PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Akcje czynnej ochrony przyrody
Autor Wiadomość
Rojst 
Oenanthe


Posty: 2907
Skąd: W-wa
Wysłany: 2011-12-23, 15:22   Akcje czynnej ochrony przyrody

Otwieram nowy temat z myślą o tym, aby stał się miejscem wymiany informacji na temat akcji ochrony czynnej organizowanych przez różne organizacje przyrodnicze.

Na początek, w ramach propozycji pożytecznej aktywności fizycznej po świątecznym obżarstwie ;) :

Centrum Ochrony Mokradeł (CMok!) zaprasza wszystkich chętnych do udziału w ochronie czynnej (odkrzaczanie, wykaszanie) torfowiska w rezerwacie “Torfy Orońskie” pod Maciejowicami na Mazowszu. Planujemy usunąć krzewy z powierzchni, której nie udało się oczyścić w czasie akcji w połowie grudnia. Potrzebujemy jak najwięcej ochotników do wynoszenia gałęzi i trzciny oraz wycinki krzewów; mile widziane są też osoby z własnym sprzętem.

Torfy Orońskie to jedno z najcenniejszych torfowisk na Mazowszu, z bogatą florą i fauną. Zagraża mu ekspansja trzciny i zarośli, a środowa akcja jest kolejną, mającą na celu przywrócenie mu właściwego stanu.

Termin: środa 28 grudnia. Spotykamy się o godz. 8:00 pod sklepem we wsi Podzamcze, niedaleko torfowiska. Dojazd własnymi samochodami.

Deklaracje udziału i pytania w sprawie wolnych miejsc w samochodach wysyłajcie na adres: cmok@bagna.pl. Akcję odwołamy, jeśli spadnie większy śnieg, na co na razie się nie zapowiada.
 
 
 
pulsatilla1214 

Posty: 4624
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2011-12-31, 20:57   

I ja tam z gośćmi byłem, miód i torfy piłem
Limprichtię grabiłem, gałęzie nosiłem
Co nieco potomnym i tu zamieściłem ;)

świt.jpg
Plik ściągnięto 4445 raz(y) 95,5 KB

przed bitwą.jpg
Plik ściągnięto 4456 raz(y) 109,24 KB

zarodnikujące widłaki wrońce.jpg
Plik ściągnięto 4518 raz(y) 92,36 KB

 
 
Rojst 
Oenanthe


Posty: 2907
Skąd: W-wa
Wysłany: 2012-04-05, 16:41   

He he, fotki z naszej jesiennej akcji są głównej stronie gdos-iowej o Natura 2000 :)
 
 
 
Rojst 
Oenanthe


Posty: 2907
Skąd: W-wa
Wysłany: 2012-06-25, 09:11   

działań ochrony czynnej na Torfach Orońskich ciąg dalszy:

Serdecznie wszystkich zapraszamy na wspólną akcję koszenia roślinności rezerwatu Torfy Orońskie, która odbędzie się 30.06.2012. Zbiórka o godz. 8.15 we wsi Podzamcze, przy dawnym sklepie, planowany koniec ok. godz. 19.00. W miarę możliwości będziemy organizować transport - proszę informować o takiej potrzebie.

Jest to kolejna z rzędu akcja odkrzaczania i usuwania trzciny na jednym z nielicznych torfowisk alkalicznych Mazowsza. Torfy Orońskie to jednocześnie najlepiej zachowane mechowisko na Mazowszu, będące miejscem występowania rzadkiego i zagrożonego wyginięciem storczyka - lipiennika Loesela. Poprzednie działania, zrealizowane latem 2010 r. oraz jesienią 2011 r. spowodowały, że populacja lipiennika Loesela na torfowisku zwiększyła swoją liczebność z kilku obserwowanych osobników w roku 2009 do ok. 40 (w tym większość kwitnących) w roku 2012. A więc efekty naszych prac są widoczne gołym okiem: jeżeli chcecie pomóc zachować to miejsce to serdecznie zapraszamy - wszelka pomoc przy koszeniu i zbieraniu biomasy jest niezbędna - im nas więcej tym lepiej :)

Pozdrawiamy,
Centrum Ochrony Mokradeł
 
 
 
BJK 


Posty: 5890
Skąd: Gorzów n/Wartą
Wysłany: 2012-06-25, 09:36   

A dlaczego chcecie odkrzaczać i usuwać trzcinę podczas trwania okresu lęgowego ptaków? Nie ma tam żadnych lęgowych gatunków?
_________________
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel
 
 
Rojst 
Oenanthe


Posty: 2907
Skąd: W-wa
Wysłany: 2012-07-01, 16:27   

Witam, mam takie same wątpliwości, jak Ty, ale w ochronie przyrody trzeba zawsze określić cel - w tym wypadku jest to zachowanie 6 występujących tam gatunków storczyków. Każda ingerencja człowieka poprawia warunki jednym gatunkom, a pogarsza innym. To nieodłączny element ochrony czynnej. Wyboru dokonuje się między elementami zagrożonymi, rzadkimi, a pospolitymi, niezagrożonymi.

Jeśli chcemy rzeczywiście osłabić trzcinę, to trzeba kosić w dwóch pierwszych tygodniach lipca, kiedy ten ekspansywny gatunek zaczyna wytwarzać kwiatostany. Osobiście wolałbym robić to w połowie lipca, ale w zezwoleniu z RDOŚ mieliśmy ostateczny termin zakończenia prac właśnie teraz.

Omawiane torfowisko to śródleśna polana, wiele ptaków tam nie ma. Na szczęście zdecydowana większość najprawdopodobniej zakończyła lęgi, w tym żuraw i prawdopodobnie kszyk (w jego przypadku nie można wykluczyć wpływu na ponowne lęgi, przy czym gniazdo może być zlokalizowane w zaroślach lub w olsie, a nie na otwartym torfowisku). Innych siewkowców ani derkacza tam nie ma.

Na obszarach "ptasich" ten termin koszenia jest nie do przyjęcia, w przypadku koszenia trzciny ze względu na konieczność powstrzymania jej ekspansji to jest konieczne. Sam mam z tym problem i to dla mnie trudny kompromis - podejmuje się ryzyko zaszkodzenia rokitniczkom, potrzosom itd., ale z drugiej strony poprawia się znacznie istotniej (w porównaniu do zabiegów w sierpniu, listopadzie czy grudniu - a w takich terminach tam dotychczas kosiliśmy) siedlisko dla wielu gatunków rzadkich i zagrożonych roślin (m.in. 6 storczyków), ślimaków (2 "naturowe" poczwarówki), motyli itd. Tworzy się też dobre miejsca żerowiskowe dla ptaków drapieżnych (w okolicy kręci się orlik krzykliwy, oprócz gatunków pospolitszych). W kolejnych latach powinny skorzystać drobne wróblaki związane z otwartymi torfowiskami - przy tak niewielkiej enklawie śródleśnej (ok 1,8 ha, długość ponad 400 metrów) nie ma szansy na ptaki prawdziwie otwartego krajobrazu bagiennego.

Kosiliśmy tylko trzcinę, (powierzchnie bez tego gatunku zostawiliśmy oczywiście w spokoju) i to dość wysoko, aby nie uszkodzić maleńkich lipienników, co się zupełnie dobrze udało. Skoszony materiał został - co konieczne przy tego typu zabiegach - wyniesiony poza torfowisko.

Pozdrawiam,
 
 
 
nikoll 

Posty: 11
Skąd: wawa
Wysłany: 2012-10-09, 11:51   

Wcześniej nie byłam zapalona zwolenniczką ochrony przyrody, że tak powiem ale na tym forum pomału zaczynam rozumieć, że jeśli będzie nas coraz więcej możemy bardzo dużo pomóc i przy tym poznać dużo ciekawych ludzi, którzy łączą się w słusznej sprawię.
 
 
Rojst 
Oenanthe


Posty: 2907
Skąd: W-wa
Wysłany: 2012-10-09, 15:46   Ochrona roślinności kserotermicznej w rezerwacie Mierzwice

...kontynuując temat:

Centrum Ochrony Mokradeł zaprasza ochotników na akcję ochrony czynnej rezerwatu "Mierzwice", która odbędzie się 20.10.2012 r.

Rezerwat przyrody "Mierzwice" jest położony nad Bugiem w pobliżu miejscowości Zabuże, w gminie Sarnaki. Został on utworzony w 2010 roku w celu zachowania stanowiska roślinności kserotermicznej. Rosną tam takie perełki, jak: goryczka krzyżowa, zawilec wielkokwiatowy, buławnik czerwony, leniec bezpodkwiatkowy, pluskwica europejska czy okrzyn łąkowy.

W miarę możliwości będziemy organizować transport z Warszawy - dlatego wszystkich zainteresowanych prosimy o informację, czy mamy szukać dla nich miejsc, czy też dysponują samochodem i można im w razie potrzeby dorzucić pasażera. Wyjazd z Warszawy w sobotę wczesnym rankiem. Po skończonej pracy zapewniamy obiado-kolację (a jeśli pogoda dopisze, także ognisko) oraz nocleg we Franopolu. W niedzielę rano wracamy do Warszawy.

Jeżeli chcecie pomóc zachować przyrodę tego miejsce, a przy okazji spędzić październikowy weekend w miłym towarzystwie i ciekawym przyrodniczo miejscu, to serdecznie zapraszamy do zgłaszania się mailowo na adres: m.galus@bagna.pl - wszelka pomoc przy koszeniu i zbieraniu biomasy będzie nieoceniona.
 
 
 
dabb 

Posty: 13
Skąd: wawa
Wysłany: 2012-10-10, 14:05   

Oby więcej takich akcji z chęcią przyłączę się :)
 
 
Ptyś 

Posty: 2137
Skąd: Ponidzie
Wysłany: 2012-10-10, 21:10   

http://www.tbop.org.pl/in...d=274&Itemid=37
_________________
"Niczyje zdrowie, wolność, ani mienie nie jest bezpieczne kiedy obraduje Parlament" .
 
 
Kejbii 
Kejbii


Posty: 10266
Skąd: Warszawa-Ochota
Wysłany: 2012-10-28, 13:17   

Witam, na prośbę Rojsta (zawalonego robotą) wstawiam poniższe :)

"Witajcie,

Tegoroczne odkrzaczanie i wykaszanie suwalskich torfowisk i muraw odbędzie się 2-6 listopada (przyjazd w piątek wieczorem, wyjazd w wtorek). Nocować będziemy w Zelwie w Puszczy Augustowskiej.

Są jeszcze pewne możliwości transportowe (= miejsce w aucie), zwłaszcza z Warszawy – prosimy tu zgłaszać potrzebę :D

W planach mamy m.in. murawy ciepłolubne z sasankami w Berżnikach, torfowisko alkaliczne z licznymi storczykami w Sarnetkach, ew. parę innych obiektów (ustalamy to obecnie z właścicielami, zarządcami itd.). Podobnie jak w roku ubiegłym, chcemy objąć ochroną miejsca szczególnie cenne przyrodniczo, a jednocześnie zagrożone na skutek ekspansji zarośli, trzciny itd.

W sobotę 03.11 robimy zbiórkę w Zelwie o 8:00 (będą jeszcze dojeżdżać ludzie na rano) i ruszamy w teren. Jeśli będzie kiepska pogoda, to zaczynamy robotę od muraw w Berżnikach. Jeśli będzie ładnie, to zaczniemy od torfowiska w Sarnetkach (inne działki niż w zeszłym roku). W poniedziałek-wtorek będziemy kontynuować prace na obu obiektach (łącznie po 2 dni na każdy). Do tego obrobimy niewielkie torfowisko w Berżnikach.

Sprzęt zapewniamy własny (dwie wykaszarki, pilarki, grabie, widły) ale dodatkowe wykaszarki są mile widziane.

w imieniu Centrum Ochrony Mokradeł
Paweł Pawlikowski
Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska UW
Centrum Ochrony Mokradeł (przewodniczący zarządu)
Opiekun Koła Naukowego Ochrony Środowiska UW


Krótkie info o walorach tegorocznych obiektów ochrony czynnej:

1)torfowisko w Sarnetkach - jedno z najcenniejszych w Polsce torfowisk alkalicznych, zarastające mocno trzciną i miejscami brzozą, olchą i wierzbami; stanowiska skalnicy torfowiskowej, lipiennika Loesela, wełnianeczki alpejskiej, licznych Dactylorhiza (w tym ochroleuca, ruthei, russowii) i reliktowych mchów - Meesia triquetra, Cinclidium stygium, Paludella squarrosa, Scorpidium scorpioides itd. Własność prywatna, jesteśmy dogadani z częścią właścicieli.

2) murawy w Berżnikach - nietypowe, "północne" murawy ciepłolubne na piaszczystych kemach, zarastające sosną i zaroślami liściastymi; miejsce występowania sasanki łąkowej (wielotysięczna populacja, prawdopodobnie największa w Polsce), ostrołódki kosmatej, leńca bezpodkwiatkowego, marzanki barwierskiej, naradki północnej itd. Własność - od tego roku NGO (kupione przez "Ptaki Polskie", zarządzana przez "Ptaki" przy współpracy CMok).

3) torfowisko w Berżnikach - torfowiseczko alkaliczne zarastające mocno trzciną; miejsce występowania tłustosza pospolitego, lipiennika Loesela, kukułki bałtyckiej, Cinclidium stygium, Paludella squarrosa. Własność prywatna, podobnie jak w zeszłym roku mamy zgodę właściciela.

Przy okazji - ponieważ na rośliny naczyniowe jest już za późno – odbędą się szkolenia z rozpoznawania torfowiskowych i murawowych mchów.
_________________
https://www.facebook.com/...i/photos_albums
Kazik - Piosenka Milipantów
http://www.youtube.com/watch?v=fHp1NviVGZs
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics
 
 
 
Kejbii 
Kejbii


Posty: 10266
Skąd: Warszawa-Ochota
Wysłany: 2012-10-28, 21:14   

Update: do mojego auta jest już 3 pasażerów, tak, że może wejść jeszcze tylko jedna osoba, uwentualnie :wink:
_________________
https://www.facebook.com/...i/photos_albums
Kazik - Piosenka Milipantów
http://www.youtube.com/watch?v=fHp1NviVGZs
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics
 
 
 
leśnyludź 

Posty: 51
Skąd: bory
Wysłany: 2012-11-06, 15:48   

nikoll,

I bardzo fajnie, że ktoś w tym temacie propaguje prawdziwą ochronę przyrody. Bo jak prof Szafer słyszy o dzisiejszej ochronie przyrody w pojeciu medialnym, polegającej na zabranianiu ludziom życia to się pewnie w grobie przewraca...
 
 
Kejbii 
Kejbii


Posty: 10266
Skąd: Warszawa-Ochota
Wysłany: 2012-11-07, 01:10   

I fajnie było, i godnie wielce..
Wytrzebione z podrostu zostały z jakie 2 ha łącznie: na torfowisku w Sarnetkach i na murawie pod Berżnikami.

Wszystko było "naj", za wyjątkiem pogody w niedzielę [padało niemiłosiernie, ale nie wypłoszyło to nas ze stanowiska bojowego] :D .
A to "naj" to:
- superludkowie;
- superkwatera u przemiłej Beaty Namiotko;
- supermszaki, w tym parzęchlin trójrzędowy;
- supersauna przy kwaterze;
- superwinka z Biedronki (sic !) i od kolegi Łukasza (:rispect:);
- supermuza od Marii Peszek i Kasi Nosowskiej.

A fotki ? Może bedą, jak się je obrobi..

Pozdrr, Kejbii
_________________
https://www.facebook.com/...i/photos_albums
Kazik - Piosenka Milipantów
http://www.youtube.com/watch?v=fHp1NviVGZs
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics
 
 
 
pulsatilla1214 

Posty: 4624
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2012-11-08, 21:20   

...to może szczypta chronionych reliktowych mchów brunatnych, może kolejne tysiąclecia tu przetrwają :oki: występują: mszar krokiewkowaty Paludella squarrosa (takie sterczące paliczki), błyszcze włoskowate Tomenthypnum nitens (jesienią złotożółte poduchy) i prawdziwy król wśród mchów bagien i torfowisk (pierwszy raz widziałem) - parzęchlin trójrzędowy Meesia triquetra, u mnie na południu już prawdopodobnie wymarły...

Meesia triquetra - parzęchlin trójrzędowy.jpg
Plik ściągnięto 4438 raz(y) 57,35 KB

Paludella squarrosa - mszar krokiewkowaty.jpg
Plik ściągnięto 4443 raz(y) 113,86 KB

Tomenthypnum nitens - błyszcze włoskowate.jpg
Plik ściągnięto 4493 raz(y) 76,2 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo   - forum anime
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.