PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o identyfikację
Autor Wiadomość
jutlandia 

Wysłany: 2017-12-06, 15:41   prośba o rozpoznanie/potwierdzenie

Proszę o pomoc w rospoznaniu i/lub potwierdzenie.

1. aster lancetowaty
2. czeremcha zwyczajna czy amerykańska?
3. róża dzika

1.PNG
Plik ściągnięto 218 raz(y) 143,67 KB

2.PNG
Plik ściągnięto 218 raz(y) 149,99 KB

3.PNG
Plik ściągnięto 218 raz(y) 145,48 KB

utopiec 

Wysłany: 2017-12-06, 16:44   

jutlandia, nr 2 to z całą pewnością czeremcha amerykańska

jutlandia 

Wysłany: 2017-12-07, 09:03   

utopiec - dzięki, powiedz, jak na szybko i z taką pewnością ją rozpoznać? czym one się różnią?

utopiec 

Wysłany: 2017-12-07, 09:44   

błyszczące liście , masa ciemnych owoców - pojawiają się później niż u czeremchy zwyczajnej , siedlisko - czeremcha zwyczajna lubi wilgoć , amerykańska raczej nie...

jutlandia 

Wysłany: 2017-12-07, 10:05   

dzięki, ta akurat rosła nad wodą, ale te liście będą dla mnie na przyszłość pomocne.

marcin-wroc 

Wysłany: 2017-12-07, 17:15   

Witam wszystkich.Bardzo prawdopodobne,że Twa identyfikacja kol.niccolai jest poprawna. Śmieszne, iz przypakowo spotkany leśnik z Pomorza taką właśnie identyfikację poczynił widząc liście (już kilka tygodni temu).Mnie to nie przekonało.Ale...co jest ciekawe.Drzewa które stanowią dla mnie zagadkę rosną w pobliżu Alei Wiśniowej.Aleja ta przed wojną nazywała się Kirch Alee,czyli też wiśniowa. Mogą to być czyli ostatnie przedstawicielki tego gatunku(antypki ) w tej dzielnicy. Oto kilka z nich.Pierwsze dwa zdjecia z parku (któru kiedyś był cmentarzem)Pozdrawiam.Ps. Nie wiem jak sie tu wstawia zdjęcie wysokiej rozdzielczości

DSC07775.JPG
Plik ściągnięto 5 raz(y) 135,81 KB

DSC07773.JPG
Plik ściągnięto 3 raz(y) 111,39 KB

DSC07739.JPG
Plik ściągnięto 5 raz(y) 113,44 KB

marcin-wroc 

Wysłany: 2017-12-07, 17:30   

Ciąg dalszy zapomnianych antypek.Kolejne dwa zdjecia z Powstańców/Sztabowa.Następne to Sztabowa/Sudecka Drzewa w bezmyślny sposób zasypane.To chyba nie jest dla nich dobre ?.Ostatnie zdjęcie -Sudecka,w tle Wieża Ciśnień na ulicy Wisniowej

DSC07742.JPG
Plik ściągnięto 2 raz(y) 100,52 KB

DSC07748.JPG
Plik ściągnięto 6 raz(y) 100,48 KB

DSC07762.JPG
Plik ściągnięto 5 raz(y) 109,31 KB

marcin-wroc 

Wysłany: 2017-12-07, 17:32   

To ostatnie zdjęcie .w tle Wieża Ciśnień -Wiśniowa.Nie mogłem załadować wszystkich zdjęć na raz.

DSC07765.JPG
Plik ściągnięto 4 raz(y) 87,3 KB

niccolai 

Wysłany: 2017-12-07, 21:41   

marcin-wroc napisał/a:
Witam wszystkich.Bardzo prawdopodobne,że Twa identyfikacja kol.niccolai jest poprawna. Śmieszne, iz przypakowo spotkany leśnik z Pomorza taką właśnie identyfikację poczynił widząc liście (już kilka tygodni temu).Mnie to nie przekonało.
Po dodatkowych wyjaśnieniach raczej jasne okazało się, że mamy do czynienia z tandemem wiśnia/czereśnia. Jako, że czereśnia posiada dość charakterystyczną korę, pozostała wiśnia - a to mocno zawęziło krąg poszukiwań ;-)
PS. Czy ten park-cmentarz, to Park Langiewicza?
marcin-wroc napisał/a:
Drzewa które stanowią dla mnie zagadkę rosną w pobliżu Alei Wiśniowej.Aleja ta przed wojną nazywała się Kirch Alee,czyli też wiśniowa. Mogą to być czyli ostatnie przedstawicielki tego gatunku(antypki ) w tej dzielnicy.
Cudeńka! Szkoda, że coraz mniej takich drzew w naszym otoczeniu!
marcin-wroc napisał/a:
Ps. Nie wiem jak sie tu wstawia zdjęcie wysokiej rozdzielczości
Bo pewnie się nie da - chciałem zaproponować przesłanie ich na maila ;-)

niccolai 

Wysłany: 2017-12-07, 22:01   

utopiec napisał/a:
jutlandia, nr 2 to z całą pewnością czeremcha amerykańska

jutlandia napisał/a:
utopiec - dzięki, powiedz, jak na szybko i z taką pewnością ją rozpoznać? czym one się różnią?

utopiec napisał/a:
błyszczące liście , masa ciemnych owoców - pojawiają się później niż u czeremchy zwyczajnej , siedlisko - czeremcha zwyczajna lubi wilgoć , amerykańska raczej nie...

jutlandia napisał/a:
dzięki, ta akurat rosła nad wodą, ale te liście będą dla mnie na przyszłość pomocne.

Czeremcha amerykańska, to wybitnie paskudny gatunek - inwazyjny i stanowiący zagrożenie dla rodzimej flory. Najlepszą cechą rozpoznawczą (diagnostyczną!) jest charakter owłosienia na spodzie liścia: nerw liścia czeremchy amerykańskiej pokryty jest białymi/srebrzystymi włoskami - mniej więcej do połowy długości, zaś liście czeremchy pospolitej mają włoski barwy rdzawej, które są skupione w kątach nerwów. Dodatkowo nasada blaszki liściowej cz. pospolitej często jest asymetryczna z dwoma gruczołkami. Dla zobrazowanie zdjęcie porównawcze:

Co do pozostałych 2 gatunków, to w oparciu o te zdjęcia z pewnością można stwierdzić jedynie, że pierwszy to przedstawiciel rodz. Aster/Symphyotrichum drugi to rodzaj Rosa :)
Mamy lepsze zdjęcia, które można przesłać na priv lub e-mail?

marcin-wroc 

Wysłany: 2017-12-08, 08:21   

Tak. To Park Langiewicza.Podziwiam WIEDZĘ kol.niccolai.

Odpowiedz do tematu