PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Budki lęgowe
Autor Wiadomość
Anton3 

Wysłany: 2016-05-22, 12:25   

Dziupla jest bezpieczniejsza, mniej rzuca się w oczy. Budka, zwłaszcza wielkości dla puszczyka, którą łatwo spenetrować może kuna, lepiej by wisiała wyżej i ogólnie była mniej widoczna, także i przed ludźmi. Czasy trochę się zmieniły i sowy nie są już tak tępione jak kiedyś ale ostrożność nie zawadzi. Kiedyś zalecało się wieszać budki dla puszczyka wysoko w koronie świerka, sam zresztą miałem przez lata puszczyka w budce, którą zawiesiłem w gęstych gałęziach starej jodły. Z ziemi budka była niemal niewidoczna, za to dla sów jak najbardziej tak, przecież przeczekują dzień zwykle na takich właśnie drzewach.

Czesław Lichota 

Wysłany: 2016-05-30, 19:42   

ROD 'Malwa'
Na obecną chwilę na mojej 280 m działce jest pięć gniazd.

1 młode szpaki dziś opuściły budkę lęgową
2 mazurki dalej karmią pisklaki
3 sikorki bogatki również karmią młode
4 piegża siedzi na jajkach w dzikim winie
5 od wczoraj widuję pleszki jak znoszą materiał na gniazdo do budki lęgowej na gruszce,którą rok rocznie zajmują. Tylko w tym roku dość późno jak na pierwszy lęg bo wzeszłym roku tą budkę zajęły w lipcu i to był ich drugi lęg no chyba,że to ich drugi lęg.

Czesław Lichota 

Wysłany: 2016-06-05, 18:09   

ROD "Malwa"
Dziś dudkę lęgową opuściły sikorki bogatki obok zaczęły budować gniazdo dzwońce to już szósty gatunek który zadomowił się w tym roku na mojej działce :)

mzksiak 

Wysłany: 2016-06-06, 08:40   

u mnie w tym roku mam rekord gnaizdujących ptaków
kos jak co roku,mlode juz odlecialy
Do tego dzwoniec,makalągwa,piegża , modraszki w budce legowej,mazurki w dachu,sierpowka a kilka dni temu zobaczyłem ,że ponownie sójka buduje gniazdo (albo reperuje bo kolekny rok gniazduje u nas w ogrodzie w tym samym miejscu)
Druga budka dla bogatek i budka polotwarta pod kopiuszka niestety nie zostały zajęte, ale pozostaną, moze w przyszlym roku sie uda.

katia 

Wysłany: 2016-06-06, 10:40   

U mnie wszystkich 7 budek zajętych + kilkanaście gniazd poza nimi. Wiem o sikorkach modraszkach, kosach, drozdach i bażantach ale nie zaglądam wszędzie by nie niepokoić ptaków.

Czesław Lichota 

Wysłany: 2016-06-06, 20:37   

Dziś budkę lęgową w ogródku przy bloku opuszczały młode sikorki bogatki pod czujnym okiem rodziców co za widok :) po chwili pojawiły się kawki widząc nie udolne loty podlotów próbowały skorzystać z okazji.Byłem zdziwiony tym co zobaczyłem otóż rodzice z wielkim wrzaskiem ganiały dwie kawki czując,że dzieciom grozi niebezpieczeństwo :)

nith 

Wysłany: 2016-06-11, 14:57   

Witam, coś wieczorem zaatakowało jedną z budek lęgowych w których są młode szpaki. W nocy obudził mnie odgłos "strugania" drewna, zrobiłem troche ruchu i sie uspokoiło, rano patrze a tam cały prawy dolny wierzchołek budki jest zgryziony.

Co to mogło być? kuna? wiewiórka?
W tym miejscu jest deski są wyraźniej słabsze, no ale chyba teraz nie mogę ich jakoś poprawić?

Anton3 

Wysłany: 2016-06-12, 12:30   

Prawdopodobnie kuna, jeśli drewno budki już słabsze, potrafi dobrać się do lęgu wygryzając otwór. Jeśli nie jest jeszcze za późno, możesz interweniować. Zależnie od warunków, jeśli nie chcesz manipulować teraz przy budce, np. wzmacniając zagrożone miejsce, można zabezpieczyć pień pasem blachy, przynajmniej ze 60 cm. szerokim. Ostatecznie można nawet przymocować do pnia odpowiednio zwarty pęk kolczastych gałęzi,ok. 1,5 metra nad ziemią. Działania takie mają jednak sens tylko wtedy gdy drzewo z budką rośnie w odosobnieniu, jeśli w pobliżu rosną inne drzewa, kuna dostanie się do budki górą , z sąsiedniej korony. W takim wypadku radziłbym jednak spróbować zabezpieczyć samą budkę, z opisu zrozumiałem że kuna zabrała się za daszek budki , można do starego daszku przymocować z góry nowy, ze zdrowej deski. Trzeba to zrobić szybko i jak najdyskretniej, aby nie niepokoić długo starych szpaków. Bez obawy , bez względu na wszelkie manipulacje przy budce, stare na pewno nie porzucą młodych i dalej będą je karmić.
Sam miałem w tym roku podobny przypadek, otóż w starej budce typu D, gdzie otwór jest większy, niż w normalnej szpakówce, a którą to budkę zawiesiłem w sadzie, zagnieździły się szpaki. Zauważyłem że sroki wkładają całą głowę przez otwór do budki, chcąc dobrać się do młodych szpaków. Natychmiast zareagowałem, zwężyłem otwór przez przybicie kawałka deski, zrobiłem to szybko, stare nawet nie zauważyły, zbierając pokarm w oddali. Po przylocie stare szpaki karmiły dalej młode w budce.

Czesław Lichota 

Wysłany: 2016-06-29, 18:43   

ROD "Malwa"
1.kolejne gniazdo na działce tym razem makolągwy zaczęły budowę gniazda w dzikim winie które wije się po tui.
2.Nie widząc mazurków przy budce lęgowej przez ok 2 tyg zajrzałem do środka no i znalazłem szkielet pisklaka mazurka a para przeniosła się do budki sąsiada mam nadzieję że wrócą do czystej budki.
3.Pecha też miały pleszki które stoczyły walkę z mazurkami o budkę 3 tygodnie temu w ich gnieździe znalazłem rozbite jedno jajko więc ptaki również przeniosły się na sąsiednią działkę.

mzksiak 

Wysłany: 2016-11-03, 09:23   

Pytanie do ptasiarzy mający doświedczenie w obserwacji dudków
Planuje założenie budki dla dudka, mam jednak wątpliwości, czy dudki preferują taki teren. Jest to okolica generalnie dość mokra, z zarastającym jeziorem,w okolicy jeziora jest sporo terenu z łąkami, ktore w mokrych latach są jednak dość grząskie. Dodatkowo tuż obok jest las ,monokultura sosnowa. Wiem , ze dudki lubią zerowac na łąkach nisko koszonych, ale czy jednak ten grząski teren jest odpowiednim biotopem? Dziupli naturalnych tam raczej nie ma, wierzb praktycznie tez. Teren ten odkrylem stostunkowo niedawno więc, cieżko mi stweirdzic czy dudki wogole tam występują...

lookhasz 
ornitolog

Wysłany: 2016-11-03, 10:15   

Z opisu raczej dudków bym się nie spodziewał, ale szpaki się ucieszą ;)
szacunek dla natury to pierwotne jest sedno."

mzksiak 

Wysłany: 2016-11-03, 10:17   

no wlasnie tego się obawiam. Szpaki oczywiscie tez piekne ptaki i przydatne dla przyrody , ale one sobie radzą same dobrze :)

mzksiak 

Wysłany: 2017-02-07, 17:36   

Kolejne pytanie;]
Czy usuwamy gniazdo zimowe mazurków na wiosnę z budki legowej?

Czesław Lichota 

Wysłany: 2017-02-08, 20:07   

mzksiak budki lęgowe czyścimy jesienią ze starych lęgowych gniazd, gniazda zimowe mazurków lepiej zostawić to znak że zimą nic i nikt nie dobierał się do skrzynki lęgowej i jest ona bezpieczna :)

Zjak 

Wysłany: 2017-03-31, 11:26   

Witam.
Dla kogo może być taka budka: sowy czy dzięcioła? Zdjęcie zrobione 29.03.br. w parku Pałacu Zamoyskich w Kozłówce k/Lubartowa, woj. lubelskie. Słyszałem dzięcioła, ale nie mogłem go zlokalizować wśród wysokich drzew.

DSC00130p.JPG
Plik ściągnięto 5 raz(y) 145,03 KB

Odpowiedz do tematu