PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Miłośnicy przyrody z Tarnowa i okolic
Autor Wiadomość
makro 

Wysłany: 2008-06-25, 13:51   Miłośnicy przyrody z Tarnowa i okolic

Czy są tu tacy? To mój pierwszy post w tym miejscu, więc jeszcze mało kogo znam. Jeśli byli by chętni, można by coś zadziałać razem, albo choćby wspólnie poobserwować.

http://makrodrogi.blogspot.com/

for 
Zgórmysyn

Wysłany: 2008-06-27, 07:31   

na forum są ludkowie z bochni i brzeska :]

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

makro 

Wysłany: 2008-06-27, 11:01   

Dobre i to...
Zdumiewa mnie jak mało jest ludzi z Tarnowa zajmujących sie przyrodą, normalnie środowisko bardziej spustoszone niż łęgi warszawskie po przejściu spychacza.

Logan 

Wysłany: 2008-06-27, 16:55   

makro napisał/a:
Zdumiewa mnie jak mało jest ludzi z Tarnowa zajmujących sie przyrodą, normalnie środowisko bardziej spustoszone niż łęgi warszawskie po przejściu spychacza.

ptaki juz u Was zrobiono [Ptaki Ziemi Tarnowskiej. R. Martyka, P. Skórka, J. D. Wójcik, K. Majka. Notatki Ornitologiczne, Tom 43, Zeszyt 1, 2002] wiec nie ma po co tam jezdzic w teren ;)
a na serio to ogolnie w calej Malopolsce malo sie dzieje pod wzgledem przyrodniczym co tez widac na FP ;)

mYszak 

Wysłany: 2008-06-27, 18:52   

for napisał/a:
na forum są ludkowie z bochni i brzeska :]

i z okolic Czchowa :)

makro 

Wysłany: 2008-06-28, 06:04   

A mnie cholera tucze :twisted: - mamy szanse zarejestrować odnawianie się przyrody (Azoty mniej trują), a także proces synurbizacji ptactwa (kopciuszki, pokrzewki....ba nawet grubodzioby widziałem! :oki: ).

I nawet nie ma z kim "iść w teren". :traper:

skorka 

Wysłany: 2008-08-22, 07:20   Re: Miłosnicy przyrody z Tarnowa i okolic

Witam,
Pewnie, ze sa tacy :) Przyroda okolic Tarnowa jest fascynująca. Tarnów jest swietnie połozony i mamy dużą różnorodność ciekawych siedlisk. Pomijajac ptaszory, ktore sa w miare rozpoznane <ale nie do konca>, to tym czym Tarnow moze zaslynac sa chronione prawem unijnym rozne gatunki motyli. Zwlaszcza modraszki. Jak ktos chce zobaczyc najpiekniejsze łaki w Europie z modraszkiem telejusem, nausithousem, alkonem, czerwonczykiem fioletkiem i nieparkiem to niech jedzie na łąki miedzy Walem Rudą i Jadownikami. A i ptaszory tam są wypasione, w okresie legowym duzo kszykow, rycykow, zielonka, kropiatka, blotniak lakowy, kto wie.. moze nawet uszatka blotna ;) ?
Z innych terenow, to na motyle polecam doline rzeczki Czarnej Tarnowskiej, od zrodel az do ujscia - świetne tereny na motyle i ptaszorki polno-lesne.
Fajnie ze sa jacys ludzie z Tarnowa, ktorzy dostrzegaja przyrode wokol siebie
Pozdrawiam
Piotrek

makro napisał/a:
Czy są tu tacy? To mój pierwszy post w tym miejscu, więc jeszcze mało kogo znam. Jeśli byli by chętni, można by coś zadziałać razem, albo choćby wspólnie poobserwować.

makro 

Wysłany: 2008-09-16, 11:14   

Sorki że z takim poślizgiem...sprawy osobiste i natłok wydarzeń.

Owszem Tarnów to ciekawe miejsce do obserwacji przyrodniczych. Tereny o których piszesz sąsiadują prawie bezpośrednio z terenami Zakładów Azotowych a tam obserwowałem choćby lecichę małą Orthetrum coerulescens czy czerwończyka nieparka Lycaena dispar.
Warto tez wspomnieć o grzybach z rodziny smardzowatych lub super rzadkości pępóweczce wątrobowcowej (gerronema marchantiae).

Obecnie zaś poluję z aparatem po al. Tarnowskich w poszukiwaniu śluzowców znalazłem już kilka odmian stemonitis i fuligo a także rulika nadrzewnego.

A z ptactwa to w okolicy aż roi się od drobnicy kopciuszki, kulczyki i makolągwy.

Jest na co popatrzeć.

Soszyn 

Wysłany: 2008-09-20, 09:11   

Skoro mieszkacie w Tarnowie lub okolicy to może ktoś mi powie jakie ptaszory można zobaczyć w dolinie Brnia k. Dąbrowy Tarnowskiej. Piszę oracowanie dotyczące przebudowy drogi krajowej ze Szczucina do Tarnowa i takie informacje były by mi przydatne że hej. W sumie chodzi o cały odcinek drogi ale dolina Brnia jest tu chyba najciekawsza. No może jeszcze kilka kompleksów leśnych. Jak ktoś łaził po tych terenach i coś wie to byłbym straszliwie wdzięczny :]

makro 

Wysłany: 2008-09-20, 17:55   

Soszyn - to jest praca dla tabunu ludzi na kilka miesięcy... :>

A pisząc o lasach masz na myśli te w okolicach Dąbrowy Tarnowskiej, czy Tarnowa w ogóle - bo to dwa różne problemy.

Soszyn 

Wysłany: 2008-09-20, 22:51   

Nie chodzi mi o kompleksowe opracowanie ale o to czy coś cennego siedzi w pobliżu drogi. np nad Brniem k. Radwana albo w ladach k Dąbrowy, Smęgorzewa i Szczucina. Leśnicy wiedzą niewiele a takie raporty robi się na wczoraj więc sam wszystkiego nie zdąże wykukać. Jak masz coś ciekawego w notatniku z tego terenu to byłbym wdzięczny, ale zdaje sobie sprawę że wszystkiego tak na hura się nie dowiem. W każdym razie im więcej sie wie tym lepiej.

skorka 

Wysłany: 2008-11-10, 00:56   

Soszyn napisał/a:
Nie chodzi mi o kompleksowe opracowanie ale o to czy coś cennego siedzi w pobliżu drogi. np nad Brniem k. Radwana albo w ladach k Dąbrowy, Smęgorzewa i Szczucina. Leśnicy wiedzą niewiele a takie raporty robi się na wczoraj więc sam wszystkiego nie zdąże wykukać. Jak masz coś ciekawego w notatniku z tego terenu to byłbym wdzięczny, ale zdaje sobie sprawę że wszystkiego tak na hura się nie dowiem. W każdym razie im więcej sie wie tym lepiej.

Proponuje skontaktować sie panem Krzysztofem Majką z Nadleśnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej. Osoba ta mieszka w Dąbrowie T., obserwuje ptaki od wielu lat i chyba najlepiej wie co w trawie <i na drzewie> piszczy w tamtej okolicy.

Soszyn 

Wysłany: 2008-11-12, 14:55   

fenkju - to już coś

kecaj 

Wysłany: 2009-03-22, 11:39   

makro, Jestem też z Tarnowa i jak wnioskuje z twich zdjęc to gdzieś niedaleko mieszkasz ode mnie.

arturgołąb 

Wysłany: 2009-10-17, 11:34   

Wpisuję się tutaj, jako kolejny obserwator przyrody z Tarnowa. Moje ulubione tereny to Lasy Radłowskie. Najbardziej interesują mnie duże ssaki-dziki, jelenie, daniele i cała reszta. Marzeniem jest spotkać w końcu łosia, zbieram informacje gdzie się da, spotykam tropy ale same łosie pozostają nieuchwytnym widmem.
Z ptasich ciekawostek w końcu udało mi się namierzyć urale.
Jeżeli jest tu ktoś, kto też lubi połazić po tych lasach, zapraszam na wspólny wypad. Przeważnie jeżdżę sam, lubię być w lesie po zmroku lub przed świtem, a wtedy jednak lepiej mieć towarzystwo. Atrakcje w postaci dzików gwarantowane ;) Jest ich tam teraz cała masa, ostatnio spotykam je nawet 200 m od leśniczówki Trzydniaki. Oczywiście po ciemku, w dzień nie jest już tak łatwo.
Jeżeli ktoś ma swoje doświadczenia z Lasami Radłowskimi, proszę coś napisać.

Odpowiedz do tematu