PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Klucz do oznaczania roślin
Autor Wiadomość
Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2010-07-02, 18:30   

Znana pozycja. Rewelacyjny na początek.
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

Infelia 

Wysłany: 2010-07-07, 17:19   Klucz do oznaczania

Witam:)

Potrzebuję klucza do oznaczania roślin zielnych. Najlepiej jakby obejmował głównie roślinność Karpat. I teraz pytanie do Was: czy znacie takową literaturę?

Ps. Jestem świeżakiem w tych sprawach, więc proszę o wyrozumiałość i o pomoc ! ;)

IrekM 
Myśliwy

Wysłany: 2010-07-07, 18:35   

Z tradycyjnych kluczy to chyba tylko "Rośliny Polskie" Szafera, Kulczyńskiego i Pawłowskiego obejmują wszystkie rośliny Karpat. Pytanie, czy potrafisz posługiwać się tradycyjnymi kluczami ?

MOJA OKOLICA

ZA DWA LATA KONIEC ŚWIATA

Infelia 

Wysłany: 2010-07-08, 14:05   

IrekM napisał/a:
Z tradycyjnych kluczy to chyba tylko "Rośliny Polskie" Szafera, Kulczyńskiego i Pawłowskiego obejmują wszystkie rośliny Karpat. Pytanie, czy potrafisz posługiwać się tradycyjnymi kluczami ?

Z tradycyjnymi kluczami miałam styczność jedynie na studiach. Nie mogę napisać, żeby posługiwanie się nimi nie przysparzało mi problemów, ale też z drugiej strony nie jest tak ze mną źle ;) .
Niewątpliwie to w jakim kierunku się rozwijam wymaga ode mnie głębszego zaznajomienia się z takimi książeczkami :D

Dzięki wielkie ! :)

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2010-07-08, 22:35   

Hmmmm... Słowacy mają rewelacyjne klucze i atlasy... tylko ciężko je zdobyć...
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

Infelia 

Wysłany: 2010-07-10, 18:08   

http://alejahandlowa.pl/t...le_3193970.html

Ktoś posiada tą knigę :?: Jeśli tak to czy warto się zaopatrzyć :?:

IrekM 
Myśliwy

Wysłany: 2010-07-11, 07:06   

Nie jest to klucz, tylko atlas, bardzo fajny z resztą. Warto go mieć tak jak pozostałe atlasy z serii "Flora Polski". Sudety w stosunku do Karpat zostały potraktowane trochę po macoszemu, ale trudno się temu dziwić ;)

No i tutaj masz trochę taniej: http://www.przyrodnicze.p...ny-gorskie.aspx

MOJA OKOLICA

ZA DWA LATA KONIEC ŚWIATA

PiotrH 

Wysłany: 2010-07-11, 12:53   

ja polecam ten sklep http://www.madbooks.pl/ro...ie-p-67945.html

Lagoon 

Wysłany: 2011-04-11, 21:46   

Realia zmusiły mnie do zdobycia umiejętności oznaczania makrofitów (na dość podstawowym poziomie); jak dotychczas moje kontakty z botaniką ograniczały się do kilku semestrów różnych "botanik" na studiach.

Potrzebny byłby oczywiście dobry i w miarę prosty przewodnik/klucz.
Czy publikacja Klucz do oznaczania makrofitów dla potrzeb oceny stanu ekologicznego wód powierzchniowych (pdf) jest warta polecenia, czy też może jest zbyt ogólna i trzeba poszukać czegoś lepszego? Tak w ogóle - gdzie można nabyć oryginał? (wydruk jednak to nie ta jakość)

Jest jeszcze klasyka: Podbielkowski Z., Tomaszewicz H. Zarys hydrobotaniki - to chyba zawsze warto? Czy poszczególne wydania różnią się i które jest najlepsze?
Czy warto zainteresować się tym wydawnictwem: Szmeja J. Przewodnik do badań roślinności wodnej. Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego?

Co jeszcze warte jest polecenia? W grę wchodzą także pozycje anglojęzyczne.

pulsatilla1214 

Wysłany: 2011-04-12, 03:25   

Przewodnik Szmei ma niewiele wspólnego z kluczem (choc przegląd zbiorowisk prof. Kłosowskiego nawet jest, a także kilka rycin najpospolitszych gatunków, ale to już lepiej Florę wodną i bagienną Kłosowskich). To taka bardziej teoretyczna analiza środowiska wodnego plus fitosocjologia na mokro ;) Szczególnie pasjonujący jest obszerny rozdział Wołka o rzęsowatych ( :-P )

Valeriana 

Wysłany: 2011-04-15, 10:10   

Czy ktoś mógłby mi poleciać jakiś konkretny, obszerny atlas roślin naczyniowych wystepujących w Polsce ??

Ptyś 

Wysłany: 2011-08-01, 19:00   

potrzebuję na wczoraj różnice miedzy Melilotus altissima a Melilotus officinalis

BJK 

Wysłany: 2011-08-01, 19:57   

a mogą być te różnice z klucza Świejkowskiego?
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

Ptyś 

Wysłany: 2011-08-01, 19:58   

no jasne że mogą :)

BJK 

Wysłany: 2011-08-01, 20:03   

to zaraz wrzucę skany :]

no nie jest to mistrzostwo świata , no i książka stara ;) , więc widać jak widać, ale coś widać :]

link: http://www.iv.pl/images/03975781287778394119.jpg

ten tekst nad nostrzykiem żółtym dotyczy białego i jest ciągiem dalszym z poprzedniej strony :!:

link: http://www.iv.pl/images/29387546838993473640.jpg
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

Odpowiedz do tematu