PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Żaba dalmatyńska - fakty i fikcje
Autor Wiadomość
calamita 

Wysłany: 2019-11-15, 09:29   

kieruj się "złotym środkiem"- pół na pół- bo przez pół życia będziesz spotykał osobniki zimujące i na lądzie i w wodzie, a przez kolejne pół życia będziesz obserwował osobniki zimujące w wodzie i na lądzie. Wszystko będzie zależało od mikro warunków, mikro siedlisk i mikro badań. Ale zgłębiaj, nic nie stoi na przeszkodzie.

Darek55 

Wysłany: 2019-11-18, 17:38   

Z tą żabą jest w ogóle ciekawa sprawa. Zauważyłem że w zimie na zimowisku w wodzie są tylko samce nigdy nie widziałem samic. Natomiast wiosną tj. w marcu obserwuję samice które zmierzają do wody. Są w niej bardzo krótko składają skrzek i wychodzą w wodzie pozostają tylko samce. Na zimowiskach jeszcze ich nie ma.

Darek55 

Wysłany: 2019-11-26, 21:27   

Jak na razie moja teoria że w wodzie zimują same samce ''wali w łeb'' Spotkałem samice na dnie zbiornika i ani jednego samca.Chociaż to może wyjątek potwierdzający regułę. Zobaczymy co będzie w grudniu, styczniu. Pokrywa lodowa zakończy moje poszukiwania także mam jeszcze trochę czasu.

20191126_193125.jpg
Samica żaby zwinki na dnie zbiornika
Plik ściągnięto 8 raz(y) 34,01 KB

Darek55 

Wysłany: 2019-12-26, 15:42   

Mimo że chodzę regularnie tj. 2 razy w tygodniu i szukam zimujących żab zwinek w wodzie udaje mi się spotkać bardzo małą ilość i są to przeważnie samice. W tamtym roku kiedy jeszcze nie wiedziałem że obserwuję żaby zwinki wydaje mi się że o tej porze roku małe samczyki już wpływały w wodzie. Wracam myślami czym różni się ten rok od poprzedniego i wydaje mi się że tamten rok był dużo suchszy od obecnego. Jesienią tj. wrzesień początek października w wiele małych cieków wodnych wyschło. Sytuacja taka utrzymywała się przez całą jesień. Jak w końcu popadał deszcz to nie które cieki wypełniły się wodą i tam widziałem dużo rożnych żab w tym zwinek. Obecny rok i jesień była mokra i nie zabrakło wody nawet w najmniejszych ciekach przez co żaby były bardzo rozproszone i ciężko je było znaleźć na jesieni i tak też zostało do dzisiaj. Może np. w mokrym roku większość populacji zimuje na lądzie. Wszystko jest do sprawdzenia.

20191214_201125.jpg
Samica żaby zwinki
Plik ściągnięto 3 raz(y) 48,63 KB

lubie_zabki 

Wysłany: 2020-01-12, 12:37   

Czy posiada ktoś jakieś informacje na temat żab zwinek z innych regionów Polski niż te powszechnie znane, opisane? Pytam gdyż w latach 1998-2000 na terenie między Łodzią a Pabianicami w wolno płynącym strumieniu, jego rozlewisku i kilku stawach w promieniu 1 km od tego strumienia bywałem świadkiem godów płazów, którymi mogły być żaby zwinki, co prawda myślałem wtedy że to młode samce niewybarwionych zab trawnych lub moczarowych, do tego kilka razy zdarzały się pojedyncze dziwne kłęby skrzeku które różniły się od typowego skrzeku trawnych czy moczarowych(mniejsze osłonki i bardziej żółtawy kolor, może od glonów?!) rozwijały się pozniej. Znalazłem kiedys w jakiejś publikacji informacje o jakiejś populacji pod Warszawą, lecz nie mogę tego znaleźć obecnie i nie wiem czy jest to potwierdzone. Pewnie nigdy bym nie opublikował tej obserwacji z takiego powodu iż myślałem zawsze że żaby dalmatyńskie są większe lub równe z żabami trawnymi, lecz kolega z tego forum który obserwuje ten gatunek uświadomił mi że takie małe niewybarwione samce to mogą być właśnie zwinki, nie miałem wtedy jeszcze telefonu, nie mam niestety żadnych dowodow,. Odwiedzę tej wiosny te miejsca, chociaż patrząc na to co w mojej okolicy stało się z trawnymi i moczarowymi to szczerze wątpię by cokolwiek się tam znalazło, lecz warto spróbować. Moze to jednak były młode samce trawnych które jeszcze nie przybrały koloru i wydawały trochę inne dźwięki, do tego były bardziej płochliwe i więcej czasu spędzaly pod woda. Spotkał ktoś kiedyś takie osobniki? Ten skrzek nie daje mi spokoju, ale być moze i na to jest jakieś inne wytłumaczenie.

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2020-01-12, 17:46   

My posiadamy potwierdzone genetycznie stanowisko na Opolszczyźnie, jeszcze nie opublikowane.

Najlepiej jest wiosną sfotografować pakiety skrzeku i wysłać do Macieja Bonka z Instytutu Ochrony Przyrody PAN
Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---
- skrzek tych żab jest inny niż u pozostałych Rana sp. i dla wprawnego oka jak najbardziej wystarczający do identyfikacji.
Ostatnio zmieniony przez Oczko 2020-01-12, 22:21, w całości zmieniany 1 raz  

lubie_zabki 

Wysłany: 2020-01-12, 20:13   

Dziękuję za informację, na pewno wyślę zdjęcia i podam lokalizację, jeśli tylko nadal uda się je zaobserwować.

Darek55 

Wysłany: 2020-02-02, 21:35   

Widziałem dzisiaj kilka samców żaby zwinki ,coś się zaczyna dziać. Teoria że samce zimują w wodzie a samice na lądzie na tą chwilę nie do obronienia bo widziałem też samice w wodzie w zimie. Myślę że pół populacji zimuje w wodzie pół na lądzie. Zobaczymy czy będą wiosną szły do zbiorników rozrodczych i samce i samice.

11.jpg
Plik ściągnięto 9 raz(y) 48,79 KB

Darek55 

Wysłany: 2020-02-24, 15:35   

Wczoraj w nocy alerty pogodowe w całym kraju, gałęzie się łamią, ''żabami bije'' a ja latam za zwinkami. Ale opłacało się. Kilkadziesiąt osobników w wodzie (głownie samce) i kilkanaście podczas migracji na łące (głównie samice). Są szybsze niż trawne które jeszcze na zimowiskach.

a.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 60,45 KB

Odpowiedz do tematu