachowania u łyski, ale u krzyżówki jeszcze nie). Po chwili do kaczki doleciała druga samica, sądzę że matka, rzuciła się na nią i zaczęła ją tłuc, po chwili przyłączył się do niej przepływający obok samiec; mały w tym czasie zdążył uciec i pływał popiskując, a ta dwójka atakowała samicę, aż leciały z niej całe pęczki piór. Po kilkudziesięciu sekundach sytuacja się uspokoiła i wszystkie kaczki, jak gdyby nigdy nic, zajęły się konsumpcją chleba ;)

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2015-06-06, 12:41   

Dwa dni temu obserwowałem żerującego w dzień nietoperza nieznanego mi gatunku (mały, drobny, ciemny brzuch, drobne uszy). Żerował cały czas nad małą polanką leśną. W pewnym momencie jak torpeda nadleciał dzięcioł, który aktywnie zaczął go gonić. Nietoperz wykonywał szereg zwrotów i manewrów mylących ale napastnik cały czas siedział mu na ogonie :) Akcja trwała kilka sekund, dzięcioł przysiadł na chwile na drzewie, odsapnął, a nietoperz powrócił do żerowania. Po chwili sytuacja powtórzyła się - znów dzięcioł z prędkością i zwinnością krogulca latał w górę i w dół w pogoni za nietopcem. Dopiero gdy ssak uciekł znad polany w las, dzięcioł (który okazał się być samicą dużego) zrezygnował i usiadł na drzewie zrezygnowany, ciężko dysząc :)
Pisklęta w budkach ok, larwy, szyszki wiadomo, widziałem nawet dzięcioła jedzącego owoce bzu, ale jako aktywnego podniebnego łowcy jeszcze majora nie znałem.
W Crampie jest wspomniana padlina, przypadek zjedzenia noworodka wiewiórki i upolowania żywego nornika. Innych przykładów nie podawali, ale może ktoś widział już coś podobnego u dzięciołów?

Jarek Słowikowski 

Wysłany: 2015-06-21, 21:56   

Nie mam zielonego pojęcia czy to normalne, pierwszy raz się z tym dzisiaj spotkałem i to w dwóch różnych miejscowościach (Rusko i Domanice). Śmieszki niczym szpaki obsiadały drzewo czereśni i w szybkim tempie czyściły je z owoców. https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be
Innym zastanawiającym mnie zachowaniem była nieodstępująca dwóch nieboszczyków na drodze - makolągwa. Przez Sulisławice jechałem powoli. Stała na drodze, przejechałem nad nią. Odleciała dopiero gdy wysiadłem z auta i podszedłem. Ale nie dalej niż na najbliższy kabel wiszący przy drodze. Nieżyjące ptaki (nie moje dzieło!) przełożyłem na pobocze w trawę, gdy się oddaliłem makolągwa w to miejsce wleciała.

krakers 

Wysłany: 2015-06-21, 22:20   

Dzisiaj będąc w Ostrowie Tumskim(Poznań) zauważyłem wronę siwą trzymającą w dziobie skórkę od chleba.Podleciała nad Wartę i włożyła tą skórkę do wody.Trzymała tak chwilę,a jak już skórka stała się miękka ze smakiem ją zjadła.Nie wiem,może to jest częste zachowanie,ja je widzę pierwszy raz. ;)
Pozdrawiam

Torenvalk 

Wysłany: 2015-06-22, 02:14   

Jarek Słowikowski napisał/a:
Innym zastanawiającym mnie zachowaniem była nieodstępująca dwóch nieboszczyków na drodze - makolągwa. [...] Nieżyjące ptaki (nie moje dzieło!) przełożyłem na pobocze w trawę, gdy się oddaliłem makolągwa w to miejsce wleciała.

A ona je jadła, czy jedynie przy nich siedziała? Te martwe to były też makolągwy czy inny gatunek?

Znajoma mojej mamy była świadkiem śmierci gołębia, został rozjechany przez samochód. Chwilę po tym, podleciały do niego inne gołębie i podobno zaczęły konsumować to, co z niego zostało.

krakers napisał/a:
zauważyłem wronę siwą trzymającą w dziobie skórkę od chleba.Podleciała nad Wartę i włożyła tą skórkę do wody.Trzymała tak chwilę,a jak już skórka stała się miękka ze smakiem ją zjadła.

Widuję kawki również namaczające pokarm w wodzie (w kałuży), wtedy łatwiej im rozdrobnić. Kiedyś widziałam na youtube filmik z wroną siwą, jak znalazła kubek po jogurcie i płukała go w stawie, a następnie gdzieś z nim poleciała; do dziś się zastanawiam, do czego był jej potrzebny ;)

Jarek Słowikowski 

Wysłany: 2015-06-22, 07:36   

[quote="Torenvalk"]
Jarek Słowikowski napisał/a:
Innym zastanawiającym mnie zachowaniem była nieodstępująca dwóch nieboszczyków na drodze - makolągwa. [...] Nieżyjące ptaki (nie moje dzieło!) przełożyłem na pobocze w trawę, gdy się oddaliłem makolągwa w to miejsce wleciała.

A ona je jadła, czy jedynie przy nich siedziała? Te martwe to były też makolągwy czy inny gatunek?

Znajoma mojej mamy była świadkiem śmierci gołębia, został rozjechany przez samochód. Chwilę po tym, podleciały do niego inne gołębie i podobno zaczęły konsumować to, co z niego zostało. [quote="Torenvalk"]

Nie widziałem, aby coś jadła. Po prostu stała na asfalcie. Martwe makolągwy były całe, więc dostępu do zawartości ich przewodu pokarmowego nie miała. no chyba, że jakiegoś "pawia" puściły naulicęt w momencie zderzenia, ale tez nie widziałem żadnego dziobania asfaltu.

Jarek Słowikowski 

Wysłany: 2015-07-23, 20:17   

Kolega do mnie napisał i nie wiem co poradzić:)

12lipca - "(...) U mnie jakaś ptaszyna ciągle próbuje się dostać do mojego mieszkania.
Od kilku dnie walczy z szybą w drzwiach. Czy ten gatunek tak ma, że chce do domu? Zdjęcie w załączniku."
23lipca -"(...) powiedz mi co robić z tą makolągwą. Cały czas jak nas nie było w domu siedziała na klamce i narobiła tyle, że krowa by się nie powstydziła.
Teraz dalej siedzi, stuka dziobem w szybę (nawet w nocy) i sra dalej. Nie chcę jej zrobić krzywdy, ale jest denerwująca i jej odchody trudno usunąć."

img1.poczta.o2.pl.jpg
Plik ściągnięto 929 raz(y) 88,08 KB

Myszołów 

Wysłany: 2015-07-23, 20:41   

Auto przejechało gołębia. Po chwili zleciały się inne i zaczęły go jeść.

wieslawbaginski 

Wysłany: 2015-07-23, 21:24   

Jarek Słowikowski, samiec makolągwy widzi swoje odbicie i przypuszcza, że to rywal, który wkroczył na jego terytorium, i usiłuje go przepędzić, zdarza się to od czasu do czasu ptakom z różnych gatunków , trzeba czymś zasłonić szybę to przestanie albo znajdzie sobie inne miejsce :) . Tak było w tym roku z bocianem, po zasłonięciu szyby, za moją poradą,zaczął dziobać stojący nieopodal samochód. Podobny przypadek miał miejsce w Niemczech: http://kousibei.net/:/www...y,220354,1.html
Zresztą niedawno widziałem informację z Polski : http://kontakt24.tvn24.pl...uje,173903.html niezbyt trafnie tłumaczoną.
Pozdrawiam

wieslawbaginski 

Wysłany: 2015-07-23, 22:29   

Dzisiaj widziałem jak ok. 30 jerzyków goniło małego sokoła na odcinku kilkuset metrów.
Jerzyki o tej porze ( o 20,30) krążyły zbiorowo w pobliżu bloków, w których się gnieżdżą.

Niejednokrotnie widziałem podobne zachowanie jaskółek,
zazwyczaj gdy słyszę jaskółki
wydające zbiorowo głosy ostrzegawcze rozglądam się by wypatrzyć sokoła lub krogulca,
jednak nigdy nie widziałem podobnie zachowujących się jerzyków.
Pozdrawiam

kylo 

Wysłany: 2015-07-23, 23:25   

wieslawbaginski napisał/a:
Dzisiaj widziałem jak ok. 30 jerzyków goniło małego sokoła na odcinku kilkuset metrów.
Jerzyki o tej porze ( o 20,30) krążyły zbiorowo w pobliżu bloków, w których się gnieżdżą.

Niejednokrotnie widziałem podobne zachowanie jaskółek,
zazwyczaj gdy słyszę jaskółki
wydające zbiorowo głosy ostrzegawcze rozglądam się by wypatrzyć sokoła lub krogulca,
jednak nigdy nie widziałem podobnie zachowujących się jerzyków.
Pozdrawiam

Dawwno temu widzialem jak ponad 30 jerzyków goniło kobuza, choć zazwyczaj faktycznie rolę żandarma pełnią dymówki.

kylo 

Wysłany: 2015-07-23, 23:31   

wieslawbaginski napisał/a:
Jarek Słowikowski, samiec makolągwy widzi swoje odbicie i przypuszcza, że to rywal, który wkroczył na jego terytorium, i usiłuje go przepędzić, zdarza się to od czasu do czasu ptakom z różnych gatunków , trzeba czymś zasłonić szybę to przestanie albo znajdzie sobie inne miejsce :) . Tak było w tym roku z bocianem, po zasłonięciu szyby, za moją poradą,zaczął dziobać stojący nieopodal samochód. Podobny przypadek miał miejsce w Niemczech: http://kousibei.net/:/www...y,220354,1.html
Zresztą niedawno widziałem informację z Polski : http://kontakt24.tvn24.pl...uje,173903.html niezbyt trafnie tłumaczoną.
Pozdrawiam

kiedyś widziałem samczyka zięby który zawzięcie walczył ze swym odbiciem w lustrzanej blaszce na nagrobku na cmentarzu

wieslawbaginski 

Wysłany: 2015-08-07, 08:55   

Dzisiaj o 8,30 w Bydgoszczy na os. Błoniu widziałem ok 20 jerzyków goniących krogulca, który zataczał koła , ptaki latały dość wysoko. Po chwili w tym miejscu, gdy krogulca już nie było, wysoko latało ok 70 jerzyków,
Pozdrawiam

Myszołów 

Wysłany: 2015-08-28, 11:42   

Byłem świadkiem jak na światłach gołąb usiadł na sąsiednim samochodzie i jechał na gapę. PO jakimś czasie zleciał widocznie dojechał do celu. :)

Odpowiedz do tematu