PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Barszcz Sosnowskiego
Autor Wiadomość
trigo 

Wysłany: 2004-04-13, 01:13   

Parzy to co podobne do koperku czy licie? Licie s? chyba podobne do łopianu?
Takie pokazywano mi w te wakacje na Podhalu. Pełno tam tego, w rowach, przy wodzie.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-04-13, 03:11   

wydaje mi się, że najbardziej niebezpieczne s? włanie licie...

MoLoS.pl - ekspertyzy

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-07-12, 21:46   

no z tego co ja słyszałem to nie da sie pozbyc barszczu sosnowieckiego z pól... zci?ć zetniesz... ale odrosnie... nie wiem czy mozna zalac jakims chemiko-podobnym-syfem ...ale jak sie zaleje to raczej nic nie zostanie po rolinkach :] ..... mialem stycznoc "oko w oko" na wycieczce w Bieszczadach z ta rolink?.... byk jak olaboga :D oczywiscie nie kazali mi podchodzic do tego ... a ja młodszy chłopczyk posłuchałem.... chyba na moj? korzyć.... :]

KuBa .... rurki do strzelania robiles nie tylko ty :P ... ale to był Barszcz Zwyczajny .... z sosnowieckim bym radził nie probowac ;-) :]

macsoc 

Wysłany: 2004-09-18, 17:42   

nowa lokalizacja - jad?c z Człuchowa na Jastrowie (lub odwrotnie) w Barkowie na Debrzno i tuż przed mostkiem...

więcej - w albumie (ewentualnie uprasza się moderatora o cenzure jakociow?:)

barszcz_0.JPG
Plik ściągnięto 9613 raz(y) 176,06 KB

Humulus 
Sucholub

zamtop

Wysłany: 2005-08-07, 13:54   

Ten gatunek w moich okolicach robi się niebezpieczny z zupełnie innego powodu niż parz?ce właciwoci - otóż miejsca, na które wkracza s? siedliskiem bardzo rzadkiego, chronionego i wpisanego do PCzKR gatunku: szafirka miękkolistnego (Muscari comosum). Miejsca, w które się wciska barszcz, zostaj? silnie ocienione przez ogromne liscie tej rosliny i szafirki skazane s? na zagładę. Najgorsze jest to, że barszczyk bardzo szybko się rozprzestrzenia i za parę lat licz?ca setki okazów populacja szafirka może przestać istnieć...

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2005-08-07, 14:54   

To trzeba uzbroić się w grube rękawice, sekator, i wycinać to zielsko zanim zd?ży wydać nasiona i naprawdę się rozprzestrzenić :] Chyba, że rozmnaża się jako inaczej...

[i] Winer [i]

miras 

Wysłany: 2005-08-08, 12:48   wielkie zielsko w dolinie Rospudy

rok temu widziałem mnóstwo barszczu Sosnowskiego w dolinie Rospudy - koło Raczek. naprawdę duze połacie 3-metrowych rolin (jeli nie większych nawet).
wczeniej tego roku widziałem go w Górach ?więtokrzyskich, ale znacznie mniej. zanim dowiedziałem się co to jest dotykałem osłoniętych liciami kwiatostanów tej roliny, ale dzień był pochmurny i nie za gor?cy. chwilę potem dowiedziałem się co to za zielsko. podobno, gdy jest gor?co rolina uwalniana te parz?ce olejki eteryczne. normalnie nie parzy. rany podobno trudno się goj? i pozostaj? blizny.
poza tym jest bardzo ekspansywna. wycięcie nic nie da, bo może rozmnażać się chyba przez rozłogi. trzeba by je wyrywać z korzeniami.
robi się z niego kiszonki i na paszę to zielsko idzie.

z netu: U ludzi, zetknięcie skóry z tymi rolinami wywołuje uczulenia na promienie słoneczne. Powodowane jest to obecnoci? w rolinach furanokumaryny, będ?cej prenylowan? form? kumaryny. Substancja ta rozpuszczalna w tłuszczach i rozpuszczalnikach organicznych występuje jako składnik olejków eterycznych, które mog? przenikać przez skórę wywołuj?c efekt fotodynamiczny i prowadz?c w konsekwencji do poważnych oparzeń z martwic? skóry wł?cznie.Objawy poparzenia pojawiaj? się z dwunastogodzinnym opóĽnieniem.

Adam Tarłowski 

Wysłany: 2005-08-09, 20:13   Re: wielkie zielsko w dolinie Rospudy

miras napisał/a:

poza tym jest bardzo ekspansywna. wycięcie nic nie da, bo może rozmnażać się chyba przez rozłogi.

Mam kilka okazów innego podgatunku (mam nadzieje że innego) posiany byl kiedys jako roslina miododajna. Rozłogów napewno niema, trzeba pilnowac aby sie nie wysiał. Ma duży korzeń, Randap czasami nawet nie skutkuje.

kstach 

Wysłany: 2005-08-17, 11:21   

Zeby sie upewnic - barszcz zwyczajny dorasta do 1,5 m wysokosci, sosnowskiego jest znacznie wyższy i ma więcej szypuł w baldachu, bardziej zbite kwiatostany? Ostatnio widzialam stanowisko barszczu Sosnowskiego, okolo kilkudziesieciu rolin, wys. 2-3 m. Nie moglam sie oprzec i pomacalam kwiaty oraz łodygi, bo fascynuje mnie ta rolinka, mimo, że to chwast paskudny :) nic mi nie bylo, ale dzien był pochmurny. Pamiętam też, ze kiedy bylam mała, kilka razy zrywałam barszcze ok. 2 m wysokosci, nie wiedz?c co to i czym to grozi, a jednak nigdy nie mailam poparzen :? głupi ma szczęcie?

Humulus 
Sucholub

zamtop

Wysłany: 2005-08-17, 11:23   

Barszcz wydziela parz?ce opary szczególnie przy upalnej pogodzie. Ja tam wolę go nie macać w ogóle. :wink: .

TomekQ 

ptop

Wysłany: 2005-08-17, 14:57   

Gr?dy Woniecko w dolinie Narwi, Podlaskie - łany barszczu po 3 m, powierzchnia ok hektara i wzrasta

Maciej M 

Wysłany: 2005-08-31, 19:22   

Puławy - rezerwat "Łęg" na Kępie - całe pole barszczu.

Adam Tarłowski 

Wysłany: 2005-09-04, 09:02   

Maciej M napisał/a:
Puławy - rezerwat "Łęg" na Kępie - całe pole barszczu.

O kurcze, trzeba tam jak? wyprawe zrobic i wykosić przed owocowaniem bo nam cał? Wisłe opanuje!

Rafał M. 

Wysłany: 2005-09-04, 12:37   

mopek napisał/a:
wydaje mi się, że najbardziej niebezpieczne s? włanie licie...

łodygi s? bardzo niebezpieczne. Kiedy na cwiczeniach terenowych z botaniki 2 wariatów wskoczyło w barszcze i wycięło sobie z łodyg miecze :D okładali się idioci nimi po twarzach i rękach. Poparzenia mieli póĽniej straszne, schodziło to przez kilka miesięcy. Pierwszy raz widziałem co takiego. Więc raczej podczas słonecznej upalnej pogody (wtedy barszcz jest najbardziej niebezpieczny) radzę nie zbliżać się do tej rolinki.

A co do pomysłów wytępienia go :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: To nie takie łatwe jakby się wam wydawało. W wielu miastach próbuje się go wyplenić ale na próżno.
Mnie najbardziej wkurza to, że ta olbrzymia rolina jest tak ekspansywna. Gdy wkracza na jaki teren, szybko eliminuje z niego inne, nasze rodzime roliny (zabiera im wiatło swoimi ogromniastymi listkami).

i pomyleć, że jaki imbecyl sprowadził go do nas jako rolinę paszow?...

Maciej M 

Wysłany: 2005-09-05, 17:47   

Adam Tarłowski napisał/a:
O kurcze, trzeba tam jak? wyprawe zrobic i wykosić przed owocowaniem bo nam cał? Wisłe opanuje!

Barszczu chyba nie da się wykosić, bo to rezerwat przyrody, mały lasek łęgowy porodku pola. S? tam stare drzewa, nie cięte, nie sprz?tane, a z jednej strony lasku kupa barszczu, a między barszczem pokrzywy... Piękne miejsce! :twisted: Wisły może nie opanuje, do rzeki stamt?d jest może niecały kilometr, a barszcz jest odzdzielony lasem, polem i zabudowaniami.

Odpowiedz do tematu