PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Barwne aberracje u ptaków
Autor Wiadomość
Panthera uncia 

Wysłany: 2017-09-07, 21:18   

A mogę prosić o zdjęcia tego wróbla w lepszej jakości na maila: adam.zbyryt@wp.pl

Krakers, świetna dymówka, mutacja brown. Ta sama prośba do Ciebie:-)

Byłbym Wam bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam,
Adam Zbyryt

Panthera uncia 

Wysłany: 2017-09-08, 13:06   

Otrzymałem lepszej jakości zdjęcia na maila od bufa2905. Zgodnie z moimi podejrzeniami ptak okazał się osobnikiem dotkniętym mutacją ino, a nie leucyzmem - na końcach lotek i sterówek ma śladowe ilości melanin.

Panthera uncia 

Wysłany: 2017-09-08, 20:38   

Nomysz, zdjęcia ulegają przesunięciu na claga.com więc nie potrafię odnaleźć ptaka, o którym piszesz. Przykro mi.

Nomysz 

Wysłany: 2017-09-22, 19:35   

Panthera uncia, tutaj masz nowy link do zdjęcia kawki http://clanga.com/index.p...pospolite/kawka

Pozdrawiam Szymon.

157 

Wysłany: 2017-09-23, 16:28   smieszka

dzisiejsze fotki z K-gu

IMG_8873.JPG
Plik ściągnięto 6 raz(y) 23,74 KB

IMG_8864.JPG
Plik ściągnięto 14 raz(y) 36,09 KB

Panthera uncia 

Wysłany: 2017-10-13, 11:58   

Szymon K. dziękuję za link do kawki.

157, świetna śmieszka z mutacja brown. Mam już 5 takich osobników z kraju.

Fuzone 

Wysłany: 2017-10-15, 13:21   

Witam wszystkich serdecznie.

Spotkałem dziś taka ładną wronę, postanowiłem się podzielić, dziś rano Warszawa Skorosze.

Pawwel 

Wysłany: 2017-10-16, 11:52   

Witam.
Dzisiejsza zaobserwowana kawka. Pytanie: leucyzm czy starość ?

lookhasz 
ornitolog

Wysłany: 2017-10-24, 10:02   

Nie każdy zagląda do działu obrączkarskiego to wrzucam także tutaj samca kosa zaobrączkowanego 19.10.2017 r. na punkcie Akcji Bałtyckiej na Mierzei Wiślanej.

siwy.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 46,19 KB

siwy 2.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 91,87 KB

szacunek dla natury to pierwotne jest sedno."

Panthera uncia 

Wysłany: 2017-10-26, 12:46   

Fuzone - to wrona z mutacją brown. Czy mogę prosić o datę i miejsce wykonania zdjęcia?

Pawwel - to siwiejąca kawka. Czy mogę prosić o datę i miejsce wykonania zdjęcia?

lookhasz - kos wygląda jakby był dotknięty mutacja brown. Był srebrnawy czy jasno brązowawy? Wydaje się, że to drugie. Czy lotki były jaśniejsze niż reszta ciała?

Jeszcze prośba do wszystkich obserwatorów aberrantów. Czy moglibyście proszę następnym razem, widząc łaciata kawkę, kosa, wronę itd. przetestować FID (flight initiation distance).

FID jest to odległość z jakiej zaniepokojony ptak odlatuje lub szybko odbiega, kiedy obserwator podąża w jego kierunku. Prosiłbym o zanotowanie dwóch wartości:

(1) odległość kiedy nastąpiło zaniepokojenie (uniesienie głowy, zatrzymanie i obserwowanie zbliżającego się człowieka),

(2) odległość z jakiej ptak odleciał lub szybko odbiegł. Potem to samo prosiłbym o wykonanie z ptakiem tego samego gatunku stwierdzonego w pobliżu ale normalnie ubarwionego.

Odległości te łatwo jest zmierzyć krokami. Byłbym bardzo wdzięczny za wysłanie takich danych na adres: adam.zbyryt@wp.pl. Dziękuję bardzo!

lookhasz 
ornitolog

Wysłany: 2017-10-26, 13:40   

Cytat:
lookhasz - kos wygląda jakby był dotknięty mutacja brown. Był srebrnawy czy jasno brązowawy? Wydaje się, że to drugie. Czy lotki były jaśniejsze niż reszta ciała?

Kolor określiłbym jako siwy. Tak miał jaśniejsze lotki niż resztę piór
szacunek dla natury to pierwotne jest sedno."

Panthera uncia 

Wysłany: 2017-10-27, 21:15   

Skoro siwy, tzn. że jest to mutacja zwana hypomelanizmem (ang. dilution).
Pozdrawiam,
Adam Zbyryt

AdamP 

Wysłany: 2017-11-16, 14:17   

Witam
czy ptaki na załączonych zdjęciach siwieją czy może w przypadku kawki jest to leucyzm?

dodam, że kos był nierównomiernie odbarwiony (prawa strona słabiej) co widać na zdjęciach, natomiast kawka posiadała symetryczne "brwi" oraz białe pióra nosowe i końce sterówek.
Kos obserwowany w okolicach wysp Zawadowskich (21.05.2017) a kawka na Grochowie w Warszawie (26.11.2016).

ze świeższych barwnych aberracji to na Grochowie w Warszawie w dniach 24, 26, 27.10.2017 widziałem po 1-2 różne kawki podobne to tej ze zdjęć Pawwel. gdy się tylko przechodziło obok to spokojnie żerowały w odległości 5-10 metrów, w momencie gdy zacząłem się na nie patrzeć i podchodzić to odlatywały z zachowaniem ok. 3-5 metrów z czego posiwiałe kawki reagowały nieznacznie szybciej od normalnie wybarwionych.

21052017_W-w.Z_06.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 135,12 KB

21052017_W-w.Z_08.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 138,67 KB

26112016_W-p.Sk.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 135,92 KB

157 

Wysłany: Wczoraj 16:12   

kg

IMG_2343.JPG
Plik ściągnięto 0 raz(y) 89,8 KB

Odpowiedz do tematu