PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przebudowa linii kolejowej
Autor Wiadomość
nnataniel 

Wysłany: 2007-03-04, 22:21   Przebudowa linii kolejowej

Witam,

Jestem osobą zaangażowaną w opracowywanie raportu o oddziaływaniu na środowisko modernizacji linii kolejowej z Krakowa do Psar. Jeżeli ktoś z Was jechał pociągiem do Krakowa to wie, że po drodze w miejscowości Tunel przejeżdża się pod rezerwatem Biała Góra tunelem. Otóż projekt przebudowy tej linii przewiduje budowę obejścia tej góry po istniejącej linii towarowej. Tunel w planach ma zostać jako alternatywa dla przypadku gdy coś się popsuje na tym planowanym obejściu. Celem mojego postu jest uzyskanie od Was informacji, porad jak można zagospodarować ten tunel aby mogły go wykorzystywać nietoperze. Raczej szerokie prace nie wchodzą w grę (bo trzeba pamiętać, że musi on zostać drożny bo czasami coś może tam przejechać), Projektanci chcą go w jakiś sposób zabezpieczyć przed osobami postronnymi np. kraty...

Pozdrawiam

Daniel Maranda

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2007-03-05, 10:11   

Wystarczy podwiesić w suficie cegły dziurawki, ale chiropterolodzy beda lepiej napewno wiedzieli, tzn taki system jest powszechny w bunkrach, jedno trzeba jeszcze wiedziec jak je podwieszac i w jakich odstepach ;)

Paweł - Pamiętamy! :( [*]

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2007-03-05, 10:20   

nnataniel napisał/a:
Celem mojego postu jest uzyskanie od Was informacji, porad jak można zagospodarować ten tunel aby mogły go wykorzystywać nietoperze. Raczej szerokie prace nie wchodzą w grę

z tymi nietoperzami to jest różnie. Czasem im sie podoba, czasem nie. Oczywiście, że głupio by było wydać duże pieniądze na dostosowywanie lokum dla nietoperzy, a potem otworzyć wrota żeby w to wszystko wjechał pociąg. Takie prace wymagały by badań mikroklimatycznych, prac związanych z zasyaniem lub udrożnieniem jakichs otworów, ustawieniem basenów z wodą, zwiększeniem ilości szczelin(wspomniane cegły) itd itd. Dużo pracy i pieniędzy tak na prawdę.
Ja to widzę w ten sposób-skoro to ma być awaryjnie używany przejazd nietoperzy nie może być dużo, a właściwie nie powinno być ich wcale jeżeli wszystko miąłoby być zgodnie z prawem.Zatem wystarczy krata, lub, tak jak to miało miejsce np w Strzyżowie, zamknięcie wjazdów włazem z pozostawieniem jakichś otworów wlotowych u samej góry. Nie ma co stawiać cegieł i innych rzeczy, jeżlei nietoperzom się lokum spodoba to i tak będzie ich neiwiele i beda przebywały w stopie tunelu*najczęściej).

I jeszcze pytanie-czy nietoperze były tam obserwowane pomimo, że ruch na ej lini jest dość wzmożony>??

pozdrawiam
Wojtek

K. Popper

nnataniel 

Wysłany: 2007-03-06, 11:56   

Dziękuję za informacje.

Początkowo plan był taki, że linia na tym odcinku miała być całkowicie likwidowana a tunel zaplombowany. Jednakże kolejarze chcą ten odcinek zachować jako alternatywny. Teren wokół góry pod którą przebiega tunel jest wykorzystywany rolniczo a sama góra jak już pisałem jest rezerwatem porośniętym lasem. Podczas wizji lokalnej zaobserwowałem nietoperze wieczorową porą na krawędzi pole-las.... :smile:

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2007-03-06, 12:08   

nnataniel napisał/a:
Podczas wizji lokalnej zaobserwowałem nietoperze wieczorową porą na krawędzi pole-las....

ale nei zimą?? czy podczas zimy zdażało się widzieć nietoperze w tunelu??

K. Popper

nnataniel 

Wysłany: 2007-03-16, 21:45   

:lol: :lol:
Informacje z ostatniej chwili. Kolejarze jednak zdecydowali się na likwidację torów w rejonie tunelu. Będzie można wykorzystać ten długi tunel jako schronienie dla nietoperzy!!! Wszelkie propozycje i rozwiązania są mile widziane. Mogę je przekazać do zespołu projektowego w celu uwzględnienia.... :cool:

Rysiek 

Wysłany: 2007-03-21, 00:18   

Ech, a ja lubiłem ten Tunel :roll:

(ups)

JKK

motheraturehy89 

Wysłany: 2016-07-22, 13:52   

spam!

Odpowiedz do tematu