PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytania, komentarze, objaśnienia etc.
Autor Wiadomość
BJK 

Wysłany: 2007-11-29, 21:09   

stanowczo protestuję !!! :roll: i oczekuję podania rozwiązań w ostatnich zagadkach!
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

Dragon 

Wysłany: 2008-01-09, 09:48   Zielone cóś

WojtekG napisał/a:

Cechy:
*7 skośnych , żółtych pasów(najszerszy pierwszy i ostatni)
*żółto-czarny(a nie niebieski!)róg na końcu ciała
Podpowiedź : wierzba ;N. osinowiec na owej nie żeruje.

Ciekawe tylko że na fotce nie da sie poznać czy to wierzba , czy to osika czy to inna "łoza" ...
Chciałbym sie tez dowiedziec po czym odróznic L. amurensis od l. populi bo:
Cytat:
*7 skośnych , żółtych pasów(najszerszy pierwszy i ostatni)
*żółto-czarny(a nie niebieski!)róg na końcu ciała
pasują do obu gąsienic...

Aneta 
moderator

Wysłany: 2008-01-09, 13:36   Re: Zielone cóś

Dragon napisał/a:

Chciałbym sie tez dowiedziec po czym odróznic L. amurensis od l. populi

U gąsienic L. amurensis na drugim segmencie tułowiowym widoczne są wyraźne, białożółte zgrubienia (dlatego pisałam w odpowiedzi, że przydałby się widok z góry) i ogólnie ziarnistości na ich skórze są wyraźniejsze; ponadto mają one większe przetchlinki niż gąsienice L. populi. Sprawdź np. tę fotę.

IrekM 
Myśliwy

Wysłany: 2008-03-08, 18:03   

Mam pytanie, czy jest sens odpowiadać w zagadce "jaki to motyl ?" zadanej przez mattart ?

W/w user nie pojawił się na Forum od sierpnia i nie odpowiedział na zadane przez krotoma pytanie czy to w ogóle zagadka.

MOJA OKOLICA

ZA DWA LATA KONIEC ŚWIATA

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2008-03-08, 18:51   

Aneta napisał/a:
Mam pytanie, czy jest sens odpowiadać w zagadce "jaki to motyl ?" zadanej przez mattart ?

też się nad tym zastanawiałem gdy odpowiedziałem na zagadkę. Może po prostu pomylił/a 'jaki to bezkręg' z 'zagadkami'. Może Aneta lub nurek zamkną i albo podlicza punkty albo nie doliczą?

Aneta 
moderator

Wysłany: 2008-03-09, 11:58   

Rzeczywiście ilość postów Mattarta wskazuje na to, że chciał jedynie identyfikacji gatunku, ale troszkę rąbnęły mu się działy ;) Dlatego też zaraz podsumuję punkty i zakluczę zagadkę.

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2008-03-31, 18:21   

Po raz kolejny czepię się zagadki Dragona "zagadki z cytatem 2" (poprzednio czepiałem się Cetonii z fotki z sieci).

Dragon napisał/a:
Opisywanym owadem był Trzpiennik olbrzymi Urocerus gigas

Równie dobrze opisywanym owadem mógłby być któryś trzpiennik , drzewiennik żółty(wg Starzyk i in 2006 to zupełnie inne owady), sierpoń... Dlatego napisałem w odpowiedzi, że bojkotuję tą zagadkę.
Nie chodzi mi o punkty- pal je licho- ale o poziom i sens zadawania takich zagadek. Bo ani to edukacyjne, ani zbyt mądre i sprowadza (głównie w tym przypadku) zagadkę do zgadywanki w stylu "na dwoje babka wróżyła".

Dragon 

Wysłany: 2008-03-31, 19:20   

przykłady owadów jakie "podałeś są dosyć dziwne: drzewiennik żółty - nie znalazłem nic takiego , sierpoń nie ma czerni na ciele więc odpada , większość trzpienników (Sirex noctilio i S. juvencus) - brak żółtego - jedynie Żaługa żółtoskrzydła (Tremex fuscicornis F.) pasuje... Ale masz racje - powinienem dać więcej opisu. A co do edukacji to skąd wiesz że kiedyś nie pojawi się jakiś laik który zobaczy JAKIEGOŚ OWADA i będzie próbował własnymi słowami go opisać? :twisted: http://www.entomo.pl/foru...ighlight=#30579

lotr 

Wysłany: 2008-03-31, 20:52   

Dragon napisał/a:
drzewiennik żółty - nie znalazłem nic takiego

A ja znalazłem - http://www.ksiegarnia.meb...9/799448159.jpg
Rhyssa persuasoria - też pasuje (wg mnie bynajmniej) ;)

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2008-03-31, 22:49   

Dragon napisał/a:
sierpoń nie ma czerni na ciele więc odpada

sorki, za szybko napisałem , chodziło mi o żaługę która wymieniłeś później (a ja wcześniej w zagadce).
Dragon napisał/a:
A co do edukacji to skąd wiesz że kiedyś nie pojawi się jakiś laik który zobaczy JAKIEGOŚ OWADA i będzie próbował własnymi słowami go opisać? :twisted: http://www.entomo.pl/foru...ighlight=#30579

Ale nie w zagadkach!! chyba, że zrobi tak jak forumowicz Mattart (patrz kilka postów wyżej) i wklei taki opis tu, bo nie będzie wiedział co to za potwórz z czułkami na odwłoku... Zagadki powinny być jednoznaczne, "cytat 1" był taki, na "cytat 2" można odpowiedzieć na kilka sposobów co samo w sobie mija się z celem zadawania zagadki na punkty!!
Co do owadziarek - Dominik, Starzyk "Owady uszkadzające drewno" jest lekturą rozwiewającą część wątpliwości co do istnienia np U.augur (który do gigasa jest bliźniaczo podobny).

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2008-04-02, 23:31   

wjg napisał/a:
Co do owadziarek

Ale głupoty piszę- miało być rośliniarek.

I jeszcze jedno Dragones - skąd w zagadce Urocerus=trzpiennik skoro zarówno w moich źródłach (wspomniany Starzyk i in.) i w linku, który podał lotr Urocerus=drzewiennik. W takim razie, jeżeli nie masz jakiejś kontrpozycji literaturowej, na moją logikę powinieneś obcięć kilka punktów za nazwy wernakularne.

Aneta 
moderator

Wysłany: 2008-04-03, 11:30   

We wszystkich moich książkach Urocerus = trzpiennik. Takie tłumaczenie wzięło się stąd, iż kiedyś gatunki z tego rodzaju wchodziły w skład rodzaju Sirex, który również był (i jest zresztą nadal) tłumaczony jako "trzpiennik". Klasyfikacja się zmieniła, nazwa polska została (co jest, że powtórzę moją ulubioną frazę, kolejnym argumentem za nieprzydatnością niełacińskich nazw :cool: ). Dlatego uważam to tłumaczenie za jak najbardziej dozwolone.

PS. A jeśli mowa o nieprecyzyjnie sformułowanych zagadkach to Twoja, WJG, też się do nich zalicza :>

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2008-04-03, 13:17   

Aneta napisał/a:
co jest, że powtórzę moją ulubioną frazę, kolejnym argumentem za nieprzydatnością niełacińskich nazw

dlatego jeżeli chodzi o owady patrzę prze zpalce na nazwy polskie, chociaz chętnie niektórych użwyam.
Aneta napisał/a:
PS. A jeśli mowa o nieprecyzyjnie sformułowanych zagadkach to Twoja, WJG, też się do nich zalicza

Bo jest tendencyjna :)

Aneta 
moderator

Wysłany: 2008-04-15, 11:14   

Mam parę zastrzeżeń co do Dragonowej "Zagadki z cytatem nr 4" - nie do samego rozwiązania :] , ale w kwestii naprowadzających tropów:
1. rozmiary ciała

Cytat:
siedziała sporawa (4cm) osa

S. apiformis nie są aż tak duże - długość ich ciała to ok. 2-2,5 cm

2. kolor tułowia

Cytat:
granatowo-żółta z również granatowym tułowiem

apiformis ma wyraźne żółte "naramienniki" u nasady skrzydeł, nachodzące na tułów. Nie da się więc określić tej części jego ciała jednoznacznie jako granatowej.

3. podpowiedź "grzybowa" - owe "czerwone łebki"; jeśli ktoś nie zna tej nazwy, a domyślam się, że jest ona charakterystyczna dla jakiegoś regionu kraju, to nie było mocnych, żeby skojarzyć te grzyby z konkretnym gatunkiem drzewa, a co za tym idzie - skorzystać z naprowadzenia.

To w zasadzie drobiazgi, ale czepiam się ich gwoli precyzyjniejszego konstruowania przyszłych zagadek ;)

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2008-04-15, 23:13   

A ja będę grzmiał, bo jak wspomniałem w jednym z tematów chyba niedługo trzeba będzie kupić sobie szklaną kulę, żeby odgadnąć taką zgadywankę. Bo jak "cytat 1" był jeszcze ok, to kolejne są zwyczajna parodią tego czym w były i powinny być "Zagadki". Zresztą sam autor chyba ma tego świadomość

Dragon napisał/a:
A oto osoby które prawidłowo strzeliły:
Marian, WojtekG

Strzeliły?? to już teraz strzelamy, a nie odgadujemy?? Ok, część osób strzela - te które dopiero początkują w danym dziale, ale nie może to być nagminne.
Dragon napisał/a:

Opisywanym owadem był Przeziernik osowiec Sesia apifromis

A czemu nie inne Sessidae? czemu np. Sesia melanocephala lub Sesia bembeciformis mają być gorsze?
Dołączam się tez do uwag Anety - skoro tyle nieprecyzyjności w podpowiedziach to jak my, biedni zgadujący mieliśmy sobie poradzić??

Nie wiem czy się powtarzam czy nie ale grzmię dalej, że zagadki nieprecyzyjne, w których autor podaje opisy/zdjęcia gatunków, których sam nie oznaczył poprawnie lub nie zweryfikował w poważnym źródle oznaczenia lub nie zdaje sobie sprawy o istnieniu gatunków podobnych do tego, który ma akurat na myśli, nie powinny być punktowane.
Tyczy się to zarówno zagadek Dragona, mojej czy tajemniczego usera mattart.
No i wiele respektu dla nurka za bezpunktowe zamknięcie i przyznanie się do błędu w oznaczeniu "coś tam się czai.." - pomimo, że oznaczył przed zamknięciem.

Odpowiedz do tematu