PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytania, komentarze, objaśnienia etc.
Autor Wiadomość
nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2006-03-13, 01:57   Pytania, komentarze, objaśnienia etc.

Brakuje chyba takiego tematu, w którym entomomaniacy mogliby podsykutować o zawartości zagadek w tym subforum.
Jeśli chcecie o czymś napisać, o coś spytać, coś wyjaśnić a co tyczy się owadzich zagwozdek - to jest właściwe miejsce.

lotr 

Wysłany: 2006-06-11, 22:44   

Pod wpływem kofeiny takie coś mi do głowy przyszło, że może moderator mógłby zamknąć entozagadki starsze niż rok ;) [ew. po konsultacji z zadającym, co by prawa nie złamać :P ]

BJK 

Wysłany: 2007-01-24, 22:18   

no straszne rzeczy, bałagan !!! zagadki niepozamykane od lata :shock:
kto tutaj rządzi :?:
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

BJK 

Wysłany: 2007-01-24, 22:21   

no ładnie :evil: SAM ADMIN I NUREK !!!
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2007-01-24, 22:37   

nurek wysłał jakiś czas temu priwy z przypomnieniem do zapominalskich i niedługo zacznie działać :oki:
Poza tym, zima jest; wszyscy drzemią pod korą albo w ziemi ;)

Niestety ten dział miewa tylko zrywy od czasu do czasu. Za mało tu robakolubów... a ja nie mam za bardzo pomysłu jak to zmienić...

Miło chociaż, że w końcu ktoś się zainteresował :]

BJK 

Wysłany: 2007-01-24, 22:45   

Nurku, to jak Ty biedaku opracowałeś ten ranking :shock:
wszystko musiałeś dokładnie przejrzeć, policzyć - no, masa roboty :shock:
:res: :res: :res: :oki:

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2007-01-24, 23:19   

BeaJola napisał/a:
masa roboty

A gdzie tam, kilka godzin liczenia zaledwie :P
Mimo, że nikomu do szczęścia te rankingi potrzebne nie są miło mi, jak wejdzie jedna osoba choćby i na miesiąc zerknąć co i jak. To mi wystarczy, żeby być przekonanym, że warto to dalej robić (co nie mogę powiedzieć np. o ptasiej akademii, w której co poniektórym się nie chce nic napisać (i tak tu nie wchodzą, więc im to wytknę :P )).

Dragon 

Wysłany: 2007-02-22, 17:16   

Nie dostałem punktu za poprawna odp. "Przyszła koza do woza"

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2007-02-22, 19:04   

Nie dostałeś bo for przeoczył. Ale tak naprawdę to odpowiedziałeś źle hehe.
Zapewne oparłeś pretensje o nie przydzielenie punktu na tym, że za taką samą odpowiedź punkt otrzymał Żarówka i BeaJola.
Z tym, że odpowiedź 'strangalia plamista' jest odpowiedzią błędną.
Poniżej linki do dwóch gatunków:
Odpowiedź prawidłowa - Leptura quadrifasciata
Odpowiedż błędna - Rutpela maculata

Zagadki jeszcze nie wliczałem do rankingu toteż nie sprawdziłem punktacji. Z osób otrzymujących punkt w tej zagadce usunąłem Żarówkę i BeaJolę.
A for nam tu ładnie napisze czym różnią się te gatunki bo namieszał :]

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2007-03-24, 13:12   

proszę o opisanie cech do rozwiązania zagadki "Szmaragd"..dlaczego jest to akurat kruszczyca??

K. Popper

Aneta 
moderator

Wysłany: 2007-03-24, 16:04   

Co prawda nie jestem autorem zagadki, ale mogę napisać, dlaczego wg mnie to C. aurata. Przede wszystkim kolor - chrząszcze na zdjęciu są żywozielone, z niebieskimi refleksami, natomiast P. cuprea (bo rozumiem że właśnie o ten gatunek Ci chodziło, P. cuprea metallica) ma zdecydowanie bardziej oliwkowy, ciepły odcień. Po drugie - ale to już tak na moje oko, to nie cecha z klucza - ogólny pokrój ciała. P. cuprea jest bardziej zwarta, obła, a C. aurata - kanciasta, prostokątna, właśnie jak osobniki ze zdjęcia.

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2007-03-29, 09:49   

ok, racja. porównałem z kolekcją i rzeczywiście przeważają takie zależności kolorystyczne. Ale mam dalej pytanie do Dragona : czy to jest jego zdjecie i czy potwierdził oznaczenie inną cechą (wyrostek, pokrywy)?? Kolory na zdjęciu mogą w końcu być przeklamane.
(nie chodzi mi o punkt, :] , tylko o wyjaśnienia :] )

K. Popper

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2007-04-02, 22:52   

Ja jeszcze raz do, Dragona głównie: czy można prosić o opis cech do oznaczenia gatunku po rozwiązaniu zagadki?? w chiropterozagadkach mamy taki właśnie system i dzięki temu spełniają one tez funkcję "edukacyjną". piję też trochę do tej zagadki z kruszczycą,, nie dowiedziałem się czy zdjęcie było autora postu czy z netu(w końcu jest to dopuszczalne) i czy autor potwierdził jakimiś innymi cechami, oprócz koloru, oznaczenie chrząszczy (jeżeli jest autorem zdjęcia)??

K. Popper

Dragon 

Wysłany: 2007-04-02, 23:23   

JEST Z NETU - JA TAKICH DOBRYCH FOTEK JESZCZE NIE UMIEM ROBIĆ ;-) NA STRONIE NIE PISZE NIC oprócz NAZWY łacińskiej - żADNYCH INFORMACJI NA TEMAT POKRYW,WYROSTKÓW itp...

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2007-04-03, 11:15   

podam może przyklad z "mojego" czyli nietoperzowego podwórka: na stronie biopix ze świetnymi zdjęciami jest m.in. zdjęcie polującego nad wodą nietoperza, później tego samego osobnika autorzy przydybali na drzewie i zrobili mu doskonae zdjęcia z bliska. Ponieważ polowa nad wodą i bya to Europa bez kozery nadali mu podpis Myotis dasycneme, a na zbliżeniach dokadnie widać (po pyszczku) że to M.daubentonii, żerujący także nad wodą. Chcę w ten sposób ,może trochę pokrętny, powiedzieć, że trzeba być uważnym gdy daje się fotki z sieci do zagadek(co innego w temacie "do oznaczenia"). Nie twierdzę, ze autor strony, z której pozyskaeś zdjęcie się pomyli w oznaczeniu, ale gdy mamy do czynienia z gatunkami dość podobnymi a w photoshopie można zdzialac cuda, a nei jest się autorem oznaczenia,chyba trzeba by się zastanowić się nad umieszczaniem takiej zagadki.
pozdrawiam

K. Popper

Odpowiedz do tematu