PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Komentarze do zagadek zamkniętych.
Autor Wiadomość
jaboja 

salamandra

Wysłany: 2007-05-17, 10:48   

Dlaczego nie dostałem punkta za grzebiuszkę?

Joanna 

Wysłany: 2007-05-17, 10:54   

jaboja napisał/a:
Dlaczego nie dostałem punkta za grzebiuszkę?
Bo Cię przeoczyłam mimo slicznego avatarka, bardzo przepraszam i już poprawiam ;-)

Joanna 

Wysłany: 2007-09-17, 09:08   

Wężosławie, bardzo pouczająca ta zamknięta zagadka. Czy mógłbyś podać cechę po której na podstawie zdjęcia w zagadce "Wężysko" można było stwierdzić że jest to zaskroniec? Ja bym stawiała na węża eskulapę.... A jak ktoś pisze że "będzie strzelał" to nie wiem czy zasuguje na :res:

pulsatilla1214 

Wysłany: 2008-01-22, 17:12   

Dragon, ale płeć podałem, więc coś wiecej niż 1/3;)

traszek to nie określenie płci :> ?

Joanna 

Wysłany: 2008-01-22, 17:22   

pulsatilla1214 napisał/a:

traszek to nie określenie płci ?
Dragon miał prawo uznać stwierdzenie "traszek zwyczajny" za nieprawidłową polską nazwę i brak określenia płci :]
A czemu panu Wojtczakowi az 0,5 punkta Dragonie? Tylko nazwę łacińską podał poprawnie. Polska skopana uzasadnienie i płec też. Nie powinno być 0,25?

Dragon 

Wysłany: 2008-01-22, 17:34   

a bo uzasadnienie że grzebień było prawidłowe (tylko płeć zła :) ) po za tym nie chcę żeby WIELKI SPEC OD WSZYSTKIEGO (patrz Gilderoy Lockhart ;) ) sie za bardzo spienił

Joanna 

Wysłany: 2008-01-22, 17:46   

Dragon napisał/a:
po za tym nie chcę żeby WIELKI SPEC OD WSZYSTKIEGO (patrz Gilderoy Lockhart ) sie za bardzo spienił
Nie martw się, obronię Cię :) Uzasadnienie było nieprawidłowe, skoro prowadziło na manowce, poza tym nie ma co sie przejmować gdy ktoś odpowiada dla zgrywy. Nikt nikomu nie każe brać udział w zagadkach. Niektóre są proste, a niektóre bardzo trudne i każdy prędzej czy później się na czymś wyłoży. Generalnie uprzejmie proszę o szacunek dla osoby która zadała sobie trud wykonania nowej zagadki.

Wojtczak 

Wysłany: 2008-02-02, 02:15   

Joanna napisał/a:
pulsatilla1214 napisał/a:

traszek to nie określenie płci ?
Dragon miał prawo uznać stwierdzenie "traszek zwyczajny" za nieprawidłową polską nazwę i brak określenia płci :]
A czemu panu Wojtczakowi az 0,5 punkta Dragonie? Tylko nazwę łacińską podał poprawnie. Polska skopana uzasadnienie i płec też. Nie powinno być 0,25?

Joanna z moich obliczeń wychodzi
że należy mi się 0.125 pkt. :-D

Wężosław 
Staszek B.

Wysłany: 2008-02-02, 19:44   

Joanna napisał/a:
Czy mógłbyś podać cechę po której na podstawie zdjęcia w zagadce "Wężysko" można było stwierdzić że jest to zaskroniec?
przepraszam za opóźnienie, ale dopiero dzisiaj tu zajżałem. Damianno zauważył wzorek na brzuchu, który występuje u zaskrońca, natomiast brak go u eskulapa, w "wężysko 2" jak dobrze się przyjrzeć to widać kile na łuskach, a eskulapy mają łuski gładkie ;)

Joanna 

Wysłany: 2008-02-03, 09:47   

Wężosław napisał/a:
Damianno zauważył wzorek na brzuchu, który występuje u zaskrońca, natomiast brak go u eskulapa, w "wężysko 2" jak dobrze się przyjrzeć to widać kile na łuskach, a eskulapy mają łuski gładkie
Niech będzie :) Z wzorka to ja widzę dwie niesymetryczne ciemnie plamki z jednej strony, które można wziąć za artefakty, z kili rzeczywiście 1 rząd. Problem główny jest taki, że ostrość jest na tło, a jak zdjęcie jest kiepskiej jakości to różne rzeczy można zwalić na szum, cienie itd., a zagadka byłaby wystarczająco trudna, gdyby zdjęcie było ostre. No ale rozumiem że miałeś tylko nieostre. Generalnie jak dla mnie bardzo pouczająca zagadka :res: .

Wężosław 
Staszek B.

Wysłany: 2008-02-03, 12:50   

Joanna napisał/a:
nieostre
niestety ten aparat czasem robi coś innego niż bym chciał :razz:

Joanna 

Wysłany: 2008-03-28, 13:53   

Przyznam się że nie mogłam doczekać się zakończenia zagadek Wojtczaka i byłam okropnie ciekawa zwłaszcza argumentacji jak rozpoznać co to jest w zagadce "Śliski". Mam duuuże wątpliwości Jarku czy to rzeczywiście jest młodziutka salamandra plamista tuż po przeobrażeniu. Ona powinna mieć inny kształt ogona, nie taką szaroką, zaokrąglona płetwę. Nie powinna być też aż tak smolistoczarna - moim zdaniem to jest traszka grzebieniasta. Jak ktoś ma " Ochrona żłówia błotnego, traszki grzebieniastej ...." to tam na stronie 90 sa identyczne stworki też z plamami na dolnej płetwie, więc to żaden argument. Co do zagadki grubas - zdjęcie jest małe, niewyraźne nie wiadomo czy widać tam płetwę czy nie, jak na samice okaz jest jednak trochę nietypowo ubarwiony, jest gruby - to mogła być wskazówka, ale zagadka niełatwa.
Ostatnia "Czarny" - trudna, ale w porządku dało się zgadnąć po 3 listwach na grzbiecie.

Wojtczak 

Wysłany: 2008-03-28, 14:19   

Joanna napisał/a:
Przyznam się że nie mogłam doczekać się zakończenia zagadek Wojtczaka i byłam okropnie ciekawa zwłaszcza argumentacji jak rozpoznać co to jest w zagadce "Śliski". Mam duuuże wątpliwości Jarku czy to rzeczywiście jest młodziutka salamandra plamista tuż po przeobrażeniu. Ona powinna mieć inny kształt ogona, nie taką szaroką, zaokrąglona płetwę. Nie powinna być też aż tak smolistoczarna - moim zdaniem to jest traszka grzebieniasta. Jak ktoś ma " Ochrona żłówia błotnego, traszki grzebieniastej ...." to tam na stronie 90 sa identyczne stworki też z plamami na dolnej płetwie, więc to żaden argument. Co do zagadki grubas - zdjęcie jest małe, niewyraźne nie wiadomo czy widać tam płetwę czy nie, jak na samice okaz jest jednak trochę nietypowo ubarwiony, jest gruby - to mogła być wskazówka, ale zagadka niełatwa.
Ostatnia "Czarny" - trudna, ale w porządku dało się zgadnąć po 3 listwach na grzbiecie.

To 100 proc.młoda salamandra .te salamandry łapalismy i mierzyliśmy w Beskidach w wąskich strumykach górskich.Były grupki po 3-5 sztuk.Dziś po 16 posle dobre zdjecia
z tych akcji.To był program ochrony płazów 2004-Beskidy.
A te plamy to świetna cecha odróżniajaca Grzebieńiastą od Salamandry.Zresztą pośle po godz.16 te fotki

Wojtczak 

Wysłany: 2008-03-31, 12:03   larwy

obiecane fotki larw salamandry z terenu.

larwa salamandry 1.JPG
Plik ściągnięto 452 raz(y) 32,72 KB

larwa salamandry.JPG
Plik ściągnięto 452 raz(y) 90,38 KB

Joanna 

Wysłany: 2008-03-31, 18:40   

Wojtczak napisał/a:
obiecane fotki larw salamandry z terenu.
Dzięki, no niechętnie przyznaję że to rzeczywiście po ciałokształcie bardziej jak salamandra wygląda - zwracam honor, ale nie zmieniam zdania na temat występowania takich samych plam na spodzie ogona u traszki grzebieniastej ;) .

Odpowiedz do tematu