PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Fitosocjologiczny program komputerowy
Autor Wiadomość
czubatka 

Wysłany: 2010-02-17, 20:49   Fitosocjologiczny program komputerowy

Słyszałam kiedyś o programie komputerowym, który po spisie gatunków klasyfikuje fitocenozę do określonego typu zbiorowiska. Podobno program jest darmowy.
Zapisałam sobie gdzieś nazwę, ale mi to umknęło.
Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie.. Proszę o bliższe informacje :)

maciek 

Wysłany: 2010-02-17, 21:02   

zapewne chodzi ci o Turboveg.
Program jest darmowy, ale trzeba napisać maila do autora z prośbą o instalkę
http://www.synbiosys.alterra.nl/turboveg/
jako uzupełnienie jest program Juice - również darmowy:
http://www.sci.muni.cz/botany/juice/

czubatka 

Wysłany: 2010-02-17, 22:15   

Wielkie dzięki!
Teraz mi się przypomniało - chodziło o "juice" :)

Roghal 

Wysłany: 2010-03-06, 21:12   

a czy jest jakaś alternatywa dla DMAP http://www.dmap.co.uk/ jeśli chodzi o tworzenie map? Bo widzę że koleś życzy sobie 70 funciaków za niego i w tym przypadku nie daje za free studentom.

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2010-03-06, 22:41   

Jest. Samodzielne tworzenie map. Znam sporo osób, które tak robią.
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2010-03-07, 11:58   

Roghal, nie wiem, czy o to chodzi, ale możesz zainstalować sobie QuatumGISa i w nim robić mapy. Prog. darmowy
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

platon 

Wysłany: 2010-03-07, 20:51   

A dodatkowo zaciągać różne warstwy wms z geoportalu

Roghal 

Wysłany: 2010-03-08, 13:48   

dzięki, wygląda na to że od Gis-a nie da się uciec ;)

CROWN999 

Wysłany: 2011-09-29, 21:23   

Witam wszystkich nie zakładałem nowego tematu tylko postaram się podczepić :)
Czy mógłby ktoś podpowiedzieć mi jak korzystać z programu Turboveg tzn czy ma ktoś polską instrukcję może. muszę wprowadzić zdjęcia fitosocjologiczne właśnie do tego programu ale nie bardzo ma mi kto wytłumaczyć co i jak a samemu nie bardzo mogę się połapać , wcześniej korzystałem z pakietu Profit.
Z góry dzięki pozdrawiam :?

PiotrH 

Wysłany: 2013-03-31, 15:37   MULVA-5

witam, mam pytanie a zarazem prośbę,
czy ma może ktoś instalkę "MULVA-5", niestety strona internetowa, z której można było ją ściągnąć wcześniej już nie działa :(
(a może znacie jakiś inny darmowy program do tworzenia dendrogramów)
????

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2013-03-31, 21:55   

algorytm TWINSPAN (służący do analizy podobieństwa miedzy zdjęciami fito), podobnie jak wiele innych fajnych narzędzi, wbudowany jest we freeware'owy pakiet JUICE.

Kamil 

Wysłany: 2013-03-31, 22:15   

Ja na ćwiczeniach z fitosocjologii korzystałem z programu MVSP.

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2013-04-03, 20:10   

MVSP to dobre rozwiązanie. Tym bardziej, że jest do niego niezły podręcznik autorstwa Agnieszki Piernik. Przy ostatniej pracy korzystałem z niego i dodatkowo z programu SynTax 2000.
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2013-04-04, 10:04   

TWINSPAN (a zwłaszcza jego modyfikacje, np. Rolecka) są chyba najbardziej popularną na świecie metodą klasyfikacji zdjęć, a czeski JUICE znajduje zwolenników na całym świecie. Ale - nie ważne, której metody klasyfikacji się używa (byle była to metoda obiektywna, a nie widzimisie), ważne jaki problem (i jak!) chce się rozwiązać.

Siorbek 

Wysłany: 2014-12-11, 15:01   

Walczę sama z Turbovegiem wersja 2.112. Nie rozumiem, dlaczego importując dane z Excela, wykonując kroki wg instrukcji do wybranych gatunków samoistnie są przypisane warstwy (obojętnie jakie) i co ważniejsze - nie importuje mi się cała lista gatunków! Zdjęcia owszem, tyle i ilę zaznaczę, ale z kilkoma zaledwie gatunkami:-(
Kto pomoże?

Odpowiedz do tematu