PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Akcje czynnej ochrony przyrody
Autor Wiadomość
pulsatilla1214 

Posty: 4624
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-03-13, 01:09   

Cytat:
wtorek, 12 marca 2013 12:25

Murawy w Berżnikach to najcenniejszy kompleks ciepłolubnych muraw w pojeziernym krajobrazie północno-wschodniej Polski, najobfitsze w Polsce stanowisko sasanki łąkowej i miejsce występowania wielu innych zagrożonych gatunków roślin, w tym m.in. ostrołódki kosmatej, marzanki barwierskiej, naradki północnej, leńca bezpodkwiatkowego, sasanki otwartej i zawilca wielkokwiatowego. Dzięki wieloletnim staraniom CMok i zaprzyjaźnionych organizacji teren ten nie został zalesiony, udało się powstrzymać nielegalne wydobycie piasku i żwiru, a przede wszystkim stowarzyszenie Ptaki Polskie wykupiło w zeszłym roku 8 hektarową działkę na której przywracamy wspólnie cenne przyrodniczo murawy. Na skutek braku wypasu znaczna ich część zarosła nalotem drzew (gł. sosny, a także m.in. inwazyjnej czeremchy późnej), malinami i wysokimi bylinami, w tym inwazyjnym łubinem.

W zeszłym roku Ptaki Polskie usunęły większość młodych drzewek i krzewów, a jesienią wolontariusze z CMok!, OTOP, Bociana i Studenckiego Koła Ochrony Środowiska UW uprzątnęli znaczną część terenu, usunęli czeremchę, wygrabili część igliwia i fragmentarycznie wykosili teren. Tej wiosny, zanim w pełni ruszy wegetacja, musimy ogrodzić kwatery na potrzeby wypasu oraz dokończyć uprzątanie terenu. Pracy do wykonania jest w bród, także wszystkie ręce do pomocy bardzo się przydadzą.

Termin: 6-9 kwietnia. Nocujemy, tak jak w roku ubiegłym, w Zelwie w Puszczy Augustowskiej, kilka kilometrów od muraw w Berżnikach. Zbieramy się w Zelwie, (w zależności, jak komu pasuje) w piątek 5 kwietnia wieczorem lub w sobotę 6 kwietnia rano.

Maile z informacją kto jest chętny i czy dysponuje wolnymi miejscami w samochodzie proszę przesyłać do Magdy Galus na adres m.galus@bagna.pl . Mamy własne pilarki, wykaszarki, grabie i widły, ale przy większej liczbie osób przyda się dodatkowy sprzęt.W imieniu stowarzyszenia Centrum Ochrony Mokradeł,
Paweł Pawlikowski


za:
Czynna ochrona muraw w Berżnikach
 
 
Kejbii 
Kejbii


Posty: 10266
Skąd: Warszawa-Ochota
Wysłany: 2013-04-04, 18:37   

Aktualizacja terminu akcji od Rojsta:

Cytat:
Drodzy uczestnicy, sytuacja za oknem nie pozostawia wątpliwości - musimy przełożyć (ale w żadnej mierze nie odwołać!) akcję ochrony czynnej muraw w Berżnikach, prawdopodobnie o 2 tygodnie (przełożenie o tydzień może tu wiele nie zmienić...). Poinformujemy o nowym terminie jak tylko będzie pewność, że wiosna przyszła - najpewniej z tygodniowym wyprzedzeniem. Jeszcze raz dziękuję za gotowość pomocy, mam nadzieję, że chętnych będzie równie dużo. Pozdrawiam serdecznie!
Paweł
_________________
https://www.facebook.com/...i/photos_albums
Kazik - Piosenka Milipantów
http://www.youtube.com/watch?v=fHp1NviVGZs
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics
 
 
 
pulsatilla1214 

Posty: 4624
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-04-13, 20:56   

chyba wiosna już wygrała z zimą - ostatecznie termin ustalony na 20-23 kwietnia
Cytat:

Drodzy sympatycy muraw i mokradeł,

Zima odpuściła, śnieg topnieje na potęgę, więc termin akcji organizowanej przez Centrum Ochrony Mokradeł w Berżnikach na Suwalszczyźnie ustalamy ostatecznie na 20-23 kwietnia.
Przyjazd – piątek (19-go) wieczorem lub w sobotę (20-go) rano. Akcję w terenie zaczynamy w sobotę rano.
Proszę (tak, jak ostatnio) o informacje od wszystkich chętnych, kto kiedy będzie jechał, na ile dni/nocy i czy ma transport, czy też potrzebuje aby mu załatwić dojazd.

Warto wziąć kalosze (oprócz muraw będziemy prawdopodobnie działać w mokrych miejscach). Pozostałe informacje są w poprzednim ogłoszeniu.

Pozdrawiam,
Paweł Pawlikowski

PS. Mam dobrą nowinę - jest pewna szansa, że jeszcze w tym roku na murawach w Berżnikach pojawią się owce!
(w zeszłym roku pasły się tam pierwsze krowy i w tym roku był plan aby to kontynuować, ale bydło zdecydowanie gorzej nadaje się do ochrony muraw)
 
 
pulsatilla1214 

Posty: 4624
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-08-26, 21:03   

może kilka nieco ( ;) ) zaległych migawek z kwietniowej akcji, skoro już jesień...

sasanki otwarte:


Uploaded with ImageShack.us

tak, tam właśnie są ;)


Uploaded with ImageShack.us

pięciornik piaskowy:


Uploaded with ImageShack.us

miodunki wąskolistne:


Uploaded with ImageShack.us

moczarówki, o których życie walczyła dzielnie z bocianem jedna białogłowa :oki:


Uploaded with ImageShack.us

ekipa:


Uploaded with ImageShack.us

droga z Litwy na skraju Puszczy Berżnickiej:


Uploaded with ImageShack.us

Marycha alias Sejna, po saunie jak znalazł :cool: :


Uploaded with ImageShack.us
 
 
pulsatilla1214 

Posty: 4624
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-10-13, 00:41   

Cytat:

Akcja czynnej ochrony przyrody na Suwalszczyźnie


Zgodnie z zapowiedziami, zapraszamy wszystkich chętnych na tegoroczną jesienną akcję czynnej ochrony przyrody na Suwalszczyźnie w dniach 19-22 października.

Nocować będziemy już tradycyjnie w Zelwie w Puszczy Augustowskiej, gdzie po intensywnym, pracowitym dniu będziemy mogli relaksować się w saunie i skakać do Marychy :-) .

W tym roku większość energii naszych wolontariuszy włożona została w wypas owiec i wykaszanie na murawach w Berżnikach, a w czasie wiosennej akcji działaliśmy na torfowiskach w Puszczy Augustowskiej (w Sarnetkach). W Berżnikach więc już wiele do zrobienia nie ma, a efekty przyrodnicze naszych działań są bardzo pozytywne (zobaczycie!). W związku z tym na murawach ciepłolubnych w Berżnikach (gdzie są i będą jeszcze owce) spędzimy tylko jeden dzień (sobotę), a w kolejnych działać będziemy w Suwalskim Parku Krajobrazowym (odkrzaczanie i wykaszanie torfowiska z lipiennikiem Loesela nad jez. Purwin – wspólnie z ludźmi z parku krajobrazowego), w Puszczy Augustowskiej (ochrona torfowiskowych rzadkości, zwłaszcza storczyków, w Sarnetkach i być może łąki trzęślicowej z kosaćcem syberyjskim pod Augustowem) oraz, w drodze powrotnej do Warszawy, nad Biebrzą (ochrona stanowiska podejźrzona rutolistnego). Ustalenia z właścicielami, zarządcami itp. mamy już w większości za sobą.

Podobnie jak w latach ubiegłych, chcemy objąć ochroną miejsca szczególnie cenne przyrodniczo, a jednocześnie zagrożone na skutek ekspansji zarośli, trzciny itd.

Maile z informacją, kto jest chętny, w jakich dniach, ew. czy kogoś ze sobą przywiezie, prosimy przesyłać do Pawła Pawlikowskiego na adres p.pawlikowski@uw.edu.pl. Sprzęt zapewniamy własny (dwie wykaszarki, pilarki, grabie, widły), ale dodatkowa wykaszarka byłaby mile widziana.

Po ustaleniu, ilu jest chętnych, prześlemy dokładniejsze informacje.

Do zobaczenia na Suwalszczyźnie!


za:
www.bagna.pl
 
 
twist 

Posty: 3
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-02-14, 13:44   

Wiosne już można wyczuć jak sie dobrze oddech wezmie ;D Jeszcze troszke i na dobre do nas zawita :)Czekam z niecierpliwością :)
 
 
Rojst 
Oenanthe


Posty: 2907
Skąd: W-wa
Wysłany: 2015-05-29, 12:13   

Drodzy miłośnicy mokradeł!

Tym razem chcemy Was zaprosić bardzo niedaleko - w zasięgu warszawskiej komunikacji miejskiej - do rezerwatu Kalinowa Łąka w Lesie Bemowskim. Chyba pobijemy dzięki temu rekord liczby wolontariuszy na naszej akcji! :) Mamy też nadzieję, że zyskamy nowych wolontariuszy i członków.

Zabiegi na Kalinowej Łące wykonywane będą zgodnie z zatwierdzonym planem ochrony rezerwatu. Mamy za zadanie wykosić łąkę i usunąć biomasę; wczesny termin koszenia, zapisany w planie ochrony, wynika z postępującej eutrofizacji łąki i ekspansji wysokich bylin, w tym trzciny oraz inwazyjnej, północnoamerykańskiej nawłoci.

Kalinowa Łąka jest w obszarze zainteresowania CMok od początku istnienia stowarzyszenia. Dotychczas jednak prowadziliśmy tam (a zwłaszcza Paulina Dzierża, której praca licencjacka dotyczyła tego miejsca) inwentaryzację przyrodniczą oraz współpracowaliśmy z gospodarzem terenu - Lasami Miejskimi W-wy - przy planowaniu zabiegów ochrony czynnej rezerwatu. Dzięki ich działaniom łąka, w połowie lat 90. już prawie całkiem zarośnięta, została częściowo odkrzaczona, przez co cenne gatunki roślin przetrwały. Niektóre z nich, ku naszej radości, przejawiły "efekt Łazarza"! Teraz własnymi rękami zadbamy o walory przyrodnicze tego miejsca.

To miejsce jest absolutnie unikatowe - na niewielkim obszarze rośnie wiele rzadkich, zagrożonych i chronionych gatunków roślin, np. pełnik europejski, mieczyk dachówkowaty, pszeniec grzebieniasty, goryczka wąskolistna, goździk pyszny, nasięźrzał pospolity, kukułka szerokolistna, kozłek dwupienne, gęsiówka Gerarda, turzyca Hartmana i wiele innych. To ewenement, żeby w obrębie aglomeracji miejskiej zachowała się tak bogata gatunkowo łąka. Większość roślin będzie kwitła w czasie naszej akcji, tak że będzie co oglądać! Jeśli koszenie miałoby zaszkodzić któremuś gatunkowi, pozostawimy fragmenty nieskoszone (np. w przypadku stanowiska mieczyka). Pewne jest jednak, że cenne gatunki zdecydowanie zyskają dzięki koszeniu, ponieważ ograniczymy rozwój okazałych bylin ziołoroślowych i trzciny, poprawimy warunki świetlne i zmniejszymy żyzność.

Akcja trwa dwa dni – weekend 13-14 czerwca. Spotykamy się w sobotę (13.06), o godzinie 9:00, przy tablicy rezerwatowej, czyli przy północno-wschodnim skraju rezerwatu. Przed rozpoczęciem prac, zapraszam wszystkich na prelekcję o ekologii łąk, zwłaszcza łąk trzęślicowych, oraz związanych z nimi cennych gatunków roślin. Od 10:00 do późnego popołudnia pracujemy. W niedzielę podobnie. Trzeba będzie skosić, zgrabić i ręcznie wynieść siano z rezerwatu. Dojazd we własnym zakresie; można komunikacją miejską - autobusem 712 (jeździ z metra Młociny) do przestanku Klaudyn. Od przystanku trzeba przejść 500 metrów w głąb lasu.

Przyda się robocze ubranie, ewentualnie rękawice (może ich nie starczyć dla wszystkich), oraz zapał!

Prosimy o zgłoszenia na adres Magdy Galus (m.galus(AT)bagna.pl) lub Pawła Pawlikowskiego (p.pawlikowski(AT)uw.edu.pl).
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo   - forum anime
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.