PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Komentarze do zagadek...
Autor Wiadomość
WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2006-11-30, 09:59   

ok.

K. Popper

Moris 

Wysłany: 2007-03-15, 07:25   dot. "w szczelince3"

po dokladnym zlustrowaniu powiekszenia w photoshopie za nietoperzem u gory po lewej jest wyraznie oddzielajace sie cialko - futro

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2007-03-15, 21:10   

Moris napisał/a:
po dokladnym zlustrowaniu powiekszenia w photoshopie za nietoperzem u gory po lewej jest wyraznie oddzielajace sie cialko - futro

hmm..nad nim jest cień, to od lampy błyskowej, dlatego zrobiło się tak jakby był tam jeszcze jeden. Z lewej może się rzeczywiście wydawac, że siedzi tam inna "kulka z futrem" ale to raczej złudzenie spowodowane tym, że kawałek skały "przedziela" futro nietoperza w jego połowie.
Zdjecie jest moje, szczelina była na wysokości 1,30m, dokładnie ją zlustrowałem i nie było tam wtedy innego nietoperza poza tym indywiduum.(poniżej w tej samej szczelinie siedział gac i rudzielec z zagadki "w szczelince")

K. Popper

Asia_nmc 
Joanna Nalewalska

Wysłany: 2008-02-24, 20:22   

Chciałam odpowiedzieć również w tej zagadce " A to co to za gacoperz??" ale ubiegłeś mnie dosłownie o kilka minut, odpowiedź ma byłaby poprawna :twisted:

Pozdrawiam :)

Asia_nmc 
Joanna Nalewalska

Wysłany: 2008-02-24, 20:23   

WJG napisał/a:
sorki

ależ nie szkodzi, powinnam bardziej uważać :)

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2008-02-24, 22:56   

Asia_nmc napisał/a:
" A to co to za gacoperz??" ale ubiegłeś mnie dosłownie o kilka minut, odpowiedź ma byłaby poprawna :twisted:

ale w"gacoperzu"?? jeżeli podasz cechy do oznaczenia nietoperza w "gacoperzu" zaliczę punkta :P

Asia_nmc 
Joanna Nalewalska

Wysłany: 2008-02-24, 23:57   

a więc na Myotis myotis wskazuje:
1. koziołek mniejszy od połowa ucha (co odróżnia od nocka Bechstaina, n. orzęsionego, n. wąsatka i pozostałych nocków) i równomiernie zwężający się ku końcowi (co widać w lewym uchu)
2. koniec ucha nie jest wywinięty w stronę grzbietu co wyklucza nocka Nattera
3. szarobrązowe futro na grzbiecie i białawe na brzuchu
:)

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2008-02-25, 00:43   

niestety - nie bardzo mogę uznać :]
Asia_nmc napisał/a:
1. koziołek mniejszy od połowa ucha (co odróżnia od nocka Bechstaina, n. orzęsionego, n. wąsatka i pozostałych nocków) i równomiernie zwężający się ku końcowi (co widać w lewym uchu)

w lewym widać ino czubek koziołka z plamką na czubku (co może go najwyżej odróżnić od ostroucha)(musiałem sobie powiększyć orginał, żeby zobaczyć ten koziół). ponadto to co odróżnia ucho dużego od Bechsteina to szersza "gładka bruzda" na dogłowowej krawędzi ucha..i to nie jest tak oczywiste, uszy tych dwóch gatunków są prawie identycznych rozmiarów, to gabaryty ciała są inne, a tego na tym zdjęciu nie widać tak dobrze.
Asia_nmc napisał/a:

2. koniec ucha nie jest wywinięty w stronę grzbietu co wyklucza nocka Nattera

no tak, rozmiar ucha i koziołka już go wyklucza..
Cytat:
3. szarobrązowe futro na grzbiecie i białawe na brzuchu

oczywiście dobra cecha w zestawie ale odnosi się też do mniejszych nocków -Natterera, Bechsteina, rudego i średniego łydkowłosego. to jest dobra cecha przy rozróżnieniu np rudego od orzęsionego.

Asia_nmc 
Joanna Nalewalska

Wysłany: 2008-02-25, 00:54   

Dziękuję za dokładne wytłumaczenie co i jak :) . Ja się dopiero uczę rozpoznawania nietoperzy. Mam nadzieję, że z czasem będzie lepiej. Jestem pełna uznania dla tych, którym poprawne oznaczenie gatunku nie sprawia problemów.

Pozdrawiam

Asia_nmc 
Joanna Nalewalska

Wysłany: 2008-02-25, 00:55   

acha, mam prośbę - możesz zaznaczyć gdzie dokładnie na tym zdjęciu znajduje się koziołek? Z góry dziękuję :)

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2008-02-25, 01:06   

Asia_nmc napisał/a:
acha, mam prośbę - możesz zaznaczyć gdzie dokładnie na tym zdjęciu znajduje się koziołek?

jasne :) widać tylko czubek, reszta jest schowana pod kością przedramienia i tak jakby w środku ucha, za wcięciem zewnętrznej krawędzi.

przenieśmy dalszą dysputę do (przyklejonego) tematu o komentarzach do zagadek, ok? a tą już zamknę

S7309644.jpg
Plik ściągnięto 544 raz(y) 88 KB

Asia_nmc 
Joanna Nalewalska

Wysłany: 2008-02-25, 01:09   

WJG napisał/a:
przenieśmy dalszą dysputę do (przyklejonego) tematu o komentarzach do zagadek, ok? a tą już zamknę

jak najbardziej jestem za

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2010-04-29, 15:06   

pozamykałbym kilka zagadek ale niektórzy nie chcą odpowiadać....

K. Popper

pipistrella 

Wysłany: 2010-04-30, 09:10   

WJG napisał/a:
pozamykałbym kilka zagadek ale niektórzy nie chcą odpowiadać....

Ostatnio siedzę często w starych zagadkach (nawet bardzo starych), jako że walor edukacyjny mają niewątpliwy. Dawno, dawno temu, jak zdążyłam z tego buszowania po starociach zauważyć, "w starych, dobrych czasach", zagadki nie wisiały tak strasznie długo, terminy udzielania odpowiedzi były nawet kilkudniowe... Dużo było wyjaśnień od "kolorowych", za które "ci mali niebiescy" niewątpliwie wdzięczni byli. Myślę, że jak ktoś nie odpowiedział na zagadkę przez rok albo dłużej, to chyba już raczej nie odpowie (może nie chce?). Chyba lepiej więc takiego "wisielca" zamknąć i dać następną? No i może jakieś bardziej przewidywalne terminy zamknięć ustalić?... Pogadajcie o tym "między wami modami i adminami", co?

P.S. "Nie przenoście nam..." terroru do nietoperzy!... Szkoda by było, przecież w nietoperzach nastrój był raczej miły... Sorry, to z innego wątku wzięte, ale tam już straszny galimatias się zrobił pomiędzy postami dotyczącymi funkcjonowania FP, a dyskusjami na tematy ostatnich wydarzeń i poglądów politycznych. W świetle ostatnich dyskusji i przywoływania do porządku w temacie oznaczeń, "niebiescy" i tak już na pewno się nie odważą próbowania czegokolwiek... :sad:
Wołając:"Mamo! Mamo! Widziałam aniołka!"
Jan Brzechwa

claviceps 

Wysłany: 2010-04-30, 09:14   

pipistrella napisał/a:
"Nie przenoście nam..." terroru do nietoperzy!
pipistrella napisał/a:
W świetle ostatnich dyskusji i przywoływania do porządku w temacie oznaczeń, "niebiescy" i tak już na pewno się nie odważą próbowania czegokolwiek... :sad:

Tylko proszę bez demagogii :twisted: :P Nigdy i nigdzie nikt nie był (ach te nasze polskie wielokrotne przeczenia :lol: ) piętnowany za strzelanie w zagadkach - to zresztą byłoby zaprzeczeniem ich idei.

WJG, to imiennie trza wskazywać ;) Sam do kilku nie mogę się zebrać (chyba za trudne som ;) )

Odpowiedz do tematu