PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Komentarze do zagadek zamkniętych.
Autor Wiadomość
Joanna 

Wysłany: 2006-08-30, 10:57   Komentarze do zagadek zamkniętych.

Zakładam ten temat bo podobnie jak w innych działach z pewnością będą osoby kwestionujące poprawność zadania samej zagadki bądź otrzymaną punktację.

Ostatnio zmieniony przez Joanna 2006-11-11, 10:15, w całości zmieniany 5 razy  

Joanna 

Wysłany: 2006-11-11, 10:10   

O, ponieważ Corvusie zamknąłeś zagadkę "małe brunatne" mam prośbę o informację w jaki sposób zgadujący mieli rozpoznać o jaki gatunek kumaka chodzi? Ja nie byłabym w stanie... :?:

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2006-11-11, 10:31   

z zagadkach często jest tak że się zgaduje....... przypomnij sobie niektóre zagadki w ptakach.( choć takie trafiają się praktycznie w każdym dziale)

uważam ze nie zawsze potrzebny jest komplet cech by gatunek oznaczać, czasami dla zabawy po prostu trzeba zgadywać-"strzelać". ;-)

spora część osób dedukowała przeglądając moją listę płazów widzianych... też metoda. ;)

Joanna 

Wysłany: 2006-11-11, 10:49   

Corvus napisał/a:
z zagadkach często jest tak że się zgaduje....... przypomnij sobie niektóre zagadki w ptakach.( choć takie trafiają się praktycznie w każdym dziale)
Pewnie masz rację. Ja po prostu nie czytam innych działów, ale wolałabym osobiście żeby nie było zgadywania tylko dedukcja. Ciekawe co myślą na ten temat inni...
Ja myslałam nawet o nagrodach rzeczowych dla osób które będą miały najwiecej punktów (będzie taka możliwość) w zagadkach herpeto ale wobec tego że część zgromadzonych do tej pory punktów wynika ze strzelania i że większe szanse mają osoby które są na Forum dłużej to nie byłoby w porządku. Jak myślicie?

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2006-11-11, 11:31   

Joanna napisał/a:
ale wolałabym osobiście żeby nie było zgadywania tylko dedukcja.

Za zawsze byłam za i stoczyłam już niejedną potyczkę słowną na tem temat, ale niestety Joasiu, jesteśmy w mniejszości ;) Większość (przynajmniej w ptakach zawsze tak było) traktuje zagadki przede wszystkim jako zabawę, a niekoniecznie jako zabawę edukacyjną, więc strzelanie było, jest i chyba będzie na porządku dziennym... ;) / :|

[i] Winer [i]

Hubert 

otop

Wysłany: 2006-11-12, 23:18   

Joanna napisał/a:
Ja myslałam nawet o nagrodach rzeczowych
Jestem zdecydowanie przeciwny. Mniejsze szanse miały by osoby, które są na forum krócej, zadają dużo zagadek itd. Sznse były by zbyt niewyrównane, ale np. nagroda w postaci jakiegoś fajnego loga nad avatarem to zupełnie co innego.

P.S. No i wtedy trzebaby tylko zgadywalne zagadki umieszczać.

Joanna 

Wysłany: 2006-11-13, 09:41   

Hubert napisał/a:
. No i wtedy trzebaby tylko zgadywalne zagadki umieszczać.
To akurat nie byłoby takie złe .... :smile:
Logo fajny pomysł.

Dragon 

Wysłany: 2007-01-12, 21:03   zębata czerń

pulsatilla1214 napisał/a:
Mam pytanie dlaczego zdjęcie było podpisane :

"zębata czerń"

Odpowiadam na pytanie
Czemu tytuł "zębata czerń"?
Na zasadzie skojarzenia - co ma zęby - np. grzebień - a traszka była GRZEBIENIASTA
Czemu czerń? - każdy nie daltonista widzi dlaczego czerń :-D

pulsatilla1214 

Wysłany: 2007-01-12, 21:24   

aha!!!

Niekumata pulsatilla1214 płonie ze wstydu :oops: :oops: :oops:

:oki:

P.S.

Nie zauważyłem, ze już odpowiedziałeś :oki: Sorki :res:

P.S.2

Inne skojarzenie miałem, że ten tryton był jakiś o paszczy tyranozaura, albo mozazaura (wszak kształtem i proporcjami ciala podobny ;-) )

Joanna 

Wysłany: 2007-01-13, 09:23   

Dragon napisał w zagadce " oj zastój herpetologiczny "
Cytat:
zagadka w miare prosta - widac przecie plamy na brzuchu

Tak szczerze mówiąc to nie odważyłabym sie oznaczać z tego zdjęcia - było bardzo nieostre i zaszumione i nie byłam do konca przekonana czy to są plamy na tym podgardlu czy szum zdjęcia. :? Ale jak to ustaliliśmy to tylko zabawa i jeśli wszyscy sie dobrze bawili to ok.

Wiktoria 
Zapalony podróżnik

lto

Wysłany: 2007-05-06, 20:16   

Joanna napisał/a:
(jedna odpowiedź miała być)

Przpraszam, ale ja trochę niekumata jestem :oops: O co chodzi z tą jedną odpowiedzią? ;)

Joanna 

Wysłany: 2007-05-06, 20:24   

Wiktoria napisał/a:
Przpraszam, ale ja trochę niekumata jestem O co chodzi z tą jedną odpowiedzią?
Chodziło o wskazanie "tego zdjęcia" a więc jednego na którym przedstawiona jest samica. Jeśli nawet nie było to w 100% jasne nie moge dać Ci więcej za odpowiedż w tej zagadce bo wskazałaś żabę z dwoma rezonatorami jako drugą samice poza traszką grzebieniastą :sad:

Dragon 

Wysłany: 2007-05-06, 20:46   

Mam zastrzeżenia co do ilości punktów:

Dragon
Cytat:

1 - samica - tylko ona zostaje - Kumak
2 i 3 są samcami - widać widoczne rezonatory - Rzekotka i Ż. wodna
4 widać modzele (jakby go (bo to samiec :twisted: ) osa w łapy ukąsiła) - Ż. trawna

Joanna
Cytat:
Wasze zadanie polega na wskazaniu tego, na którym przedstawiona jest samica. Określanie przedstawionych zwierząt co do gatunku nie jest punktowane ani potrzebne. Oczekuję raczej rozumowania przez odrzucenie nieprawdziwych i uzasadnienia.

Czekam na odp.

Wiktoria 
Zapalony podróżnik

lto

Wysłany: 2007-05-06, 21:04   

Joanna napisał/a:
Chodziło o wskazanie "tego zdjęcia" a więc jednego na którym przedstawiona jest samica. Jeśli nawet nie było to w 100% jasne nie moge dać Ci więcej za odpowiedż w tej zagadce bo wskazałaś żabę z dwoma rezonatorami jako drugą samice poza traszką grzebieniastą

W porządku, wiem że się na tym potknęłam ;) Ale też trochę się nauczyłam rozwiązując tą zagadkę i to jest dla mnie ważniejsze niż punkty :] Dziękuję za wyjaśnienie :smile:

Joanna 

Wysłany: 2007-05-07, 06:43   

Dragon napisał/a:
Czekam na odp.

Widzisz bo to jest tak, że lepiej nie napisać co to jest jak się nie wie co to jest za gatunek (podkreślałam że nie trzeba) niż pomylić dwa gatunki z czterech. A tak w odpowiedzi są dwa błedy :) Dla mnie pomylenie traszki z kumakiem jest troszkę wstrząsające ;-)
Z tego zdjęcia żaby zielonej nie rozpoznasz od innych. Ja miałam w ręku, słyszałam jak "śpiewa", oglądałam modzel to w miarę wiem. Niektórzy nie określali w ogóle co jest na pierwszym zdjęciu jak Joshi, napisali bardzo krótko i było bardzo dobrze. Przyznam Ci te pół punkta, ale przemyślisz to co napisałam? :> W tej zagadce było do zdobycia tak duzo punktów że maksa mogłabym dawać tylko za naprawdę wyśrubowane odpowiedzi, z których naprawde jestem zadowolona.....
Ustalmy jasno na przyszłość, że jeśli ktoś pisze więcej niż jest wymagane i robi błąd musi się liczyć z niższą punktacją .... :]

Odpowiedz do tematu