PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Barszcz Sosnowskiego
Autor Wiadomość
Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-03-26, 10:09   Barszcz sosnkowskiego

Czy ktoś się orientuje w metodach zwalaczania tego przebrzydłego przybysza? Ta paskuda opanowuje coraz większy obszar w okolicach Bydgoszczy. W latach 70/80 została sprowadzona do PGR Minikowo gdzie znajdowało się gospodarstwo eksperymentalne i posiana na terenie wykarczowanego łęgu. Szybko opanowała cały teren a następnie zaczęła przenikać w okoliczne zachowane jeszcze lasy. Kilka lat temu jej sukcesja zatrzymała się.... jedynie po to by aktualnie zacząć rozprzestrzeniać się wzdłuż rowów melioracyjnych. Dotarła już nawet do porastającej starą torfiankę olszyny gdzie poczuła się na tyle dobrze aby zacząć wypierać normalną w tym terenie florę. Oczywiście fauna też stronie od wielkich baldachów co powoduje brak zwierzyny płowej w tym bardzo ładnym ukryciu. Z tego co wiem teren teraz należący do Ośrodka Doradztwa Rolniczego Minikowo co roku jest koszony po zwiędnięciu rośliny, ale nic to nie da gdyż bank nasion z terenu ponad hektara jest na tyle duży by przetrwać. Czy jest ratunek? ktoś wie czy są prowadzone badania nad jego zwalczaniem?

aha.jpg
Plik ściągnięto 2944 raz(y) 69,5 KB

...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-03-27, 15:34   

Ups... racja - przegapiłem ten temat - w końcu to już 2 lata temu było :]
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

jutlandia 

Wysłany: 2006-04-18, 13:31   Re: Barszcz sosnowskiego

Trochę się o tym kombinuje.
jest mini książeczka "Metoda i technika zwalczania barszczu sosnowskiego" pani Heleny Żurek. Wydawnictwo IMUZ 2002. Przy większej ilości paskudy radzą chemię, chemię i jeszcze raz chemię... Wiem, że jeszcze niedawno była dostępna w NFOŚiGW bo ją przysponsorowali.

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-04-19, 11:00   

Dzięki wielkie, muszę się czyli rozejrzeć... swoją drogą w Minikowie z IMUZEM można by jakąś dodatkową publikację wykonać na tym obszarze....

Marko 

Wysłany: 2006-07-16, 18:06   

Niedawno w TV pokazali kolesia, który z łodyg barszczu Sosnowskiego wyrabia didjeridoo. Gdyby był to w Polsce instrument dorównujący popularności gitarze, problem z chwastem zostałby szybko rozwiązany. :mrgreen:

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-07-18, 18:49   

Też widziałem takie didgeridoo :] ale nie wiem czy przez przypadek innego barszczu nie używają bo z tego nie byłoby to najbezpieczniejsze, a poza tym z baldachowatych instrumenty te nie są najlepsze i szkodliwe ze względu na pylicę - odrywające się fragmenty miękiszu....

Ad 

Wysłany: 2008-02-09, 15:37   

Dzisiaj na obrzeżach Legnicy widziałem 15 - 20 barszczy Sosnowskiego/Mantegazziego...

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2008-02-09, 17:03   

Dawny PGR eksperymentalny w Minikowie... plantacja Barszczu, która rozpełzła się na okoliczne łęgi, łąki, rowami melioracyjnymi... i wchodzi nawet w prześwietlone grądy i na skrawki muraw kserotermicznych...

A to wygląd po wykoszeniu - znów odbija...

Cephalotus 
pasjonat

Wysłany: 2008-02-09, 19:51   

Łał, nieźle go tam się nasiało. :/ U mnie koło stacji PKP urósł jeden na ponad 2 m. Podczas koszenia okolicznej chwaściarni skosili wszystko poza tym barszczem. :] Niestety edukacja koszących chyba nie obejmowała roślin pożytecznych, a potencjalnie zabójczych. Jednak myślę, że nic się z barszczem nie z działa w takiej ilości, jeżeli okoliczna ludność nie postanowi z nim walczyć. Przy takiej ilości to chyba tylko jakieś defolianty mogłyby cokolwiek zdziałać. :/

Dopóki ta roślina nie zacznie masowo zabijać ludzi, to nie sądzę, aby zrobiono cokolwiek w sprawie jej wytępienia. :/

Moją pasją jest natura. | Moje zdjęcia

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2008-02-09, 20:17   

To nie wszystko... póki co zajmuje tam jakieś 2 ha w okolicy - nie licząc lasu weń wzbogaconego... a i defoliantem chyba go traktowano... z marnym efektem.

BJK 

Wysłany: 2008-02-09, 20:20   

:] i pomyśleć, że 20 lat temu sama przytargałam nasiona Barszczu do swojego ogrodu, zachwycona tym, że będę miała piękny duży ozdobny koper :tup:
po 2 latach, jak Barszcz rozrósł się pięknie, dowiedziałam się jakie to jest świństwo i zaczęliśmy tępić :] do skutku. Pamiętam, że wtedy akurat było bardzo głośno o Barszczu z powodu przypadkowych poparzeń, jakim ulegli jacyś tam robotnicy w trakcie jakichś tam prac. Wtedy dowiedziałam się skąd do nas przywędrował, po co i w jakim celu. Przez czas jakiś ,pilnowano żeby sobie niekontrolowanie nie rósł, ale poszedł w zapomnienie, do czasu ewentualnej , nowej , medialnej afery.
Ot, ludzie, sami jak zwykle, najwięcej bałaganią...
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

Cephalotus 
pasjonat

Wysłany: 2008-02-09, 20:36   

No co ty Atterdag? Nie zadziałały defolianty? Nie żartuj! To ręcznie tego na pewno się nie da pozbyć.

Jolu, nie sądzisz, że jest dużo więcej ładniejszych roślin, które możnaby mieć w ogrodzie? :> Choćby taki arcydzięgiel. Nie drogi i na Allegro można go dorwać. ;)

Moją pasją jest natura. | Moje zdjęcia

BJK 

Wysłany: 2008-02-09, 20:39   

Cephalotus, teraz , to ja już arcydzięgiel w ogrodzie mam :oki: :]
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2008-02-09, 21:46   

Cephalotus - poza tym ten teren nie nadaje się do użytku wysokich stężeń wszelkiego rodzaju herbicydów. Torf niski... rowy melioracyjne, strumienie, kanał żeglowny... wszystko by w dolinę poszło...

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2008-02-09, 23:23   

BeaJola napisał/a:
Wtedy dowiedziałam się skąd do nas przywędrował, po co i w jakim celu
a mozesz tu to objasnic BJ ? :)

bo widzialem nie raz ten syf i wlasnie oprocz tego ze parzy niemilosiernie to wiem malo o tym :>

Odpowiedz do tematu