PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Storczyki
Autor Wiadomość
Krzynianek 

Posty: 488
Skąd: Londyn
Wysłany: 2015-08-08, 00:36   

Ptyś napisał/a:
A co do innych ophrys we florze polskiej to mamy 3 :)
- dosc tych durnot
_________________
Krzysztof Andrzejewski
 
 
pulsatilla1214 

Posty: 4622
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2015-08-08, 18:22   

takie tam pospolitaki, ale ładne ;)

kr1.jpg
Plik ściągnięto 5451 raz(y) 43,09 KB

kr2.jpg
Plik ściągnięto 5461 raz(y) 45,86 KB

 
 
fibius 


Posty: 68
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-08-10, 08:51   

Rzekłbym że bardzo ładne :)

2015 - 08 - 01 (100).jpg
kruszczyk
Plik ściągnięto 5450 raz(y) 49,25 KB

_________________
http://przyrodniczo.pl - Przyroda Dolnego Śląska
 
 
 
Wiacek 


zamtop

Posty: 1118
Skąd: Zamość
Wysłany: 2015-08-11, 22:26   

Ptyś napisał/a:
A dlaczego nikt nie bierze pod uwagę możliwości iż O.apifera zalazł się u nas nie z zachodu ale od południa?Bylem na stanowisku i powiem tyle : Jeżeli to jest nasadzenie to zostało zrobione po mistrzowsku bowiem w niektórych miejscach występuje kilka roślin na 1m2. A co do innych ophrys we florze polskiej to mamy 3 :)


Nie jest problemem skąd przybył. To da się sprawdzić na podstawie badań genetycznych.

Na stronie PTS Orchis na FB zadałem pytanie:
"Niektórzy członkowie PTS "Orchis znani są z dużego zamiłowania do uprawy storczyków w swoich ogrodach. W związku z odkryciem, mam pytanie czy PTS "Orchis" ma informacje o posiadaniu okazów (w tym również nasion) O. apifera wśród swoich członków?
i niestety nikt mi na nie nie odpowiedział.
_________________
Sekcja Odonatologiczna PTE
Zamojskie Towarzystwo Przyrodnicze - http://zamtop.org.pl/
 
 
 
Krzynianek 

Posty: 488
Skąd: Londyn
Wysłany: 2015-08-12, 01:44   

Wiacek - w każdym cywilizowanym kraju Europy są listy 'nasadzeń' dokonywanych przez różnorakich świrów, którzy byli, są i będą. Ponieważ nigdy nie ukrywałem, ze uprawiam storczyki (aczkolwiek nie ma to wiele wspólnego z tzw.kolekcją) stąd wiem z własnego doświadczenia, ze w klimacie morskim można utrzymać dużą ilość różnych gatunków śródziemnomorskich. Informacje można znaleźć także w książkach, łącznie ze zdjęciami takich gatunków, dla których obszar geograficznego występowania jest odległy o prawie 2 tysiące kilometrów ! Ale to nie powód, żebym po kilkuletnim okresie 'kwarantanny ogrodowej', wpadał na pomysł aby jechać np. na wzgórza North Downs w Kent i dosadzać Ophrys lutea czy scolopax pomiędzy powszechnie występujące tu inne storczyki. Byłoby to przekroczeniem nie tylko linii prawa jak tez akceptowalnych granic jakiejkolwiek pasji botanicznej, bo działanie takie - zwłaszcza świadome, nie ma z nią nic wspólnego a jest jedynie objawem zwykłego oszołomstwa.
Botanicy profesjonalni, po prostu nie mając innego wyjścia, przyjmują do wiadomości takie a nie inne 'pojawy', odnotowują gdzie trzeba i na tym się kończy. Dla przykładu starsze wydanie 'Orchids of Britain and Ireland' z 2005r. wymienia (na jednej stronie !! - przy czym np. opis listery jajowatej to 3 kartki) jednym ciurkiem nasadzenia:
- Gymnadenia frivaldii z Dorset z 1972r.
- Chamorchis alpina z New Forest, Hamsphire z 1976r.
- Orchis pallens z Hamsphire, 1920r.
- Serapias neglecta , Isle of Wight 1918r.
- Serapias cordigera Kent 1996r.m (tu ustalono bez problemu pochodzenie nasion z kolekcji storczykow w ogleglosci 300m od granic rezerwatu)
- Ophrys z sekcji bertolonii w Dorset w 1976r.
czy tez obserwowane Serapias parviflora w Kornwalii i Serapias lingua w Devon oraz na Guernsey.

Kolekcji storczyków na Wyspach Brytyjskich trochę jest, wiele z nich trzymanych jest w ogrodach, ale nie odnotowano przypadków rozsiewania się np. gatunków greckich czy hiszpańskich, mimo dużej ilości sprzyjających storczykom siedlisk w okolicy. Ale gdyby nawet, to nikt nie wpada na absurdalny pomysł, aby zaliczać jakiekolwiek z tego typu okazów w poczet 'rodzimej flory', bo tego typu 'pomysłowość' może cechować jedynie osobników bujających w świecie własnej wyobraźni. I nawet gdyby w przyszłym roku 'cudownie odnaleziono' np. '15' stanowisk Ophrys fuciflora w Małopolsce i Zagłębiu, nic tego nie zmieni, ze ten gatunek NIE NALEZY I NIGDY NIE NALEZAL DO FLORY POLSKI. Dlaczego? Proponuje porozmawiać z botanikami.
Pozdrawiam

P.S. W 2014r. o mało z krzesła nie spadłem, kiedy jeden z 'ogrodników storczykowych' z Turyngii dowalił na forum austriackim, ze Orchis (Androrchis) olbiensis z południowej Hiszpanii i wybrzeża Francji, ponoć 'odkryto' w rejonie Saary w Niemczech...
_________________
Krzysztof Andrzejewski
 
 
pulsatilla1214 

Posty: 4622
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2015-08-12, 17:00   

Cytat:
stanowisk Ophrys fuciflora w Małopolsce i Zagłębiu


trochę jeździłem w czerwcu po wyżynie jak tylko miałem wolną chwilę, szperając po wydawałoby się podobnych siedliskach jak z publikacji, szukając jakichkolwiek Ophrys ( ;) ), skoro niedaleko ten Imielin, ale niestety nic takiego się nie znalazło :tup: Na zobaczenie Imielina zresztą jakoś czasu mi nie starczyło, choć o tych sensacyjnych tegorocznych doniesieniach coraz to słyszałem...

ale dzięki temu zobaczyłem np. swoje pierwsze Campanula sibirica na wyżynie, notowane wcześniej zaledwie raz na Wyż. Śląskiej :jupi:

camsib4.jpg
Plik ściągnięto 5456 raz(y) 51,86 KB

 
 
Krzynianek 

Posty: 488
Skąd: Londyn
Wysłany: 2015-08-13, 00:48   

Tak w temacie 'mądrości ophrysowych' - na zdjęciu stanowisko Ophrys apifera, które odwiedzam rokrocznie. Tuz przy nim parkujemy po prostu samochód udając się na pobliskie mokradełko wokół stawu, z ok.2 setkami znacznie ciekawszego w/g mnie gatunku Dactylorhiza praetermissa. Ponieważ nie od wczoraj uważam, że w gronie storczykowców panuje swoisty "pie...olec kserotermiczny", może ktoś się pokusi o określenie siedliska? :)
pozdrawiam

apifera.jpg
Plik ściągnięto 5473 raz(y) 145,87 KB

_________________
Krzysztof Andrzejewski
 
 
pulsatilla1214 

Posty: 4622
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2015-08-13, 03:07   

siedlisko trwale inicjalne, z powtarzającymi się zaburzeniami, o znikomym pokryciu przez roślinność i jasne, osłonięte od zimnych wiatrów, idealne dla światłolubnych i wrażliwych na chłód pionierów, którymi w większości są storczyki ;)
 
 
Krzynianek 

Posty: 488
Skąd: Londyn
Wysłany: 2015-08-13, 06:29   

pulsatilla1214 napisał/a:
siedlisko ... idealne dla światłolubnych i wrażliwych na chłód pionierów, którymi w większości są storczyki ;)

- prawda? I od razu człowiek łapie kontakt z rzeczywistością, a jak jeszcze do tego dorzucić przydrożne rowy, skarpy, nasypy, wszelkiej maści hałdy, rekultywowane tereny poprzemysłowe, pobocza i pasy między drogami, zaorane ale pozostawione odłogiem narożniki pól - czyli klasyczne miejsca które ten gatunek kolonizuje - narzuca się nam inna zupełnie perspektywa patrzenia. A to nasze stanowisko (pomijając już sam aspekt absurdalnej wręcz odległości od zwartego obszaru występowania) jak dla mnie jest ... klasycznie - stereotypowo - kserotermiczno - wapienio muszlowo ala Turyngia - bramo morawsko geograficznie - takie zbyt idealne po prostu...
W załącznikach fotki naszej miłej rodaczki Agaty z hrabstwa Sligo w Irlandii, które miałem przyjemność za jej zgoda zaprezentować w 2008r. na dawnym forum PTS Orchis. Mam nadzieje, że przynajmniej kilka osób to jeszcze pamięta...
Pozdrawiam

apifera Co.Sligo 1.jpg
Plik ściągnięto 5454 raz(y) 144,07 KB

apifera Co.Sligo 2.jpg
Plik ściągnięto 5463 raz(y) 136,42 KB

_________________
Krzysztof Andrzejewski
 
 
pulsatilla1214 

Posty: 4622
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2015-08-13, 08:40   

Cytat:
wapienio muszlowo ala Turyngia


dolomiten, dolomiten; i do tego trzeba dodać, że z toksycznymi metalami ciężkimi, dodatkowo ograniczającymi rozwój roślinności

..tak na marginesie to z Imielina nie tak dawno pracownik Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu opisał nowy dla nauki gatunek motyla, więc kto wie, co tam się jeszcze czai i czeka na odkrycie

http://www.muzeum.bytom.p...otyl-z-imielina
 
 
Krzynianek 

Posty: 488
Skąd: Londyn
Wysłany: 2015-08-13, 09:19   

pulsatilla1214 napisał/a:
Cytat:
wapienio muszlowo ala Turyngia
dolomiten, dolomiten; i do tego trzeba dodać, że z toksycznymi metalami ciężkimi

- traktowanie nazwy 'wapien muszlowy' jako rodzaj skały, to notorycznie popełniany błąd. To jest facja wapienia muszlowego, nieformalny podział stratygraficzny w obrębie tzw. triasu germańskiego w Europie Srodkowej. Czyli najogólniej osady morskie tego samego zbiornika, charakteryzującego się podobną fauna, tym samym wiekiem ale mogącego różnić się typem skały. Stad w jednym miejscu będzie to wapień, w drugim np.margiel a jeszcze gdzie indziej dolomit.
_________________
Krzysztof Andrzejewski
 
 
pulsatilla1214 

Posty: 4622
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2015-08-13, 09:43   

panie Kolego, proszę sobie darowac pouczanie mnie co to wapień muszlowy i muszelkalk - jeśli jednak szanowny Kolega uważa, że dla storczyków znaczenie ma CZAS geologiczny powstania podłoża, a nie SKAŁA na jakiej rosną, to proszę sobie darowac resztę wypowiedzi

a od geologa oczekiwałbym zwięzłości i jednoznaczności wypowiedzi, to nie forum geologiczne :>
 
 
Krzynianek 

Posty: 488
Skąd: Londyn
Wysłany: 2015-08-13, 09:54   

czlowieku - napisalem o podobienstwie z tym co w Turyngii, to ty wyskoczyles nie wiem po co z dolomitami, wiec o czym jest ten ostatni wpis??
_________________
Krzysztof Andrzejewski
 
 
pulsatilla1214 

Posty: 4622
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2015-08-13, 10:42   

człowieku, pisać o wapieniu muszlowym Turyngii żeś raczył w kontekście polskiego Ophrys, to dookreśliłem, jak tu jest (widocznie dla Ciebie znaczenia nie ma np. to, że w podłożu jest magnez)

jak ktoś wiecznie tylko szuka dziury, to ją znajdzie wszędzie :twisted:
 
 
Krzynianek 

Posty: 488
Skąd: Londyn
Wysłany: 2015-08-13, 11:30   

pulsatilla1214 napisał/a:
jak ktoś wiecznie tylko szuka dziury, to ją znajdzie wszędzie

No właśnie o to chodzi, ze wiercisz dziurę o nic - i masz do mnie pretensje wyssane całkowicie z palca. Proponuje ego w kaganiec i uwiązać do czegoś, skoro odbierasz wszystko nader osobiście. O storczykach mogę pisać, na inne tematy nie mam ani czasu ani ochoty.
A magnez nie ma w/g mnie żadnego znaczenia, stąd ani mi w głowie np. zapamiętywać na jakich skałach wapienia muszlowego rośnie ten czy inny gatunek w Turyngii, w Polsce czy gdziekolwiek. Tak jak kompletnie już nie zwracam uwagi, czy rosną na jurze, dewonie, karbonie czy trzeciorzędzie.
Pozdrawiam

P.S. Są co prawda prace mówiące o zwiększonym udziale niektórych pierwiastków śladowych (jak mangan czy molibden) na terenach wyraźnie bogatszych w storczyki, ale z tego co pamiętam, dotyczyły obuwika pospolitego.
_________________
Krzysztof Andrzejewski
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo  
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.