FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Węże na mojej działce
Autor Wiadomość
bart1bb 

Wysłany: 2012-03-10, 17:36   Węże na mojej działce

Witam. jestem nowy na forum :D Podziwiam zasób wiedzy, jaki tu zgromadziliście. Niestety, napiszę szczerze - nie mam czasu przeszukiwać zasobów tego forum.
Toteż, przeleję w miarę zwięźle, o co mi chodzi i proszę o krótką odpowiedź.

Mam domek w okolicy zamieszkanej przez pokaźne ilości wszelkich gadów - także, a może przede wszystkim węży (żmija zygzakowata, eskulap - w sumie nie wiem, czy to jest to samo, nigdy nie byłem dobry z biologii :D )

Rokrocznie dowiaduję się o przypadkach ukąszenia przez żmije. Niektóre z nich, kończą się śmiertelnie. Nie ukrywam, że często jest to efekt bezmyślności ludzi (np. złe obuwie).

Domek często odwiedzany/zamieszkany jest przez małe dzieci.

Głównie to spowodowało, że zainteresowałem się tematem. Owocem mojego szperania
w sieci jest następująca wiedza: przed wężami chroni porządek i częste przycinanie trawnika.

Problem w tym, że ta wiedza była przeze mnie wykorzystywana już wcześniej, lecz to nie przynosi pożądanych rezultatów. Z kolei porządek jaki trzymam w obrębie posiadłości nazwałbym "niemieckim".

Jakie są inne/alternatywne metody "zabezpieczenia" się przed wężami (sądzę, że przypadkowy kontakt węża z moim butem, nie należałby dla niego do przyjemnych...).

Z alternatywnych metod słyszałem o jakimś proszku, który odstrasza gady (nie wiem jednak, czy nie zagraża on środowisku, ani gdzie taki proszek zdobyć). Kiedyś obiło mi się o uszy, że "zahodowanie" sobie jeża lub borsuka, może dać jakiś wymiar bezpieczeństwa. Problem w tym, że nie wiem, na jakich zasadach miałbym zdobyć jeża/borsuka. Poza tym, czy walka z przyrodą za pomocą przyrody, nie przynosi dla nie większych szkód (zaburzenie równowagi gatunkowej - chyba, że się mylę). No i trzeci problem,
czy "hodowanie" jeża/borsuka ma sens jeśli: a) wiem, że w okolicy domku zamieszkuje sobie jeż (chyba, że się mylę i jeże nie mają stałych miejsc zamieszkania); casus b) łączny czas pobytu w tym domku wszelakich istot ludzkich jest mniejszy niż 4 miesiące.

Proszę jednak o wzgląd na fakt, iż domek ów znajduje się w niedalekiej odległości od parku narodowego.

Jak widzicie, moja wiedza w temacie przyrody, jest porażająco niska. Za wszelkie wskazówki serdecznie dziękuję i przepraszam, jeśli pytam o coś, na co padła już na tym forum odpowiedź :)

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2012-03-10, 18:42   

bart1bb napisał/a:
Rokrocznie dowiaduję się o przypadkach ukąszenia przez żmije. Niektóre z nich, kończą się śmiertelnie.

podstawowa sprawa - nie wierz w ploty ;) przypadki śmiertelne są niezwykle rzadkie i dotyczą dzieci poniżej 5 roku życia, osób starszych i poważnie chorych. Dorosły, zdrowy człowiek musiałby być uczulony na jad

michu98 
Michał Kugacz

Wysłany: 2012-03-10, 19:24   

a po drugie, jeżeli na działce faktycznie zamieszkuje eskulap, to czy casem nie powinieneś tego gdzieś zgłosić ? niestety ja w temacie obczajony nie jestem, więc czy zgłosić, jak i gdzie musisz się dowiedzieć od innych . Jednak na pewno nie możesz go wytruć (mam nadzieję, że nawet nie przyszło Ci to do głowy :twisted: ) bo jest pod ścisłą ochroną i jego stanowiska się kurczą . Zresztą wszystkie gady są pod ochroną . Chyba najlepiej byłoby sprawić sobie kogoś, kto by wywiózł te węże nie robiąc im krzywdy.

pozdrawiam ;)

bou-bou 

Wysłany: 2012-03-10, 19:45   

To pewnie zaskrońce i padalce. Tutaj masz klucz do oznaczania krajowych węży- http://herpetologia.waw.pl/klucz/weze.htm
To powinno Cię zainteresować- http://herpetologia.waw.pl/rady%20weze/rady.htm

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2012-03-10, 19:58   

bart1bb, gdzie masz tę działkę (mniej więcej opisz siedlisko i rejon administracyjnie)? Przede wszystkim jedynym krajowym wężem, który jest jadowity jest żmija zygzakowata. I tak jak już to było wspomniane - nie jest tak niebezpieczna jak czasem z plotek wynika. Poza tym jest dość płochliwym gatunkiem i jak ma do wyboru: uciec czy zaatakować - zawsze ucieknie. Tylko jeśli jest przyparta do muru to zaatakuje.
Pozostałe gatunki krajowych węży są całkowicie niegroźne, nie mają jadu, nie duszą zwierząt wielkości człowieka ;) Czy widziałeś kiedykolwiek te węże? Potrafisz je opisać?

Zakład Biologii Ewolucyjnej i Ochrony Kręgowców
Instytut Biologii Środowiskowej
Uniwersytet Wrocławski
------
Wiceprezes
Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX
http://www.natrix.org.pl/

bart1bb 

Wysłany: 2012-03-10, 21:20   

Kurcze, niesamowicie fajni z Was ludzie. Nie spodziewałem się aż tylu odpowiedzi po tak krótkim czasie.

@mopek

Słyszałem, że około 6 godzin. Cóż, większość z tych dzieci nie przekracza 5 roku życia. Widzę, że orientujesz się w tych sprawach. Czy ewentualnie można jakoś spowolnić działanie jadu?

@michu98

Oczywiście, że nie zamierzam mu robić krzywdy :) Problem w tym, że nie wiem, czy one zamieszkują na mojej działce. Bo w sumie, nie mają w czym (chyba, że jednak mają ? :roll: ).
Ja je po prostu dość często widuję :D

@bou-bou

Wielkie dzięki za linki. Na pewno się przydadzą. Jak na razie przejrzałem je pobieżnie, ale jak znajdę chwilę czasu, na pewno się z nimi zapoznam.

Co do tego, co to są za węże. Rzeczywiście, osoby które "ogarniają" temat, twierdzą, że w większości są to padalce i zaskrońce. Ci sami ludzie, twierdzą jednak, że zdarzają się także żmije.

@Oczko

Okolica Magurskiego Parku Narodowego. Co do siedliska, to jak się domyślam (ale czy słusznie?) chodzi o ich gniazdo. Tak jak już wcześniej napisałem, nie wiem dokładnie gdzie się ono znajduje. W sumie, to miejsca, gzie je spotykam to: droga obok działki, ścieżka do domku i mostek wjazdowy.

Widzę je dość często. Mam wrażenie, że to jeden z tych gatunków zwierząt, które widzę najczęściej (może nawet najczęściej widziany przez mnie gatunek nieoswojonego zwierzęcia). Rzeczywiście, nie często widzę je (żywe) z perspektywy metra. Z reguły, zanim zdążę nadejść usuwają się z drogi. Około 2 lata temu (robiłem sobie wycieczkę) z bliskiej perspektywy (do 2 metrów) widziałem aż dwa. Jednym na pewno był zaskroniec. Drugi to podobno żmija. Jakieś 5 lat temu przejechałem też bezpośrednio koło żywej żmii na rowerze. Uświadomiła mi to dopiero później mama.

Najczęściej widzę je jednak martwe, "zwalcowane" kołami aut na asfalcie. Tu też potwierdza się "reguła", że najczęściej są to padalce i zaskrońce. Przy czym żmije także się zdarzają (załóżmy ok. 2/11 przypadków)

Bardzo Wam dziękuję za tak liczne odpowiedzi. Prosiłbym jeszcze o wskazówki jak je odstraszyć i może ewentualnie (jeśli macie czas i nie zawracam Wam tym głowy) jak ustalić gniazdo :D

pozdrawiam :)

BJK 

Wysłany: 2012-03-10, 23:21   

bart1bb, warto jeszcze obejrzeć sobie ten film , w roli przewodnika forumowy Wężosław :]
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2012-03-11, 20:07   

bart1bb, siedlisko to nie gniazdo, chodziło mi o to jak wygląda okolica Twojej działki (czy są miejsca w których mogłaby się schować, zbutwiałe sterty desek, duże zakrzaczenie, wysoka trawa, nasłonecznienie duże czyli jednym słowem czy to miejsce odpowiadające potrzebom lokalowym żmij), ale skoro piszesz że osoby obeznane z tematem potwierdziły że żmije tam występują to zakładam, że tak ;)

Wiesz, najlepiej by było gdybyś zgłosił to do organów władzy, najlepiej jakiejś instytucji gminnej zajmującej się środowiskiem. Oni powinni Ci pomóc, może da radę znaleźć kogoś kto te żmije przeniesie w inne, odpowiednie siedlisko. Bo szczerze mówiąc konkretniejszej rady nie mogę Ci udzielić.
Jak je odstraszyć? Porządkując działkę, pozbywając się rzeczy, które mogłyby stanowić dla nich kryjówkę, kosząc trawę, pozbywając się większych zakrzaczeń. Oprócz tego robiąc sporo hałasu, żmija ucieknie przez "tupającym" człowiekiem, najlepiej byłoby chodzić w wysokim grubym obuwiu. Tym bardziej, że one mogą na Twoja działkę tylko zachodzić, wystarczy że w okolicy będą miały dogodne warunki.

Zakład Biologii Ewolucyjnej i Ochrony Kręgowców
Instytut Biologii Środowiskowej
Uniwersytet Wrocławski
------
Wiceprezes
Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX
http://www.natrix.org.pl/

Jurek7 

Wysłany: 2012-03-12, 13:53   

bart1bb, nie siej paniki, tylko zobacz najpierw jakie to węże. Na 99% to pospolite, niegroźne zaskrońce.

W internecie jest milion miejsc do rozpoznawania 4 węży krajowych + padalca.

bart1bb 

Wysłany: 2012-06-03, 16:03   

Chciałem Wam wszystkim bardzo podziękować za dostarczone informacje. Przepraszam, że tak długo nie pisałem, ale najpierw nie miałem czasu, a potem zapomniałem loginu i hasła. Jeszcze raz wielkie dzięki :D

Odpowiedz do tematu