PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wąż eskulapa
Autor Wiadomość
pasjonat 

Wysłany: 2018-12-06, 18:32   

Mamy wiele programów ochrony przyrody. Zastanawiam się czy była by możliwa czynna ochrona Węża Eskulapa np. przez Bieszczadzki Park Narodowy na podobnej zasadzie jak w Poleskim Parku Narodowym ochrona Żółwia Błotnego.
„Czynną ochronę żółwia błotnego Park prowadzi od 1998 roku. Jej efektem jest zlokalizowanie do tej pory około 1,5 tys. złóż jaj, z których po hodowli w ośrodku do naturalnego środowiska wypuszczono około 10 tys. małych żółwików. W ten sposób zasila się macierzystą populację i zwiększa szanse na przeżycie maluchów w pełnym niebezpieczeństw środowisku.”

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2018-12-07, 12:24   

Program czynnej ochrony węża Eskulapa istniał przez kilka lat, w trakcie m.in. wybudowano kopce rozrodcze.
Tu więcej: http://www.iop.krakow.pl/eskulap

calamita 

Wysłany: 2018-12-07, 12:58   

Chyba jednak ten projekt ochrony Eskulapa nie był uznany za sukces- czytałem, że nawet przyczynił się do większej liczby odławianych("kłusowanych") osobników do prywatnych terrariów z racji łatwości z odszukaniem tych kopców i łatwości odłowu młodych osobników. Nigdzie nie mogłem odszukać informacji, ile dzięki programowi udało się "odchodować" i wypuścić do naturalnego środowiska małych węży eskulapa. Gdyby projekt zakończył się sukcesem, to byłby pewnie kontynuowany...

calamita 

Wysłany: 2018-12-07, 13:45   

no i szybko muszę skorygować swój wcześniejszy post, bo pod podanym przez Oczko linkiem doczytałem, że w zaznaczonym przedziale czasu zwiększono szacowanie populacji z 80 na 250 szt, więc sukces był. Więc chyba musiałem pominąć gdzieś przy szukaniu i czytaniu to linkowane opracowanie. Pocieszające jest również to, że w dalszych latach projektu zwiększono nacisk nad zabezpieczanie kopców przed niszczeniem i ochronę przed wyłapywaniem młodych węży

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2018-12-09, 19:30   

calamita napisał/a:
czytałem, że nawet przyczynił się do większej liczby odławianych("kłusowanych")
piszesz o innym programie, sporo wcześniejszym. Ten, o którym ja piszę (i w którym brałam poniekąd udział) koordynowała Katarzyna Kurek z IOP PAN. Kopce były albo ukryte albo właśnie zabezpieczone. Teraz zaczynają zarastać, projekt powinien być kontynuowany, ale z tego co wiem to na ten moment (z różnych przyczyn, formalno-finansowych i nie tylko) nie ma takich planów.

calamita 

Wysłany: 2018-12-11, 13:42   

czyli coś się jednak dzieje w sprawie eskulapów- projekt z sukcesami- moje gratulacje i chciałoby się powiedzieć: chcę więcej.... Szkoda tylko, że widoki na kontynuację dość marne- jak znam życie, to główna przyczyna w odmiennych opcjach politycznych od jedynie słusznej linii szyszkowej. Szkoda tej przyrody tym bardziej że efekty były!!!

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2018-12-11, 21:50   

Jakieś tam widoki są, akurat na dniach (podczas Sympozjum Herpetologicznego we Wrocławiu) pewne propozycje reaktywacji padły, więc może coś z tego będzie.
Akurat tutaj wyjątkowo nie o politykę chodzi :)

calamita 

Wysłany: 2018-12-12, 11:15   

trzymam kciuki

Odpowiedz do tematu