PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Klucz do oznaczania roślin
Autor Wiadomość
Heniek19 

Wysłany: 2012-07-15, 07:54   

Może ktoś się orientuje co to za klucz do oznaczania roślin. Chodzi mi o tytuł i autora. Widziałem go chyba z 10 lat temu i nie pamiętam tytułu. Wydany chyba przez Uniwersytet Warm.-Maz. w Olsztynie w czasach jego przekształcenia z ART. Jest bezcenny przy oznaczaniu wierzb. Nigdy czegoś podobnego nie widziałem więcej. Mianowicie wiadomo, że z oznaczaniem wierzb zawsze są problemy dlatego że krzyżują się one między sobą. W kluczu tym oznaczano gatunki wierzb na podstawie liczby nerwów liści. Nie był to wielki format książeczki powiedzmy jakieś 20 x 12 cm. Może ktoś coś o nim słyszał.

Maruś 

Wysłany: 2012-08-16, 03:54   

Jeżeli kogoś interesuje "Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej" Lucjana Rutkowskiego, proszę o wiadomość.Książka nowa.

pulsatilla1214 

Wysłany: 2012-09-14, 15:53   

klucz już tutaj wspomniany, ale co klasyka, to klasyka. Szafer często przywoływany na forum, wróćmy więc czasem i do samego Rostafińskiego ;)

z przedmowy Profesora Doktora:
(...) Uderzy może doświadczonych, że różne rodziny, tak pod względem ilości gatunków uwzględnionych, jak co do odróżniania albo nieodróżniania plemion, traktowane są niejednomiernie. Tak zrobiłem z rozmysłem, bo z długiego doświadczenia wiem, co może być korzystne dla początkującego. Opracowanie zwięzłe całej flory krajowej może byłoby i łatwiejsze, bo w takich książkach nie zważa się na trudności oznaczania i autor nie łamie sobie głowy nad wyszukiwaniem cech podrzędnych, a przecież prowadzących do celu, ale takie dzieło nie nadaje się do szkolnego użytku dla początkujących (...)

rost.jpg
Plik ściągnięto 1123 raz(y) 43,77 KB

Lasołaz 

Wysłany: 2012-09-14, 17:54   

Mam ten klucz w nowym wydaniu z 2011. Jest to czysty przedruk wydania z roku 1953. Nie miałem w rękach innych wydań tego klucza, ale ten który posiadam jest wykonany trochę niedbale. Pomylone są numerki, czasem ich brak, ale mocno to nie przeszkadza w "obsłudze".

JózefK 

Wysłany: 2012-09-14, 22:04   Klucz prof. J. Rostafińskiego.

To był mój pierwszy klucz z którego próbowałem rozpoznać pospolite rośliny, gdzieś tak w piątej klasie podstawówki. Na stronie 225, w pierwszym wierszu, jest napisane: "Jęz. aż do 6 mm długi". W rzeczywistości jest do 2 mm. Ten błąd zablokował mi identyfikację mietlicy pospolitej na kilka lat, wtedy zdobyłem klucz Wł. Szafera.
Książka na zdjęciu powyżej, to pewnie wydanie 20 z 1973 r. Mam też jeszcze starsze wydanie 16 z 1956 r. (zdj.) W tym wydaniu jest poważny błąd w rysunkach na str. 310. Sami zobaczcie i zgadnijcie jaki (zdj.).

DSC04242.JPG
Plik ściągnięto 5180 raz(y) 87,99 KB

DSC04243.JPG
Błąd w 2 gat. roślin.
Plik ściągnięto 1153 raz(y) 113,93 KB

Lasołaz 

Wysłany: 2012-09-14, 22:22   

Chodzi Ci o rys. liści odziomkowych u Pimpinella saxifraga?
Nie znam tych roślin (chwilowo unikam wszelkich Apiaceae) więc po części zgaduję :)

JózefK 

Wysłany: 2012-09-14, 22:32   

To też, ale w tym gatunku wszystko się nie zgadza. I jeszcze w drugim gatunku. Dlaczego? Zgaduj dalej.
Przyczyna jest b. prosta i na pewno nie zawinił autor, tylko drukarz.

Lasołaz 

Wysłany: 2012-09-14, 22:43   

Carum carvi i Pimpinella saxifraga mają zamienione rysunki, albo podpisy. To mi przychodzi do głowy :)

JózefK 

Wysłany: 2012-09-14, 23:16   

Bingo!

Lasołaz 

Wysłany: 2012-09-14, 23:38   

:mrgreen: błąd wykryty!
Zamotałem się trochę, bo szukałem błędów w szczegółach, zamiast w ogółach ;) Niestety, ten sam błąd jest w moim egzemplarzu :/

pulsatilla1214 

Wysłany: 2012-09-15, 00:10   

nieco zaskakujące, że w 2011 wykorzystano tak stare wydanie z błędami, ale rozwiązaniem zagadki pewnie są prawa autorskie współautorki wydania z 1973 (tak, to to wydanie 20te). Tego błędu tam już nie było... ;)

Uploaded with ImageShack.us

mysz leśna 

Wysłany: 2012-12-06, 21:21   

Czym się zasadniczo różni klucz Rutkowskiego od legendarnego klucza Mowszowicza (chociaż nie aż tak legendarnego jak klucz Szafera) ?

mysz leśna 

Wysłany: 2012-12-06, 23:12   

W Rutkowskim zapewne są wszystkie albo prawie wszystkie rośliny z wyjątkiem górskich, natomiast w Mowszowiczu najważniejsze, ale za to może łącznie z górskimi ? Poza tym klucz z najpospolitszymi roślinami też jest bardzo przydatny. O wiele łatwiej można oznaczyć, a potem ewentualnie dodatkowo zastanawiać, czy to aby nie coś rzadszego. W zasadzie z tego punktu widzenia bardzo dobre są książki z kolorowymi obrazkami.

lukasz0207 

Wysłany: 2012-12-07, 08:10   

Moglibyście napisać coś więcej o kluczu Szafera, chodzi mi czy są w nim jakieś rysunki czy tylko tekst jak u Rutkowskiego. Chciałbym sobie kupić jakiś dobry klucz, bo coraz bardziej botanika mnie wciąga ;) Ale książka Rutkowskiego jest dla mnie troche zbyt fachowa jak na początek i dlatego zastanawiam się nad słynnym Szaferem, ale nigdy nie miałem tej pozycji w ręku.

botanik95 

Wysłany: 2013-02-09, 16:49   

Czy zna ktoś jakieś dobre klucze do oznaczania lub atlasy roślin wodnych?

Byłbym wdzięczny.

Odpowiedz do tematu