PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zimowanie płazów
Autor Wiadomość
Mirek 

Wysłany: 2004-12-23, 22:12   Zimowanie płazów

Mam pytanko skierowane głównie do chiropterologów, którzy kontroluj? ziemianki i inne miejsca w celu poszukiwania hibernuj?cych nietoperków. Czy spotykacie zimuj?ce płazy? Jeli tak, to jakie i jak często?

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-12-23, 22:18   

Ostatnio na terenie żwirowni KuĽnica Warężyńska spotkalimy z Anemem i Pawelele przy 7 stopniowym mrozie ropuszke szar? leż?c? plackiem na s?cz?cej się strużce niezamarzniętej wody. Woda była cieplejsza od otoczenia, niezamarzała co widać wystarczyło do tego by mogła przeżyć. :mrgreen:

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-12-25, 18:52   

U nas na fortach, a przynajmniej na XV, chyba zimuj? płazy. Zapytam koleżankę jak wróci do Torunia po więtach...

[i] Winer [i]

echen 

Wysłany: 2005-01-04, 13:27   

Mirek napisał/a:
Mam pytanko skierowane głównie do chiropterologów, którzy kontroluj? ziemianki i inne miejsca w celu poszukiwania hibernuj?cych nietoperków. Czy spotykacie zimuj?ce płazy? Jeli tak, to jakie i jak często?

Jako się nasi chiropterolodzy nie kwapi? z wypowiedziami, to może ja...
Na pocz?tku grudnia już tamtego roku kontroluj?c ziemiankę w miejscowoci Podgórze (na pd od Łomży) zauważyłem (po raz pierwszy w ogóle w tego typu budowli) ropuchę szar?. Była mocno oblepiona ziemi? więc j? wzi?łem do ręki, żeby oznaczyć. Poczęstowała mnie swoimi wydzielinami z gruczołów, choć obchodziłem się z ni? bardzo delikatnie. Wczeniejszymi razy kontroluj?c piwnice nigdy płazów w nich nie spotykałem. Gdy szuka się nietoperzy płazy mog? po prostu uchodzić naszej uwadze, jednak gdyby było ich w piwnicach przydomowych więcej, na pewno by częciej nasz wzrok na nich l?dował.

Marfu 

Wysłany: 2005-01-04, 18:06   

Popieram Echena. Spotykalem ropuchy szare np. w Fortach Modlinskich, w Nietoperku... Chyba tez zaby brunatne.

A w jednej studni (wyschnietej) mialem juz piec gatunkow - obie traszki, ropuche szara, kumaka nizinnego i zabe. One chyba tam szukaly miejsca na przezimowanie...

Pawelele 

gko

Wysłany: 2005-01-05, 21:11   

Może trochę lizgam sie obok tematu :roll: ale wracaj?c dzi z praktyk znalazłem na drodze rozjechanego bezogonowego płaza - przedwczesne przebudzenie

edit: Tetrao
Na probę autora zmieniłem dane odnonie gatunku znalezionego płaza. Z powodu braku pewnego oznaczenia zmieniłem jego okrelenie na "bezogonowy płaz".

Mirek 

Wysłany: 2005-01-05, 21:14   

A jaka na ?l?sku dzi była temperatura?

Pawelele 

gko

Wysłany: 2005-01-07, 20:20   

Oj w ci?gu dnia to gdzie około +8

amphibia 

Wysłany: 2005-02-09, 13:56   Traszki w piwnicy

Ja prawie każdej zimy w domowej piwnicy znajduję traszki zwyczajne, przeważnie s? one wychudłe i powolne z powodu zimy ale w piwnicy jest cieplej niż na podwórku chyba dlatego tam zimuj?. :]

woodman 

Wysłany: 2005-12-05, 13:32   Zaba trawna zimujaca w ogrzewanej piwnicy

Zaba siedzi w piwnicy: obok piec CO-jest jej cieplo i lazi.
Czym ja mozna dokarmiac? Co bedzie jadla? :?:
A moze ja zakopac w lisciach w ogrodku?

Joanna 

Wysłany: 2005-12-06, 10:25   

Ja bym po prosu wypuściła ją na dwór. Tak to umrze z głodu, a temperatury nie są dla niej przerażające - chyba nawet są na plusie - znajdzie sobie coś. Kupka liści nie wystarczy. Jakaś ziemna nora bardziej.

woodman 

Wysłany: 2005-12-06, 12:11   

Joanna napisał/a:
Ja bym po prosu wypuściła ją na dwór. Tak to umrze z głodu, a temperatury nie są dla niej przerażające - chyba nawet są na plusie - znajdzie sobie coś. Kupka liści nie wystarczy. Jakaś ziemna nora bardziej.

Żaba już w ogródku, w norze pod azalią. Chyba się zahibernuje do wiosny? :shock:

wybierztabele 

Wysłany: 2015-10-14, 18:13   

Wybaczcie że wskrzeszam temat z 2005 roku :-D ale po co zakładać nowy :-)

Znalazłam żabę trawiastą jak zasuwała przez środek jezdni z intensywnym ruchem. A to dzielnica z samymi blokami i marketami, choć obfita w łąki ale już mocno przekształcone. Do najbliższego zbiornika wodnego jest spory kawałek ok 5km. A na dworze zimno z przymrozkami. Żal mi się zrobiło, chociaż nie wiem czy jest zdrowa. Może powinnam ją po prostu wypuścić ale jeśli mam możliwość pomocy chciałabym ją wyrzucić blisko jakiejś wody. I tutaj poproszę was o radę.

Obecnie jest w plastikowym pojemniku, włożyłam mocno mokrą serwetkę do środka, pojemnik przykryła gazą. Jutro przetransportuje ją do miejsca docelowego. Moje pytanie jest - lepszy jest ciek wodny (u mnie jedynie duża rzeka-to najbliżej) czy coś z wód stojących (mam stawy sztuczne i naturalne w mieście). Do wyboru mam najbliższy park, nie jestem pewna co do czystości wód w tamtym parku. Bo ani żab tam nie widziałam ani ryb i wędkarzy.

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2015-10-14, 18:37   

wybierztabele napisał/a:

Może powinnam ją po prostu wypuścić ale jeśli mam możliwość pomocy chciałabym ją wyrzucić blisko jakiejś wody. I tutaj poproszę was o radę.

Powinnaś była ją wypuścić. Nie ma potrzeby przenosić żab blisko zbiornika, gdyż nie potrzebuje ona teraz wody do rozrodu, a miejsca do zimowania. Żaby trawne (jeżeli dobrze mi się wydaje, o którym gatunku piszesz) zimują na lądzie lub też czasami w niewielkich ciekach. Po drugie płazy są w stanie przetrwać krótkie przymrozki.
Poza tym może istnieć gdzieś w pobliżu mały zbiornik wodny o którego istnieniu nie wiesz, a który wykorzystuje ona do rozrodu. Nie odbierz tego jak krytyki bo mogłaś tego co napisałam wyżej nie wiedzieć, poza tym działasz z dobroci serca. Najlepiej na przyszłość upewnić się tylko, że nie zagraża jej ruch samochodowy (jeżeli np. była znaleziona przy ulicy). Pomijam już fakt, że chwytanie i przetrzymywanie zwierząt objętych ochrona jest nielegalne ;)

Cytat:
Obecnie jest w plastikowym pojemniku, włożyłam mocno mokrą serwetkę do środka, pojemnik przykryła gazą. Jutro przetransportuje ją do miejsca docelowego. Moje pytanie jest - lepszy jest ciek wodny (u mnie jedynie duża rzeka-to najbliżej) czy coś z wód stojących (mam stawy sztuczne i naturalne w mieście). Do wyboru mam najbliższy park, nie jestem pewna co do czystości wód w tamtym parku. Bo ani żab tam nie widziałam ani ryb i wędkarzy.

Najlepiej jak wypuścisz ją w jakimś miejscu, które może spełniać rolę hibernakulum - sterty kamieni, gałęzi, pryzmy ziemi etc. Najlepiej w pobliżu miejsca, gdzie ją znalazłaś.
I nie trzymaj jej w zbyt dużym cieple, najlepiej jakby miała max kilka stopni - ona już przechodzi na "tryb zimowy".

wybierztabele 

Wysłany: 2015-10-14, 22:47   

Dziekuje za konkretna odpowiedz. Juz sie tlumacze, zabe znalazlam dzis i od razu napisalam do was. Jutro ja wypuszcze w kierunku miejsca ktorego zmierzala, ale juz po drugiej stronie ulicy. Znajde jej bezpieczne hiberkulum. Lub moge w miejsce o ktorym sie dzis dowiedzialam. Malutki czysty ciek wodny, obfity w sterty kamieni i galezi na terenie parku krajobrazowego. Niedaleko 2km od jej znalezienia. Trzymam ja w mieszkaniu z wylaczonymi grzejnikami. O prawie wiem wiem :-) ale zabka byla na ulicy, w innej sytuacji bym nie zareagowala.

Odpowiedz do tematu