PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Barwne aberracje u ptaków
Autor Wiadomość
Justyna K 
moderator

Wysłany: 2017-03-17, 18:00   

Panthera uncia napisał/a:
nie jest to żadna mutacja, bo eumelanina jest zmieniona tylko w lotkach, a na głowie czarne partie są nienaruszone.
A czemu nie może to być mutacja obejmująca część ciała, tak jak np częściowy leucyzm?

Trafiłam na taką wąsatkę: http://www.birdwatching.p...11/zdjecie/6432 Czy mi się tylko zdaje, czy jest jaśniejsza niż powinna?

Lazurka 

Wysłany: 2017-03-17, 19:10   

Przypomniałam sobie, że 3 lutego miałam w parku taką wronę.

Jakość zdjęć powalająca (aparat nie chciał mi wyostrzyć na ptaka w locie :roll: ), ale te jasne piórka to raczej nie są u niej normalne.

Panthera uncia 

Wysłany: 2017-03-20, 10:07   

Wrona siwa - to typowa reakcja na niedobór pokarmu.

Panthera uncia 

Wysłany: 2017-03-20, 10:10   

Justyna, temat brązowych lotek u sikor intrygował mnie już od jakiegoś czasu, dlatego zapytałem o to Heina. Wyjaśnienie jest bardzo interesujące i dotyczy także kawek, często stwierdzanych z brązowawymi lotkami:

Yes, I’ve seen this phenomenon of brown feathers quite often in Jackdaws and different Parus species; especially major and caeruleus. It is always in juvenile plumage only. The same pigment cells in a bird can produce both eumelanin and phaeomelanin, even in species (like tits and crows) who normally do not have phaeomelanin and have have eumelanin only. For whatever reason, during the development of the juvenile plumage, the pigment cells were incorrectly "instructed" to produce phaeomelanin instead of eumelanin. During the grow of adult plumage the "mis-instruction" is often corrected and that’s why the rest of the plumage is normal coloured (with eumelanin only). This Great Tit must be a first winter bird with still its juvenile flight feathers. Very likely, when this bird fledged it was probably more brownish coloured all over.

Panthera uncia 

Wysłany: 2017-03-20, 11:00   

Zgadza się, dość jasna, ta młoda wąsatka. Czarne partie są nienaruszone, zatem z eumelaniną jest wszystko w porządku. Wyraźnie zmieniona jest feomelanina (te jasnobrązowe, pomarańczowe, ciepłe tony). Pasuje to do jednej z 3 form mutacji dilution (hypomelanizm), ale jest ona niezwykle rzadka i stwierdzona dotychczas tylko u kilku gatunków. Muszę to skonsultować. Dziękuję za ciekawy przypadek.

Panthera uncia 

Wysłany: 2017-03-22, 13:08   

Miałem rację odnośnie mutacji tej wąsatki, jest to bardzo rzadka forma hypomelanizmu (ang. dilution):

"Yes, the Bearded reedling exhibits a rare form of dilution; the form in which the phaeomelanin only is strongly reduced. Although it is very rare, that doesn't mean it doesn't happen. Best wishes, Hein"

157 

Wysłany: 2017-03-23, 19:20   krogulec

o co tu chodzi?

IMG_1641.JPG
Plik ściągnięto 15 raz(y) 79,51 KB

IMG_1647.JPG
Plik ściągnięto 17 raz(y) 60,29 KB

IMG_1661.JPG
Plik ściągnięto 17 raz(y) 50,22 KB

Justyna K 
moderator

Wysłany: 2017-03-24, 09:01   

157, a to nie są napuszone pokrywy podogonowe? Jeśli tak, to kolor jest w porządku, one mają być białe, pytanie dlaczego je tak nastroszył :)

PAWEKOLO 

lto

Wysłany: 2017-04-02, 20:15   

Dzięki Adamie za wyjaśnienia (Heina); zastanawialiśmy się właśnie nad tym czy po przepierzeniu lotki będę "normalne".
pisałeś że: "U bogatek to dość częsta aberracja" możesz trochę bardziej sprecyzować? np.: co roku masz doniesienia / widziałeś kilka? naście? dziesiąt? ???
pozdrawiam

PAWEKOLO 

lto

Wysłany: 2017-04-02, 20:25   

na dokładkę jeszcze, choć to "prehistoria".
pamiętam z końca wieku taka kawkę z osiedla "Króla pole" w Świdniku (lubelskie), która wizualnie była biała w ok. 80%. Widywałem ją przez co najmniej 2 sezony; spotykałem też wtedy w Świdniku i Lublinie inne ptaki (kawki) z mniejszymi mutacjami lecz niestety nie mam już (chyba) notatek - wtedy nie spotkałem nikogo kto by ten temat drążył...

Karłowaty 

Wysłany: 2017-04-09, 20:31   

Dziś w Warszawie taka wrona :cool: :

DSCF7471wron.jpg
Plik ściągnięto 8 raz(y) 51,46 KB

Panthera uncia 

Wysłany: 2017-04-09, 21:07   

Przez kilka dni nie miałem dostępu do forum, chyba coś nie działało

157 nie potrafię się wypowiedzieć ws. tego krogulca.

PAWEKOLO, kilkanaście rocznie (bogatki, modraszki, sosnówki). Te łaciate kawki to w 99% osobniki siwiejące, a zatem nie mutacja. Dzięki za informację. Jak coś jeszcze zobaczysz, fotografuj i podrzucaj, właśnie zbieram dane na ten temat. Mam już fotografie ponad 200 takich ptaków.

Karłowaty - to przebarwienia związane z niedoborem i/lub niewłaściwym pokarmem, dość częste u wron siwych w miastach.

Pawwel 

Wysłany: 2017-04-24, 17:09   

Dzisiaj miałem okazję zrobić takie zdjęcie przeuroczej kawce.

To czego nie widać na zdjęciu to fakt, że ta aberracja Kawki była/jest bardzo symetryczna. Trochę jak diabeł wyglądała a i pióra w locie wyglądały okazale :)

Miejsce fotografii: Stalowa Wola.

Panthera uncia 

Wysłany: 2017-04-25, 12:02   

Pawwel, a czy biel na lotkach też była symetrycznie rozłożona? Jeśli tak to wskazywałby na częściowy leucyzm. Ładna:-)
Pozdrawiam,
AZ

Pawwel 

Wysłany: 2017-04-25, 12:35   

Tak, była symetryczna :)

Odpowiedz do tematu