FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
budka dla puszczyka
Autor Wiadomość
emzar 
lasowy

Wysłany: 2004-03-22, 15:00   budka dla puszczyka

Wyczytalem niedawno, ze puszczyk chetnie zasiedla odpowiednie dla siebie budki legowe. I w zwiazku z tym moje pytanie: jaka to ma byc budka, jakie wymiary, ewentualnie gdzie wieszac, jaka wysokosc itd. Generalnie wszystko na temat budek dla puszczykow bedzie mile widziane 8)

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-03-22, 16:52   

Zdaje się, że narazie w Polsce nie brak puszczykom miejsc do odbywania lęgów, więc po co wieszać budki??

emzar 
lasowy

Wysłany: 2004-03-24, 16:56   

Raczej nie o takie odpowiedzi mi chodzilo :? Moze cos bardziej merytoryczne...

Adam Tarłowski 

Wysłany: 2004-04-13, 21:30   

budka dla puszczyka... dlaczego j? wieszać... tak, lubie takie tematy.

Zacznijmy od pocz?tku, jeszcze przed II wojn?, szanowny profesor Jan Sokołowski opracował geniealny model budki, który jest (z drobnymi modyfikacjami) stosowany do dzi (podstawowa zaleta to prosta konstrukcja i podwójna, wyjmowana deska z przodu...). Mówi się budka modelu Sokołowskiego typ np. B - oznacza to budke dla szpaka...

Aby ubiec potencjalne pytania, podam od razu jakie budki, dla jakich ptaków i charakterystyczne wymiary:

typ A - rednica wlotu 33 mm, głębokoć (mierzona od dolnej krawędzi wlotu do podłogi!) 21 cm, kwadratowe dno 11x11 cm (wymiar wewnętrzny) - bogatka, wróbel, mazurek, muchołowka żałobna i białoszyja, pleszka, pozostałe sikory, kowalik.

typ A1 - różni się od A zmniejszonym do 28 mm wlotem - sikora modra, sosnówka, czubatka, muchołowka żałobna.

typ B - rednica wlotu 47 mm, głebokoć 26 cm, dno 14x14 - szpak,mazurek, wróbel, pleszka, bogatka, jerzyk, kretogłow, kowalik

typ D - rednica wlotu 8,5 cm, głębokoć 27 cm, dno 17x17 cm - kawka, szpak, dudek, siniak, kraska, g?goł.

typ E - rednica wlotu 15 - 20 cm, głębokoć 50 cm, dno 25x25 cm - PUSZCZYK, krzyżówka, g?goł, tracz. (raz miałem rudzika :-D ) Tu deska przednia może byc i pojedyńcza, przybita na stałe, kontrola wtedy przez otwór.

Materiał - najczęciej deski sosnowe grubosci 2 cm, daszek warto obić linoleum lub pap?, a przynajmniej zaimpregnować.

Poza wymionymi podstawowymi typami s? jeszcze warianty dla poszczególnych gatunków z innymi wymiarami wlotów, oraz całkiem inne konstrukcje, np. dla pójdĽki, płomykówki, czy półotwarte.

zał?czam fotke z różnymi typami dla porównania wielkosci, od prawej A, B, D, E.

Znamy juz wymiary typowej budki dla puszczyka, jak widac wykroiłoby sie z niej bude dla małego psa. :-D

Podobno puszczyki zajmuja czasami budki dla płomykówek wieszane w kociołach, ale z tym to pytania do marfu lub mopka.

Jest jeszcze jeden typ, który stosuje się dla puszczyków i krzyżówek (oba gatunki lubi? otwarte od góry dziuple), tak zwany "komin". Konstrukcja ta ma wymiary wnetrza 25x25x80 zamiast dziury z boku - brak daszka - ptaki wlatuj? od góry. (patrz fotka)

budki dla puszczyka i krzyzówki sa identyczne, więc jak tu wpłyn?ć aby zechciał sie zagnieĽdzic konkretny gatunek?
Można załozyc , że kaczki bed? zajmowac budy w okolicy zbiorników wodnych (choc czasami krzyżówom odbija i gnieżdz? sie daaaleko od stawu), dla puszczyków wiesza się albo w głebi drzewostanu, a w parkach w gęstych drzewach iglastych i doć wysoko 7 - 15 m. Odległoci między budkami dla puszczyków min. 500 m.
Kominy wiesza sie na kilka sposobów, pochyło na pniu, pod ukon? gałęzi?, lub w koronie (może uda sie zał?czyć rysunek), dla kaczek prawie pod k?tem 45 stopni, najlepiej nad wod?.
Do obu typów (E i komin) wsypuje sie warstwe trocin lub próchna, kory, lisci, ciółki, co mamy pod ręk?. Warto wywiercic też kilka otworów odpływowych na wode, r. ok 5 mm.

A dlaczego wieszać budki dla puszczyków?
Po pierwsze jestem pewien, że w wielu lasach i parkach mogły by byc te sowy, a ich niema bo niema dziupli. Puszczyk nie jest na wyginięciu ale sikorki też nie, a wszyscy wieszaja... Taki ptaszek też jest pożyteczny...
Tu dochodzimy do drugiego powodu: aby mieć "swoj?" sowe! Tak jak i szpaka, i sikorke, będzie to dowód, że np. nasza działka to nie byle co, tylko prawie rezerwat :-D
Taka dodatkowa dziupla, nawet jeli nie zostanie w niej wyprowadzony lęg wzbogaca rewir ptaków o kolejne miejsce gdzie np. mozna sie ukryc podczas dnia, co dla sów podobno ma duze znaczenie. Ponadto takie budy moga wykorzystywac inne zwierzęta, dlatego zaleca się ostrożnoc podczas kontroli. :twisted:
Mam jeszce kilka argumentów, ale to na potem. :wink:

Termin wieszania - najlepiej tak jak dla większoci sów juz na jesieni, niektóre puszczyki w Warszawie juz w lutym miały pisklęta.

A co ze skutecznocia (zajmowalnoci?)? Wiem o kilku budkach na terenach lenych, które s? zajęte, w miastach u nas kiepsko (W-wa) w parku Sowinskiego pierwsze wypluwki znalazłem po 3 latach od zawieszenia. Kilkanascie lat wczesniej powieszono w Warszawie sporo tych budek ale tylko jeden komin był regularnie odwiedzany. Ogólnie to chyba mało takich budek wisi w odpowiednich miejscach, trzeba próbować.
Powodzenia. :-D

sposoby wieszania komina dla puszczyka.gif
różne warianty wieszania komina, rysunek z sieci
Plik ściągnięto 2511 raz(y) 4,46 KB

typ E i komin.jpg
Z lewej typowa budka, tu z owalnym otworem 20x15 cm, coby sowie wygodnie było siedzieć. Z prawej "komin".
Plik ściągnięto 2509 raz(y) 203,91 KB

porównanie budek.jpg
od prawej do lewej A, B, D, E, typowe budki modelu Sokołowskiego
Plik ściągnięto 2509 raz(y) 126,39 KB

emzar 
lasowy

Wysłany: 2004-04-14, 12:55   

I o takie wlasnie odpowiedzi chodzi :res:
100krotne dzieki :D

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-04-14, 13:04   

no Adam! :res: rzeczywicie! To nasze forum dzięki takim postom staje się nieocenionym Ľródłem wiedzy! i o to włanie chodzi!

ps
jeszcze się doczekamy, że Forum PRZYRODA stanie się obowi?zkow? lektur? szkoln? :P :D

Batman 

Wysłany: 2004-04-14, 14:34   

Jestem pełen podziwu :res:
Pełen profesjonalizm!!!
Wreszcie jest sk?d czerpać fachow? wiedzę
Jeszcze raz :res:

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-04-14, 15:33   

Cytat:
jeszcze się doczekamy, że Forum PRZYRODA stanie się obowi?zkow? lektur? szkoln?
Jeszcze się okaże, że jakie wiusy ;-) zaczn? zbierać najważniejsze informacje w jednym miejscu :D

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-04-14, 15:52   

:? czyli wg Ciebie Adama T, Anema i Kessy należy nazwać wirusami :?: czy co Ľle odczytałem :/ :evil: :x
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

NORBERT 

Wysłany: 2004-04-14, 15:57   

Cytat:
typ A - rednica wlotu 33 mm, głębokoć (mierzona od dolnej krawędzi wlotu do podłogi!) 21 cm, kwadratowe dno 11x11 cm (wymiar wewnętrzny) - bogatka, wróbel, mazurek, muchołowka żałobna i białoszyja, pleszka, pozostałe sikory, kowalik.

typ A1 - różni się od A zmniejszonym do 28 mm wlotem - sikora modra, sosnówka, czubatka, muchołowka żałobna.

typ B - rednica wlotu 47 mm, głebokoć 26 cm, dno 14x14 - szpak,mazurek, wróbel, pleszka, bogatka, jerzyk, kretogłow, kowalik

typ D - rednica wlotu 8,5 cm, głębokoć 27 cm, dno 17x17 cm - kawka, szpak, dudek, siniak, kraska, g?goł.

typ E - rednica wlotu 15 - 20 cm, głębokoć 50 cm, dno 25x25 cm - PUSZCZYK, krzyżówka, g?goł, tracz. (raz miałem rudzika ) Tu deska przednia może byc i pojedyńcza, przybita na stałe, kontrola wtedy przez otwór.

a można by jeszcze prosić o wysokoć na jakiej się wiesza
zwłaszcza tego dudka (d)

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-04-14, 16:23   

krotom napisał/a:
:? czyli wg Ciebie Adama T, Anema i Kessy należy nazwać wirusami :?: czy co Ľle odczytałem :/ :evil: :x
... a po co dałem " ;-) " twoim zdaniem ??

Mirek 

Wysłany: 2004-04-14, 19:44   

No Adam, to sie popisałe... Mam nadzieję, że dzięki temu już wkrótce puszczyki będ? miały gdzie mieszkać w każdym lesie...

mender 

Wysłany: 2004-04-14, 19:47   

Działdowskie Koło zawiesiło 5 budek dla puszczyka. W jednej z nich puszczyk zrobił sobie 'noclegownie' tzn. siedzi tam w dzien. Legu brak :cry: W innej zagniezdzila sie pleszka. Pozostale puste.

Mirek 

Wysłany: 2004-04-15, 09:10   

To już spory sukces. A kiedy zawiesilicie te budy dla puszczyków? Jak już jedn? odwiedza ptak, to jest jaka szansa na lęg w przyszłoci!

mender 

Wysłany: 2004-04-15, 18:59   

Budy zawieszone zostaly wiosna ubieglego roku. Leg pleszki oczywiscie z ubieglego sezonu. Puszczyk byl zarówno w ubieglym, jak i w tym sezonie. Siedzi, siedzi, ale "zajajić" nie chce :wink:

Odpowiedz do tematu