PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Interesują mnie dane o stanowiskach Orobanche (zaraza)
Autor Wiadomość
Renka 

Wysłany: 2006-02-02, 14:05   Interesują mnie dane o stanowiskach Orobanche (zaraza)

:tup: :tup:

maciek 

Wysłany: 2006-02-02, 14:40   

Orobanche pallidiflora (chyba dobrze kojarze nazwe łacińską) dość licznie występowała w ubiegłym roku w Puszczy Rominckiej

Humulus 
Sucholub

zamtop

Wysłany: 2006-02-02, 14:50   

Stanowisk Orobanche znam bardzo dużo tyle, że wg. dr hab. Marka Kucharczyka z UMCS, w Polsce nie ma specjalisty, który potrafiłby odróżniać poszczególne gatunki. Najblizej jest chyba w Czechach. Tak więc znam conajmniej 15 stanowisk ale nie wiem jakie gatunki tam rosną...

Renka 

Wysłany: 2006-02-02, 15:18   

Rozróżniam już niemal wszystkie gatunki Orobanche w Polsce. Będę robic rewizję taksonomiczną tego rodzaju. Bardzo interesują mnie wypady na stanowiska terenowe.

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2006-05-29, 21:33   

Orobanche na Zamojszczyźnie już wyłażą. Kontakt podałem e-malią.

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2006-06-01, 16:44   

W ubiegłym roku znalazłem zarazę odbiegająca kolorem od dotychczas spotykanych. Była znacznie bardziej blada. Znamiona ma purpurowo-fioletowe, podobnie jak nerwy. Próbowałem ją oznaczyć na podstawie klucza Szafera i wyszło mi O. picridis. Ale nie jestem pewny.

zaraza_1.jpg
Plik ściągnięto 10273 raz(y) 25,18 KB

Humulus 
Sucholub

zamtop

Wysłany: 2006-06-01, 18:17   

Byłoby nieźle. Jedyna zaraza, której tożsamość już znam dzięki Rence to Orobanche elatior. Myślę jednak, że w tym sezonie zobaczę znacznie więcej gatunków ;-) .

Renka 

Wysłany: 2006-06-01, 19:30   

Na tym skanie jest z pewnością Orobanche alba. Psożytuje głownie na Salvia.Coraz lepiej, to mamy już dwie :grin:

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2006-06-01, 19:54   

Renka napisał/a:
z pewnością Orobanche alba

Mogłabyś powiedzieć jak można ją oznaczyć. Czy te cechy o których wczesniej napisałem są kluczowe.

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2006-06-01, 20:21   

Faktycznie tak jak pisałem jest blada. Dobre przykładowe obrazy można zobaczyć tutaj: http://rostliny.nikde.cz/...anku=2003123004

Renka 

Wysłany: 2006-06-01, 22:02   

Orobanche alba należy do tzw. sekcji Glandulosae i charakteryzuje się koroną różowawą pokrytą licznymi purpurowymi włoskami gruczołowymi, wygląda jak punktowana oraz jest silnie fioletowo żyłkowana. Gardziel korony jest szeroko otwarta, znamię jak pisałeś purpurowo-fioletowe. Łatki kielicha są dość długie lacentowate. O. alba subsp. major charakteryzuje się głównie łatkami dłuższymi od połowy kielicha i pasożytowaniem wyłącznie na Salvia pratensis. Kwiatostan średnio gesty. O. alba trochę przypomina wybujałą O. vulgaris. Obie pachną, z tym ze O. vulgaris naprawdę silnie, gozdzikami. Są to oczywiście ogólne cechy.
Natomiast O. picridis jest strasznie zmienna, zwłaszcza w wymiarach i gęstości kwiatostanu. Jest biaława lub bladozółto-biaława z lekkim fioletowym żyłkowaniem. Kwiaty ma o wiele mniejsze od poprzedniej (można ją pomylić z O. minor pasożytującą głównie na Trifolium) o niewielkim rozwarciu korony. Korona na szczycie ma krótki zadarty kończyk. Znamię blado purpurowe. Z moich odkryć słupek u niej może mieć trzy znamiona (będę badać to zjawisko ponieważ zarazy zazwyczaj mają dwa). Cała roślina jest poza tym mocno biało, wręcz srebrzyście owłosiona. No i pasożytuje niemal wyłącznie na Picris hieracioides. Jest szereg pomocniczych cech np. w kształcie i owłosieniu pręcików itp.Spróbuję przesłać Ci zdjęcie O. picridis na maila.

Joanna 

Wysłany: 2006-06-02, 18:10   

Cos takiego z Gorczańskiego Parku Narodowego.

zaraza674.jpg
Plik ściągnięto 10278 raz(y) 87,45 KB

Humulus 
Sucholub

zamtop

Wysłany: 2006-06-02, 19:21   

Wygląda jak "moja" Orobanche elatior ale niech wypowie się ekspertka.

Renka 

Wysłany: 2006-06-02, 20:36   

Zdjęcie tej zarazy z Gorczańskiego Parku jest nieco nieostre. Domyślam się, bo słabo widać, czy znamię słupka jest purpurowe?Jeżeli tak to jest to byćmoze O. alba, ale głowy za to nie dam. Może masz fotke z większym zbliżeniem? A może pamiętasz na czym pasożytowało, lub chociaż co rosło w pobliżu? Materiał zielnikowy również rozwiązał by sprawę.

Joanna 

Wysłany: 2006-06-02, 20:46   

Powiększenie i wyostrzone. Niestety nie zbieram roślin poza tym to był park Narodowy ;-)

zaraza2powiekszenie.jpg
Plik ściągnięto 10280 raz(y) 132,6 KB

Odpowiedz do tematu