PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Storczyki
Autor Wiadomość
pulsatilla1214 

Wysłany: 2015-08-13, 11:39   

Cytat:
na jakich skałach wapienia muszlowego rośnie ten czy inny gatunek w Turyngii, w Polsce czy gdziekolwiek. Tak jak kompletnie już nie zwracam uwagi, czy rosną na jurze, dewonie, karbonie czy trzeciorzędzie.

wapień muszlowy, na który zwróciłeś uwagę, to własnie ta jura, dewon etc... ;) :lol:

a jakie jest podłoże, to dla roślin sprawa pierwszorzędna i bezdyskusyjna dla każdego, kto myśli choć trochę logicznie, czy ci się to podoba, czy nie

podobnie, że magnez ma kluczowe znaczenie dla organizmów żywych, co też każdy wiedzieć powinien

Krzynianek 

Wysłany: 2015-08-13, 11:52   

pulsatilla1214 napisał/a:
wapień muszlowy, na który zwróciłeś uwagę, to właśnie ta jura, dewon etc...

- użyłem sformułowania wapień muszlowy aby za jednym zamachem uwzględnić wszystkie typy skał triasu germańskiego i mieć to z głowy.
jakie jest podłoże, to dla roślin sprawa pierwszorzędna i bezdyskusyjna dla każdego, kto myśli choć trochę logicznie, czy ci się to podoba, czy nie

- nie prowadźmy tej rozmowy bo zostawimy Ophrys apifera lata świetlne w tyle, a po drugie nie będę poruszał dodatkowo tematu wietrzenia skał, bo jak sam zauważyłeś
to nie forum geologiczne :>

Niemniej zdanie na temat magnezu podtrzymuje.

Krzynianek 

Wysłany: 2015-08-23, 09:46   

W oczekiwaniu na przeniesienie postu z uwagami na temat Ophrys apifera w Polsce, mały przerywnik - wikipedyczny.
Przyznam, ze z wielkim zaskoczeniem odkryłem polska wersje o Orchis brancifortii, dość rzadkim gatunku storczyka z sekcji Masculae (nigdy nie ukrywałem, że jestem zwolennikiem tych, którzy postulują rozdział rodzaju Orchis na dwie grupy) spokrewnionego z sitiaca, troodi, anatolica i quadripunctata. Wpis jest datowany na 21 lipca tegoż roku, stad minęła właśnie 'miesięcznica'. Wszystko rozumiem i pamiętam, że nie od razu Kraków zbudowano, stąd pal licho np. 'głąbik' , ale zakończenie z nóg zwala:

"Bulwy tego gatunku są bardzo pożywne po ugotowaniu. Służą do produkcji salepu, białego lub żółtawego proszku, który otrzymuje się przez suszenie bulw, na następnie ich zmieleniu w proszek. Salep jest substancja podobną do skrobi. Może być dodawany do napojów, a także do chleba. Galaretki wykonane z salepu są stosowane w leczeniu podrażnienia przewodu pokarmowego"

Chciało by się rzecz "na miłość boska, nie wszystko co zamieszczone w sieci można uważać bezkrytycznie za źródło wiedzy", stad od dnia dzisiejszego zaczynam traktować projekt 'Plants For a Future' na równej linii z ekipa konsumującą szarańcze jako doskonałe źródło protein... smacznego !

Krzynianek 

Wysłany: 2015-11-25, 10:59   

poniewaz 3 miesiace temu prosilem mopka o przesuniecie tego tekstu:
http://forum.przyroda.org...vt2645,5145.htm
do dzialu 'Storczyki' (argumentujac, ze jest to kontynuacja rozpoczetego tutaj watku i nie ma nic wspolnego z identyfikacja czegokolwiek ) ale dowodztwo forum ma nadal inna wizje, nie widze sensu kontynuowania jakiegokolwiek tematu w tym dziale. Takze oddaje pole oszolomstwu. Pozdrawiam

podkowiec 

Wysłany: 2016-05-23, 13:01   

Różnie o tym piszą dlatego postanowiłem zapytać w tym temacie. Kiedy kwitnie dziko rosnący
Kosaciec syberyjski?

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2016-07-23, 20:06   

Zależy od sezonu. Zazwyczaj zaczyna w maju, w czerwcu powinien mieć pełnię kwitnienia. Czasem kwitnie dłużej, czasem kwitnie później... wszystko zależy od warunków pogodowych.
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

paularoz 

Wysłany: 2017-08-23, 12:09   

Storczyki - mega piekne rośliny. Moja babcia jest ich fanką - ma chyba ze 20 sztuk. Postaram się je stofografować bo jest co oglądać. Z moich i babci obserwacji wynika,ze nie lubią zbyt dużo słońca i wody.

Marek. M 

Wysłany: 2017-09-01, 17:36   

Krzynianek napisał/a:
Marek. M napisał/a:
Do czasu opublikowania wyników badań przez dr. Leszka Bernackiego ,temat uważam za zamknięty
- nie mam kompletnie czasu na storczyk stad jedynie moge wyrazic moja calkowita aprobate: do czasu powaznej publikacji i predstawienia wiarygodnych faktow, niezaleznie od jej autora, temat wystepowania Epipacts greuterii oraz jego potencjalnych hybryd- jak dla mnie nie istnieje.
Krzysiek

Mamy nowy gatunek kruszczyka .Epipactis Greuteri- wreszcie został uznany za gatunek rodzimy.
https://www.degruyter.com...j-2017-0012.xml

pulsatilla1214 

Wysłany: 2017-09-07, 00:55   

Tylko pogratulować znalezisk! I podziękowań od Autorów ;)

Kluczyk do krajowych Epipactis z pewnością będzie pomocny (szkoda, że nie uwzględnia mieszańców :cool: )

Marek. M 

Wysłany: 2017-09-07, 18:13   

Tylko pogratulować znalezisk! I podziękowań od Autorów ;)

Kluczyk do krajowych Epipactis z pewnością będzie pomocny (szkoda, że nie uwzględnia mieszańców :cool: )

Z kluczem do hybryd jest mały problem- związany z dziedziczeniem cech .Nawet na tych samych stanowiskach rosną osobniki które są bardziej podobne do jednego z rodziców.

Odpowiedz do tematu