PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Budki lęgowe
Autor Wiadomość
kamil kowalski 
Spis-Hodowcow.pl

Wysłany: 2007-04-26, 21:15   

- Jakie są u was w okolicy i jakie robiliście sami?

Mi się dziś troszkę po południu nudziło i tak powstały 3 budki :D

{Wszystkie foto robione tel. kom)

Wszystkie miały jak najbardziej naturalnie wyglądać... myślę że się udało (chyba)

W lesie znalazłem połówkę pniaka, wydrążyłem wszystko tak że sama "2/3cm "skorupa" została - przerobiłem to na budkę :D

--

A tu wyszło takie coś :)

--

Tu wydrążyłem całego pniaka (trochę za mały) :| - i zrobiłem większy otwór wlotowy z myślą o szpaku :D

Krzysiu 

Wysłany: 2007-04-26, 22:28   

Ja też bardzo lubie taki skrzynki z klocków. Kiedyś całymi dniami drążyłem ich środki a teraz wyćinam środek po prostu piłą łancuchową. Błyskawiczna robota :smile: Wczoraj zrobiłem w ten sposób budke dla pleszki.Kiedyś to byłem na prawde fanatykiem jeśli chodzi o budki lęgowe.Pamiętam w 1999 roku w pobliskim lasku miałem 30 skrzynek dla szpaków i 30 dla sikor. Hyhy to były czasy, każdą wolną chwile przeznaczałem na budowe i całymi dniami siedziałem w piwnicy :-D

Mirhel 
obrączkarz

Wysłany: 2007-04-26, 22:36   

Krzysiek kazdy chyba mial/ma cos podobnego ... ja niestety w tym roku swoich budek nie skontrolowalem/ nie skontroluje, no chyba ze po sezonie legowym.. gdy wroce do domu.

podczas swiat w lesie niedaleko Stargardu, znalazlem taka oto budke.... tzn nie wiem czy to mozna nazwac budka... ale OK. Wydawalo mi sie smieszne wiec zrobilem zdjecie. Zawieszona na wysokosci glowy

nie byla zajeta i chyba raczej nie bedzie...

brawa dla pomyslodawcy... dowcipnisia :>

amikosik 

Wysłany: 2007-04-26, 23:14   

Pewnie jakieś dziecko eksperymentowało.

Wiktoria 
Zapalony podróżnik

lto

Wysłany: 2007-04-28, 20:42   

Dzisiaj byłam na działce w Piasecznie (na naszym pojezierzu) i spotkała mnie miła niespodzianka. Koło budki lęgowej sąsiada kręcił się samiec muchołówki żałobnej :smile: Śpiewał na pobliskiej gałęzi, potem wlatywał do budki... mam nadzieje, że znajdzie się jakaś samiczka i coś z tego będzie :mrgreen:

4.JPG
Plik ściągnięto 2605 raz(y) 76,73 KB

lagopus 

Wysłany: 2007-05-03, 21:47   

Mirhel napisał/a:
brawa dla pomyslodawcy... dowcipnisia

Muszę przyznać że kiedyś też eksperymentowałem w ten sposób lae nic z tego nie wyszło:):):):)

Wiktoria napisał/a:
mam nadzieje, że znajdzie się jakaś samiczka i coś z tego będzie

Będę trzymał kciuki za muchołówkę:)
Sam pamiętam kiedy w mojej pierwszej budce zadomowiły sie pleszki...:) Super przyżycie - czymisz coś dla dobra przyrody a ona to akceptuje i docenia:)

Moloch 

Wysłany: 2007-05-04, 22:21   

Mam do was jedno pytanie, może ktoś będzie potrafił mi odpowiedzieć. Mieszka na ostatnim piętrze w bloku 4 piętrowym i mam taki "niby strych" z gratami. Tam mam dziurę w ścianie (miała być tam wentylacja, ale przepisy nie pozwalały), wielkości mniej więcej trzech cegieł. Całą dziura jest do połowy przykryta starą wanną i deskami. Zwykle mieszkały tam gołębie i nie przeszkadzało mi to, lecz od dwóch lat nic tam nie ma. Zastanawiam się czy czegoś nie zrobić, aby np. założyły tam gniazdo Jerzyki, albo inne ptaki. Jakoś w okolicy Jerzyki jeszcze się nie pojawiły, a zwykle mają gniazda w bloku obok. Ma ktoś jakiś pomysł?

BJK 

Wysłany: 2007-05-04, 22:25   

pomysł ma:
zrób im budki dla jerzyków i zawieś :-D
link nieaktualny
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

Moloch 

Wysłany: 2007-05-04, 22:35   

Będzie pasować i trochę wystawać. Gorzej z robieniem... po mojej ostatniej budce dla szpaków trochę się boję (zerkały do niej co najmniej 3 pary i wszystkie ją olały).

BJK 

Wysłany: 2007-05-04, 22:48   

możesz je zamówić w tej firmie, ale trzeba to zrobić turbo expresem... bo jerzyki juz nadlatują...
a poza tym ocieplanie budynków spowodowało, że ptaki nie mają szczelin do gniazdowania, zrobisz dobry uczynek :oki:
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

Moloch 

Wysłany: 2007-05-04, 22:57   

Jutro sprawdzę czy nie mam czegoś w domu, aby to jakoś wyszło. Zastanawiam się czy nie zrobić na tylnej ścianie jakieś dziurki/otworu, aby móc co jaki czas zajrzeć, niestety nie wiem na ile jerzyki są strachliwe, bo gołębiom moje wizyty raz na tydzień nie przeszkadzały.

Niestety taka budka nie wejdzie w to miejsce, szerokość musiałaby być 14cm. Miałbym dla niej inne miejsce (tam gdzie była budka dla szpaków). Zobaczy się jutro.

lagopus 

Wysłany: 2007-05-05, 07:56   

Hej! Myślę, że mógłbyś zrobić taką większą budkę dla kolonii jerzyków:)
Otwór w ścianie mógłbyś budką zasłonić i w ten sposób nie miałbyś w bloku dziury, a jerzyki znalazłyby miejsce do gniazdowania:)
POWODZENIA!!!

Moloch 

Wysłany: 2007-05-05, 15:05   

Dobra, wymierzyłem kupiłem deski, zaraz zabieram sie do krojenia i montowania. Tylko niestety okazało się, że w środku w stosunku do budki w linku wyżej szerokości będzie węższa o 2 cm(13 cm zamiast 15 cm), myślicie, że coś zaszkodzi?

BJK 

Wysłany: 2007-05-05, 15:20   

e, chyba nie - jerzyki przecież wykorzystują nawet szczeliny między płytami wieżowców, te dwa centymetry nie powinny im sprawić kłopotu :roll:

Moloch 

Wysłany: 2007-05-05, 20:36   

Dobra, skończyłem wycinanie. Otwór wyszedł krzywy o jakieś 5 stopni, ale im to nie będzie przeszkadzać. Jeszcze tylko wszystko przymocuje i gotowe. Ciekawe czy się tam zagnieżdżą.

Odpowiedz do tematu