PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Komentarze do zagadek
Autor Wiadomość
Olga 
Marine Biologist

Wysłany: 2011-07-28, 15:04   

Nervusek napisał/a:
kolor ogona wskazuje na świergotka, skowronek ma jednolity kolor sterówek

w collinsie jak byk jest skowronek w locie i ma skrajne sterówki białe, jest to nawet strzałką zaznaczone ;)

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2011-07-28, 17:15   

Pomijając poprawność oznaczenia, powołana Doraźna Speckomisja (w składzie: Aziza, BJolKa & Pau) stwierdziła jednogłośnie, iż zagadkę ze względów formalnych należy unieważnić - co niniejszym czynię.
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Nervusek 

otop

Wysłany: 2011-07-28, 18:48   

Myślałem że każdy zrozumie o co chodzi, wiadomo że skowronek ma skrajne sterówki białe, chodziło o resztę ogona.
No cóż, widać zagadki można podawać tylko wtedy kiedy na zdjęciu wszystko widać jak na dłoni.

BJK 

Wysłany: 2011-07-28, 19:03   

Nervusek napisał/a:
No cóż, widać zagadki można podawać tylko wtedy kiedy na zdjęciu wszystko widać jak na dłoni.

i tu się mylisz ;) , zagadki można podawać trudne jak to określasz ;) pod warunkiem, że cechy lub przynajmniej jedna, które widać na zdjęciu np. w zagadce z lerką ;) , pozwolą na oznaczenie gatunku.
Podanie jako cechy diagnostycznej
Cytat:
jest ciemniejszy od skowronka, o którym pisałaś
, nie bardzo mnie przekonuje, ponieważ niejednokrotnie oświetlenie ptaka w momencie robienia zdjęcia bywa mylące. Nie raz i nie dwa przerabialiśmy tutaj takie zdjęcia w dziale do identyfikacji :lol: .

Decyzja o unieważnieniu zagadki została podjęta, ponieważ nie potraktowałeś poważnie Koleżanek i Kolegów zamykając za wcześnie zagadkę, w tym przypadku o kilka godzin ;)
Wprawdzie twierdzisz, że pisałeś do autorki regulaminy Kessy w sprawie zmiany wpisu o rozwiązaniu zagadki (pomijam to, że Kessy akurat co najmniej od 2 lat nie pojawia się na Forum ;) ), to i tak termin zamknięcia upływa 28 lipca o północy a nie o 10:07 :evil:
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

Nervusek 

otop

Wysłany: 2011-07-28, 19:25   

Jak widać po ilości moich postów na tym forum jestem nowym użytkownikiem, nie wiem że Kessy nie jest aktywna na forum. Jak to mówią, punkt widzenia zależy od punktu patrzenia, według mnie ten ptak był do oznaczenia, z Twojego punktu widzenia nie. Byłem przekonany że skoro napisałem, że zagadka jest do 28 lipca to odpowiedzi będą już wszystkie 27 lipca, skoro tutaj są inne zasady, zrozumiałem. Tylko nadal nie rozumiem, skoro zagadka z Waszego punktu widzenia nie była oznaczalna to dlaczego nie została "zbojkotowana". Kolejne zagadki które wrzuciłem zakończę 16 sierpnia, czyli dzień po zakończeniu. Mam nadzieję, że tym postem wyjaśniłem chociaż troszkę swoją winę i mam nadzieję, że rozumiecie.

Pozdrawiam

BJK 

Wysłany: 2011-07-28, 19:36   

Nervusek, rozumiemy :lol:
zagadki są zagadkami, aczkolwiek zawsze, tak jak napisałam powyżej, przynajmniej 1 cecha musi być widoczna, albowiem zgadywanie/oznaczanie/rozwiązywanie sprowadza się tylko jedynie do strzału i przysłowiowego łutu szczęścia ;)

Poza tym, to że poprosiłam Cię o cechy diagnostyczne, to wcale nie jest nic wyjątkowego... przejrzyj ten wątek od pierwszego postu, wiele razy jak ktoś miał wątpliwości pytał o cechy.
A zdarzały się również zagadki (z reguły własnie zadawane przez Kessy), gdzie w uzasadnieniu oznaczenia trzeba było wymienić cechy, którymi się kierowano przy rozwiązywaniu. ;) wcale nie było to takie głupie :roll: , że użyję tego niefortunnego zwrotu ...
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

Nervusek 

otop

Wysłany: 2011-07-28, 19:44   

Cieszę się, że rozumiecie :)
Przykro, że zagadka została unieważniona, ale będzie kilka następnych, mam nadzieję bez błędów już.
Powodzenia w zagadkach :)

Teleri 

Wysłany: 2011-08-04, 07:32   

Hej, apeluję o w miarę czytelne podawanie (lub choćby o podawanie w ogóle) terminów końca zagadek. Zwłaszcza, jeżeli mają trwać krócej niż przepisowe 2 tygodnie. To tak a propos zagadek ostatnio zamkniętych.
Pozdrawiam

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2011-08-04, 07:39   

Przypominam, że w Regulaminie zagadek tydzień temu pojawił się taki zapis
Cytat:
Art. 21 Istnieje możliwość wyjątkowego skrócenia czasu trwania zagadki. W tym przypadku zadający powinien zwrócić się do aktualnie przebywającego na forum moderatora z prośbą o umieszczenie, W PIERWSZYM poście zagadki, stosownych informacji.
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Birdwatcher 

Wysłany: 2011-08-08, 07:25   

Aziza chyba obcięła mi 0.5 pkt ;)

pytałaś w tej zagadce o ptaka, i prosiłaś o zadanie dodatkowego pytania:
http://forum.przyroda.org...6,30.htm#393535

odpowiedziałam full:

Cytat:
Ukryta Wiadomość:
Gąsiorek (Lanius collurio)

pytanie o:

a mam tylko 1.5 pkt:P

pozdrawiam-Anna

aziza 

otop

Wysłany: 2011-08-08, 07:41   

Birdwatcher napisał/a:
Aziza chyba obcięła mi 0.5 pkt ;)

pytałaś w tej zagadce o ptaka, i prosiłaś o zadanie dodatkowego pytania:
http://forum.przyroda.org...6,30.htm#393535

odpowiedziałam full:

Cytat:
Ukryta Wiadomość:
Gąsiorek (Lanius collurio)

pytanie o:

a mam tylko 1.5 pkt:P

pozdrawiam-Anna

Przypominam pytanie:

Cytat:
PUNKT za nazwę po polsku i łacinie.
Zadanie dodatkowe za jeden punkt: jakie pytanie tu jeszcze można zadać (o co można spytać)??? Wystarczy podać odpowiedź na nie.

Nie podałaś płci. Samo zadanie pytania to tylko pół punktu, drugie pół za odpowiedź.

aziza 

otop

Wysłany: 2011-08-08, 07:44   

Zgodnie z logiką, sama odpowiedź wystarczy by dostać cały punkt. Tak skorzystała Justyna K :lol:

Birdwatcher 

Wysłany: 2011-08-08, 08:01   

już czaję:) Iza ja nie zawsze myślę logicznie, częsciej abstrakcyjnie - wybacz:)

aziza 

otop

Wysłany: 2011-08-08, 10:07   

Nie ma sprawy ;)

Justyna K 

Wysłany: 2011-12-30, 14:10   

Zimorodek Kisiela -> czemu samiczka? Tutaj http://www.ibercajalav.ne...sherAatthis.pdf piszą, że u młodych płci się nie rozróżnia.
Cytat:
SEXING
Male with at least two-thirds of lower mandible
black, sometimes becoming pale orange at
base. Female with two-thirds of lower mandible
orange, becoming dark brown or black towards
distal third.
CAUTION: juveniles have all their bill black
similar to males, so sexing is not possible
using this character.

W każdym razie, ja na zdjęciach podpisanych jako samce też widzę odcień różowego na żuchwie - fakt, że dużo słabszy niż u samic ;) Na przykład na stronie 282 u góry z lewej.

Odpowiedz do tematu