PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gdzie niedaleko Torunia znajdę ostnice Stipa sp. ?
Autor Wiadomość
winogronogro 

Wysłany: 2012-05-23, 19:49   Gdzie niedaleko Torunia znajdę ostnice Stipa sp. ?

Wybieram się tam na chwilę i chciałabym je w końcu zobaczyć, a nie mam możliwości oddalać się zbytnio od tego miasta. Może znacie jakieś miejsca?

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2014-10-25, 01:05   

Dalece po czasie, ale... Ostnicę Jana znajdziesz w samym Toruniu. Kilkaset osobniku na Lotnisku. Kilka kęp na Barbarce. Kilka tysięcy rozsiane po Poligonie Toruń. Pojedyncze w drzewostanach sosnowych leśnictw w Puszczy Bydgoskiej. Kilkanaście w Nieszawie. Długo by wyliczać. Jej populacja zdaje się być stała, a w niektórych miejscach nawet z tendencją do ekspansji.
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

JózefK 

Wysłany: 2014-10-26, 19:47   

Atterdag, - widziałeś, może strzęplicę polską (Koeleria grandis)? Brakuje mi tego do "zaliczenia" tego rodzaju. Nigdy nie znalazłem na żadnym forum. To musi być gdzieś w tamtych okolicach, skoro L. Rutkowski dał gatunkowi 3/2 w pięciostopniowej skali częstości. To przecież dużo. A on jest przecież stamtąd. Rośnie w borach sosnowych, na piaskach, ale z domieszką wapnia. Pomyślałem, że ostnica ma podobne wymagania.

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2014-10-26, 21:39   

Koeleria grandis? Do tej pory widziałem tylko w zbiorach zielnikowych. Nigdy jej jednak jakoś specjalnie nie szukałem. W źródłach historycznych jej nie ma gdyż była wcześniej wliczana do Koeleria macrantha (czasem jako f. lobata). Jedno pewne stanowisko historyczne mam z rezerwatu Biała Góra k. Kwidzyna. Szukałbym jej na piaszczyskach w Puszczy Bydgoskiej - tam jest chyba lokalne centrum występowania. Mam na myśli teren Poligonu Toruń - wejście za zgodą N-ctwa Gniewkowo (gdy nie ma strzelań).
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2014-11-04, 16:50   

Atterdag napisał/a:
Koeleria grandis? Do tej pory widziałem tylko w zbiorach zielnikowych. (...) Szukałbym jej na piaszczyskach

Koeleria grandis jest jeszcze dość pospolitym, choć powoli zanikającym, składnikiem runa ciepłych borów Puszczy Augustowskiej, zwł. w mniej żyznym, świetlistym Serratulo-Pinetum. Często płona, rzadziej kwitnie. Łatwa do przeoczenia, co mi się na pewno zdarza. Poza tym widziałem sporadycznie w Puszczy Knyszyńskiej. To jest typowy gatunek leśny, a nie piaszczyskowy, przynajmniej na północnym-wschodzie i dalej na wschód Europy.

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2014-11-05, 09:31   

No to idealny jest poligon toruński. Tam mamy do czynienia z mozaiką suchych borów, suchych dąbrów, muraw napiaskowych, muraw kserotermicznych. Teren kiedyś był mocno penetrowany botanicznie, ale od kilku lat jedyną osobą, która zagląda w okolice jest chyba L. Rutkowski. W przyszłym roku planowałem mocniej zwiedzić ten rejon w poszukiwaniu kilku stanowisk ciekawych roślin. Najbardziej mnie motywuje perspektywa znalezienia pszczelnika wąskolistnego, który z większości miejsc w województwie ustąpił.

Odpowiedz do tematu