PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Komentarze do zamknietych teriozagadek ;)
Autor Wiadomość
Lagoon 

Wysłany: 2011-05-16, 19:54   

Pytanie do Czeyczera odnośnie zagadki "Łowiectwo (1)".
Jakie cechy, widoczne na tym zdjęciu wskazują na III klasę i jednoznacznie wykluczają klasę II? Moim zdaniem na podstawie tego zdjęcia nie można udzielić prawidłowej odpowiedzi.

Czeyczer 

Wysłany: 2011-05-17, 12:57   

Lagoon, zacytuję Łukasza_5
Cytat:
Nie chcę palnąć ale inaczej się nie da:
Jeleń, III klasa wieku, poroże 10 i starsze-
Myślę, że na młodego "szpicaka" to za długie ma te swoje "rogi", ma róże, tak mi się zdaje, raczej grube możdżenie, szew między kośćmi czołowymi niewidoczny, czyli "szydlarz", stary dziad, nadto uwstecznionym porożem obdarzony, podobno niebezpieczny na rykowisku o ile jeszcze mu się chce.
No to tyle, zbytnio nie wierzę w swoją dzisiejszą odpowiedź :sad:
Dobra zgadywanka, Pozdrawiam!

Jedno w czym się pomylił to "poroże 10", otóż chodziło pewnie o 10 rok życia, czyli poroże 9.

Lagoon 

Wysłany: 2011-05-17, 17:29   

Ta odpowiedź niczego nie wyjaśnia. Tak samo może wyglądać szydlarz w II klasie. Poza tym Łukasz ma racje z 10 porożem, bo, gdyby było tak jak Ty mówisz, czyli 10 lat (9 poroże) to taki byk jest jeszcze w II klasie a nie w III!!
Dalej twierdzę, że z tego zdjęcia nie da się jednoznacznie określić wieku, a zatem i klasy wieku pokazanego wieńca. Tak może wyglądać byk np. 9 jaki i 11 letni i na podstawie tego zdjęcia tego nie da się rozstrzygnąć.

Czeyczer 

Wysłany: 2011-05-22, 13:52   

Lagoon, rzeczywiście, 10 lat, pomyliło mi się przez to, że w niektórych kołach zaniża się wiek o rok.

Szydlarz występuje tylko w III klasie wiekowej, jeszcze nie zdarzyła się ta forma poroża u byka w II klasie.

Lagoon 

Wysłany: 2011-05-22, 20:41   

Czeyczer napisał/a:

Szydlarz występuje tylko w III klasie wiekowej, jeszcze nie zdarzyła się ta forma poroża u byka w II klasie.

Dyskutujemy na poważnie, czy żartujemy?
Forma szydlarza jest formą nieprawidłową, tak jak myłkus i może występować w każdej klasie wieku!

Czeyczer 

Wysłany: 2011-05-23, 19:44   

Lagoon, ile razy widziałeś myłkusa? Szydlarz nie jest jakąś wadą rozwojową tylko mocno uwstecznionym porożem b. starego byka.

Lagoon 

Wysłany: 2011-05-23, 21:43   

Bzdura. Szydlarz to wada rozwojowa poroża, w przypadku jeleni częstsza od myłkusa. Uwstecznianie poroża prowadzi do redukcji ilości odnóg i przenoszenia "masy" wieńca "w dół", ale tylko w skrajnych przypadkach prowadzi do formy typowego szydlarza (często pozostają np. szczątkowe oczniaki).
Forma szydlarza może pojawić się w każdej klasie wieku!
To są podstawy, których uczą na każdym kursie na selekcjonera. To musi wiedzieć każdy myśliwy-selekcjoner!

Tu jest, na szybko "wygooglany" szydlarz w pierwszej klasie

Łukasz_5 
B.W.M.R.I.Ł.D.F.

Wysłany: 2011-05-23, 22:55   

Czeyczer napisał/a:
Lagoon, ile razy widziałeś myłkusa? Szydlarz nie jest jakąś wadą rozwojową tylko mocno uwstecznionym porożem b. starego byka
Lagoon napisał/a:
Bzdura. Szydlarz to wada rozwojowa poroża, w przypadku jeleni częstsza od myłkusa. Uwstecznianie poroża prowadzi do redukcji ilości odnóg i przenoszenia "masy" wieńca "w dół", ale tylko w skrajnych przypadkach prowadzi do formy typowego szydlarza (często pozostają np. szczątkowe oczniaki).
Forma szydlarza może pojawić się w każdej klasie wieku!

Podajcie źródła na jakich się opieracie i dajcie se spokój, a to, że coś
Lagoon napisał/a:
"wygooglany"
to jeszcze nie dowód, że tak jest. A to, że coś
Czeyczer napisał/a:
widziałeś
to taki sam dowód!

Lepiej się wysilcie i nową zagadkę "zróbcie"!

http://www.youtube.com/watch?v=ZD5tcOLfRDE
http://www.filmweb.pl/fil...ole-2010-479701
http://www.filmweb.pl/fil...oka-2010-331014

Lagoon 

Wysłany: 2011-05-24, 19:31   

Trudno o źródła i opieranie się na nich, skoro są to podstawy uczone na każdym kursie dla myśliwych i nie tylko.
Adwersarzowi mogę jednak polecić podstawową pozycję, czyli monografię pt. Jeleń, autorstwa prof. Dzięgielewskiego. Do dostania bez najmniejszego problemu.

Czeyczer 

Wysłany: 2011-05-25, 11:37   

Lagoon napisał/a:
mogę jednak polecić podstawową pozycję, czyli monografię pt. Jeleń, autorstwa prof. Dzięgielewskiego. Do dostania bez najmniejszego problemu.

Jak tylko wpadnie w moje ręce to obejrzę ;)

Chciałem tylko zacytować wypowiedzi użytkowników z forum myśliwskiego:
Cytat:
Czeyczer, szydlarz jako "uwsteczniony" byk jest charakterystyczny tylko dla klasy III wiekowej ;) Pozdrawiam :)

Cytat:
Odpowiadając na pytania - szydlarz jako uwsteczniona forma poroża jest charakterystyczna dla III klasy wiekowej.

/Nie jestem selekcjonerem więc mogę się mylić/

A ten byk ze zdjęcia to szpicak, nie szydlarz. ;)
Pozdrawiam, i mam nadzieję że nigdy już nie będzie problemu z moimi zagadkami ;)

Lagoon 

Wysłany: 2011-05-25, 14:14   

Czeyczer napisał/a:

A ten byk ze zdjęcia to szpicak, nie szydlarz. ;)

Mylisz się, szpicak to byk w pierwszym porożu, którego najbardziej widoczną cechą jest brak róż. A ty róże widać wyraźnie - byk jest w 2-4 porożu, więc już szydlarz a nie szpicak!

Odpowiedz do tematu