PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
bieliki i inne zimujące a malo mądra szkoła lotnicza
Autor Wiadomość
anna 

Wysłany: 2004-01-20, 16:45   bieliki i inne zimujące a malo mądra szkoła lotnicza

Witam. Przepraszam że się wyrywam z właciwie ochroniarskim i w dodatku lokalnym tematem na ptasiarskim forum. Ale sprawa ptakow zywo dotyczy. Otoż jak na pewno wiecie na Wile pod Warszaw? na wysokosci Łomianek (i dalej w kierunku Łomnej). zimuje pełno ptactwa wodnego a niedawno pojawiły sie tam takze zimuj?ce Bieliki. W niedziele miłam przyjemnoć obserwować jedne i drugie - niestety przyjemnoć t? psuje działalnoć jakiejs lokalnej szkoly lotniczej urz?dzaj?cej sobie nad rzek? rajdy. Samolociki lataj? w te i wewte, nisko tak, że kółka niemal widać i oczywicie płosza wszystko co żyje. Obawiam się, że tym ptakom zimuj?cym a bielikom zwłaszcza nie robi to najlepiej.
Ergo mam pytanko - czy moze ktos z szanownych forumowiczów jest z Waw-y, reprezentuje jakie oficjalne stowarzyszenie i wie co z takim fantem można zrobić. Dodam, że spory odcinek rzeki w tym rejonie to teren rezerwatu - może by jako prawem mozna zadziałać.
Generalnie nie jestem wojuj?cym ochroniarzem, ale ci ludzie doprowadzili mnie do szewskiej pasji swoj? glupot?. Safari im się zachciało.
Anka

Szybszy 

Wysłany: 2004-01-20, 17:42   

Podpisuję się wszystkimi pazurami. Także byłem w tym miejscu w niedzielę (może się mijalimy - byłem tam od ok. 13:30). Nie skojarzyłem, że migłowiec i samolot, które przeleciały mi nad głow? s? ze szkoły lotniczej ale gdyby leciały 200 metrów bardziej w górę rzeki to już byłaby duża różnica dla ptaków. Na szczęcie częć z nich nie zwraca juz na te samoloty uwagi, ale nadal częć się płoszy.

Najpierw trzeba namierzyć, która to szkoła - czy ta z Bemowa czy może co z Modlina?

Adam Tarłowski 

Wysłany: 2004-01-20, 17:57   

A to ciekawe, w sezonie lęgowym to ich można pogonić, nie wiem narazie czy w przepisach rezerwatowych jest co o zimie. Na wszelki wypadek prosze o spisanie numerów samolotów i przekazanie mi.
A. T. jakby z Warszawy

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-01-20, 19:58   

Raczej ciężko odczytać numery z lęc?cych samolotów. :mrgreen: Co do szkoły bemowskiej to oni lataj? głownie nad terenami lotniska (moja obserwacja przyrodnicza ;-) )

Rey 

Wysłany: 2004-01-20, 21:12   

Hubert napisał/a:
Raczej ciężko odczytać numery z lęc?cych samolotów. :mrgreen: Co do szkoły bemowskiej to oni lataj? głownie nad terenami lotniska (moja obserwacja przyrodnicza ;-) )

Słusznie Hubert mówi, ja mieszkam na Bemowie i samoloty lataj? przeważnie nad terenem lotniska i pobliskimi okolicami( w tym także niestety nad Lasem Bemowskim co zaczyna mnie już poważnie denerwować :evil: ).

Szybszy 

Wysłany: 2004-01-20, 22:34   

Eee, da się odczytać - z tego migłowca co leciał nade mn? (poderwały się 2 z 3 bielików pod nim) to odczytał bym spoko ale byłem za mało bystry. Z samolotów trudniej ale też się chyba da - lec? raczej wolno.

anna 

Wysłany: 2004-01-21, 15:45   

Ja niestety nie jestem z łomianek wiec moja obserwacja byla raczej jednorazowa - ale jakby kto był w okolicy i mogl spisać numery, to byłoby super :) ) ?migłowca nie widzial?m tylko 2 samoloty.
W ogóle dzięki za odzew bo obawialam się trochę, że mnie uznacioe za paranoika:)
W okolicy w niedziele byłam kolo 14-tej-14.30 i z "braci w lornetce" spotkalam chłopaka z dziewczyn? (chłopak w okularach) oraz 3 baaardzo zaawansowanych ornitologw (tak wygladali" ktorzy liczyli ptaki w ramach akcji liczenia ptaków zimuj?cych. MOże który z nich to bye ty Szybszy. A my bylimy w 5 osób - doć duza banda:)
Jak już mówimy o tej niedzieli to z fajnych rzeczy już na sam koniec, o szarówce, przy zbiegu starorzecza i rzeki głównej (za ostatni? wyspa rezerwatu, w kierunku Wa-wy) widzielimy chyba kawałek polowania bielika na kaczki - a było tak: słońce już zachodziło więc postanowilim zrobić sobie zdjęcie na wale i spadać. No i ustawialimy sie do tego zdjecia kiedy nagle k?tem oka widzimy jak z nad wody podrywa się co wielkiego - a chmary siedzacych w okolicy łabędzi, nurogęsi i kaczek zaczynaj? nagle wrzeszczeć i pryskać w różne strony. Tak naprawdę widziałam tylko 1 wielkie skrzydlo - ale to był chyba bielik, który przylecial wyłowić co na wielkim noclegowisku.

Adam Tarłowski 

Wysłany: 2004-01-21, 18:45   

Kiedy chciałem zostać lotnikiem, z tego okresu (choć było to dawno) pamiętam że numery da sie odczytać. Spróbujcie. :)

Rey 

Wysłany: 2004-01-21, 18:47   

Małe pytanko : w którym miejscu schodzicie nad Wisłe( czytaj jak sie tam dostać :D ) ? Przy okazji zobacze czy będzie można odczytać te numery gdyby zdarzyła się taka możliwoć.

anna 

Wysłany: 2004-01-22, 12:27   

Proponuje podjechać Ł-k? (Z Potockiej) do Łomianek, wysi?ć przy bankach (POS BP i SA ) i kolo MarcPolu pod?żyć ulic? wilan? (wiln??) aż na wał, następnie udać się w kierunku przeciwnym do Wawy trzymaj?c się tak blisko brzegu jak się da. Po jakich 200 m. natrafia się na pierwsz? wyspę i pierwsze duże skupiskko ptakow (no przynajmniej po południu było duże) Widzialam, , ze niektórzy zsotawiali na końcu ulicy samochody

Rey 

Wysłany: 2004-01-22, 23:01   

Serdecznie dziękuje za informacje

Szybszy 

Wysłany: 2004-01-23, 12:04   

anna napisał/a:
W okolicy w niedziele byłam kolo 14-tej-14.30 i z "braci w lornetce" spotkalam chłopaka z dziewczyn? (chłopak w okularach) oraz 3 baaardzo zaawansowanych ornitologow (tak wygladali" ktorzy liczyli ptaki w ramach akcji liczenia ptaków zimuj?cych. MOże który z nich to bye ty Szybszy. A my bylimy w 5 osób - doć duza banda:)

Przeceniasz mnie Aniu! :) Ja byłem tym tylko chłopakiem w okularach i w beżowej kurtce, z żon?. Pozdrowiłem Was, zagadalimy, powiedzielicie że bieliki głównie młode i pokazalicie mi czaple na drugim brzegu. Czy była t? najbardziej rozmown? blondynk? chyba bez czapki?

A ja co przeczuwałem i nawet spytałem, czy jestecie z jakiego towarzystwa, a która z Was odpowiedziała "że nie, my tak tylko". Wstydziła się przyznać do TP Bocian!!?? :roll: :wink: 8)

P.S. Ta trójka to byli faktycznie fachmani... ale kiedy też sobie kupię tak? lunetę! 8)

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-01-24, 22:53   

Byłem tam i ciężko było odczytać te numery z samolotów... :(

Rey 

Wysłany: 2004-01-24, 23:05   

A ja mam sesje egzaminacyjn? i nie mam czasu tam pojechać :cry: :cry::cry:

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-01-24, 23:13   

A ja w Warszawie jestem rzadko. Fajnie Wam, że macie tam t? Wisłe. W zeszłym roku też widziałem Pana Bielika miedzy mostem Pana Poniatowskiego a PKP. :wink:

Odpowiedz do tematu