PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o identyfikację
Autor Wiadomość
mysz leśna 

Wysłany: 2017-11-18, 12:55   

Dziękuję. Może kiedyś sfotografuję łodygi. W każdym razie to jakieś synantropijne zielsko zagłuszające wszystko.

saba11 

Wysłany: 2017-11-21, 15:52   

Czy ze zdjęcia tych trzech dębowych liści można oznaczyć gatunki dębów?

20171119_132840a.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 115,86 KB

marcin-wroc 

Wysłany: 2017-11-22, 10:22   

Wydaje mi się ,że to dąb czerwony.

saba11 

Wysłany: 2017-11-22, 13:47   

To są trzy różne drzewa. Zdjęcia drzew w kolejności od góry tak jak liście.

20171017_172448a.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 148,16 KB

20171017_172655a.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 146,1 KB

20171017_172630a.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 149,46 KB

marcin-wroc 

Wysłany: 2017-11-22, 14:43   

Powiedziałbym ,że to 3 X dab czerwony

pulsatilla1214 

Wysłany: 2017-11-25, 03:41   

słusznie, po trzykroć dąb czerwony; masowo sadzony w ramach tworzenia Leśnego Pasa Ochronnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, dziś pospolity we wszelkich zadrzewieniach aglomeracji

marcin-wroc 

Wysłany: 2017-12-01, 10:37   

Witam.Mam zagwozdkę.Czyje to nasiona.?Nie mam zdjęcia,aczkolwiek kora nieco przypomina kasztanowca.Liście już uschnięte.Pozdrawiam

DSC07642.JPG
Plik ściągnięto 3 raz(y) 110,61 KB

DSC07639.JPG
Plik ściągnięto 5 raz(y) 111,48 KB

comatus 

Wysłany: 2017-12-02, 15:02   

Prośba o identyfikację.

IMG_5226.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 92,05 KB

IMG_7511.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 120,72 KB

utopiec 

Wysłany: 2017-12-02, 16:21   

comatus, nr 2 to chyba korzeniówka pospolita

pulsatilla1214 

Wysłany: 2017-12-03, 00:09   

a pierwsze - przymiotno ostre

niccolai 

Wysłany: 2017-12-03, 21:11   

marcin-wroc napisał/a:
Witam.Mam zagwozdkę.Czyje to nasiona.?Nie mam zdjęcia,aczkolwiek kora nieco przypomina kasztanowca.Liście już uschnięte.Pozdrawiam
Skoro nie ma odważnych, to pozwolę sobie zadebiutować tym postem ;-) Przydałby się jakiś punkt odniesienia, żeby móc ocenić wielkość tych owoców (świetnie sprawdzają się w takich sytuacjach monety, długopis lub inne przedmioty o znanych wymiarach). Ja bym tu rozpoczął poszukiwana od rodzaju Carya (Orzesznik). W naszym klimacie nie są to pospolite rośliny i z racji wrażliwości na mróz spotykane zwykle w zachodniej części kraju. Mimo, że kora orzeszników raczej nie przypomina kory kasztanowca, mój typ to Carya ovata - orzesznik pięciolistkowy (ale nie jest to oznaczenie rośliny!) :)

marcin-wroc 

Wysłany: 2017-12-03, 22:08   

Bingo ,bingo, to jest to. Drzewo to rośnie w Parku Południowym (więc zach.Polska) Uschniete liście na gałęziach i kora (zwł.) jednak trochę przypominają kasztanowca .Teraz sprawdzam WIKIpedię z Parkiem Południowym , a tam jak byk ORZESZNIK pieciolistowy. Notabene rośnie koło moich ulubionych cypryśników. Dzięki za identyfikacje .Czy Kolega mógłby zerknąc jeszcze kilka stron do tyłu na tę moją (pseudo)morelę(?) .Pozdrawiam

niccolai 

Wysłany: 2017-12-03, 22:50   

marcin-wroc napisał/a:
Czy Kolega mógłby zerknąc jeszcze kilka stron do tyłu na tę moją (pseudo)morelę(?) .Pozdrawiam
A dlaczego nie jakaś grusza? Drzewo ma jakieś cechy szczególne? A może wiadomo jak wyglądają owoce, kwiaty?

marcin-wroc 

Wysłany: 2017-12-04, 18:30   

Nie mam w sumie żadnej pewności, iż to morela. Zwróciłem uwagę na te drzewa całkiem niedawno. Na kwiaty i owoce trzeba poczekać do przyszłego roku :) Zlokalizowałem ich w moim sąsiedztwie (okolice ul.Powstańców Slaskich) całkiem sporą ilość. Charakterystyczne ,że zawsze są jakby przechylone,poskręcane .Drzewo ,które jest na zdjęciu rośnie w parku,który przed wojną(i nieco po wojnie ) był cmentarzem .Ale czy to jest aż tak stare nasadzenie? Drzewo owocowe na cmentarzu? PS. Jak mogłem nie odgadnąć :?: tego orzesznika?

niccolai 

Wysłany: 2017-12-04, 22:16   

marcin-wroc napisał/a:
Charakterystyczne ,że zawsze są jakby przechylone,poskręcane .Drzewo ,które jest na zdjęciu rośnie w parku,który przed wojną(i nieco po wojnie ) był cmentarzem .Ale czy to jest aż tak stare nasadzenie? Drzewo owocowe na cmentarzu?

Hmmm.. po tych dodatkowych uwagach mam jeszcze jeden typ - bardziej prawdopodobny - wiśnia wonna (Cerasus mahaleb), zwana też antypką :)
Co do występowania drzew owocowych na cmentarzach to jest to całkiem prawdopodobne. Oprócz swojej wartości użytkowej posiadały one także swoje znaczenie magiczne - stąd często sadzone były na okoliczność ważnych wydarzeń oraz w miejscach kultu i na cmentarzach właśnie - gdzie mały pełnić funkcje dziękczynne (wotywne) i ochronne (także dla dusz zmarłych przodków). Do dziś zresztą przetrwał zwyczaj sadzenia drzew w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń (np. dęby pamięci /papieskie, okolicznościowe itp./) oraz przy narodzinach dziecka (zwłaszcza syna) - tak, tak! - znane powiedzenie o posadzeniu drzewa po spłodzeniu syna to echo dawnych wierzeń w nowoczesnym wydaniu ;-) I odwrotnie - w wielu kulturach sadzi się drzewa na mogiłach zmarłych, aby ułatwić duszy zmarłego przedostanie się do świata duchowej egzystencji lub wcielenie się w drzewo i utrzymanie duchowej nieśmiertelności. W czasach przedchrześcijańskich drzewa stanowiły świętość i czynnik łączący świat doczesny ze światem pozagrobowym - stąd narodziła się tradycja grzebania zmarłych w sadach lub gajach, a następnie tradycja sadzenia drzew owocowych na cmentarzach. Ten pogański zwyczaj ;-) został później "skanalizowany" przez Chrześcijaństwo kierujące stare wierzenia na nowe tory: od tego czasu drzewa owocowe na cmentarzach (i drzewa generalnie) symbolizują rajski ogród Eden i wieczne szczęście ku któremu zdążają dusze zmarłych ...
marcin-wroc napisał/a:
PS. Jak mogłem nie odgadnąć :?: tego orzesznika?
Czasem tak bywa :)

PS. Dysponuje kolega zdjęciami w lepszej rozdzielczości niż umieszczone na forum?

Odpowiedz do tematu