PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
PILNE ! Dziwne zjawisko przyrodnicze - trawa świecąca b. św.
Autor Wiadomość
organ 

Wysłany: 2014-08-27, 15:46   PILNE ! Dziwne zjawisko przyrodnicze - trawa świecąca b. św.

Witam. Wczoraj przechadzając się z dziewczyną po godzinie 22 (było już mocno ciemno)
pod lasem dostrzegliśmy dziwnie świecący punkt, po chwili było już ich kilka.
Punkty wydawały się na początku zwykłymi przywidzeniami, ponieważ były niezwykle małe (jak 1 piksel na monitorze), świeciły żywym białym światłem (nie rozjaśniały niczego dookoła, ale same były dziwnie mocno świecące).

kiedy zbliżyłem się i włączyłem latarkę - ZNIKŁY, nic nie mogłem znaleźć. Po wyłączeniu latarki już nic nie było, poczekaliśmy więc kilka minut i znów zaczeły się pojawiać.

Moje wielkie pytanie - Cóż to takiego jest??

Gdzie mogę ewentualnie się zgłosić, jeśli nigdy wczesniej nie zaobserwowano czegoś takiego?

Pozdrawiam serdecznie, jeśli zły dział to przepraszam, ale jest to dla mnie ważne.

Namor 

Wysłany: 2014-08-27, 19:21   

świetliki :)

organ 

Wysłany: 2014-08-27, 19:32   

Namor napisał/a:
świetliki :)

Przypadkiem świetliki nie latają i nie dają zielonkawego lekkiego, dużej objętości światła?

To o czym mówię, siedzi w trawie i raczej się nie porusza(chyba) do tego światło jest praktycznie minimalnych rozmiarów, za to wyraziste.

JózefK 

Wysłany: 2014-08-27, 20:57   

Jest taki przypadek świecących roślin - to mech świetlanka. Ale raczej nie bytuje w trawie.
http://z-ne.pl/t,haslo,4976.html

stku 

Wysłany: 2014-08-28, 08:14   

Lista organizmów zdolnych do bioluminescencji jest dość długa: nie tylko świetliki, ale także larwy innych owadów żyjących w ściółce, niektóre pierścienice, grzyby itd - klik. Kiedyś późnym latem zaobserwowałem podobne zjawisko i były to larwy ale nie wiem jakiego gatunku owada. Świeciły dość bladym punktowym światłem.

organ 

Wysłany: 2014-08-28, 13:20   

Czy mógłby ktoś napisać czego są to larwy? :)

stku 

Wysłany: 2014-08-28, 18:34   

Daj do działu "Bezkr ęgowce" to może ktoś będzie wiedział. To może być np. Phosphaenus hemipterus. klik

Odpowiedz do tematu