PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wąż eskulapa
Autor Wiadomość
1852m 

Wysłany: 2008-09-02, 20:09   Dzieki:)

Spotkany w tym roku w Beskidach:)

szymon8514 

Wysłany: 2008-09-03, 06:43   

to jednak nie jest eskulapa tylko padalec zwyczajny ;) ... ladny okaz

Wężosław 
Staszek B.

Wysłany: 2008-09-04, 17:38   

aneczka1-13 napisał/a:
Tak to jest eskulap.
bój się Boga! toż to nawet wąż nie jest, jeno padalec jak zauważył szymon8514 ;)

aneczka1-13 
Herpetolog

Wysłany: 2008-09-04, 17:56   

To ciemnobrązowe ubarwienie jest mylące.

lucyna beata 

Wysłany: 2011-06-05, 04:53   

Tylko w ciągu jednego dnia na drodze Dołżyca-Bukowiec widziałam dwa zabite przez samochody węże Eskulapa. Jeden w Dołżycy tak z 200 m od krzyżówki z wielką obwodnicą, a drugi za pierwszy mostem. Ten drugi została specjalnie zamordowany, kierowca ostro skręcił na pobocze aby go rozjechać. Ślady były jednoznaczne. Nie są to jedyne przejechane węże na tej drodze, wcześniej też widziałam martwe Eskulapy. Na tej drodze i na stokówce po drugiej stronie rezerwatu "Krywe" tam, gdzie rzekomo nie można jeździć.
Ostatnio nóż otwiera mi się w kieszeni, gdy widzę trupki gadów. Wszystko co pełza jest zabijane.
Nie można coś z tym zrobić?

arturgołąb 

Wysłany: 2011-06-20, 22:26   

lucyna beata napisał/a:
Nie można coś z tym zrobić?

Niestety nie, buractwo w narodzie nie ginie. Kiedyś udało mi się uratować bardzo duży okaz żmii na drodze, w ostatniej chwili zastawiłem ją rowerem. Burak już w nią celował, na szczęście przestraszyła go wizja porysowania pięknego lakieru. Oczywiście musiał uznać mnie za świra, kto by tam węża ratował, w dodatku żmiję ;)

aneczka1-13 
Herpetolog

Wysłany: 2012-07-19, 08:53   

Nie znalazłam żadnego tematu odrębnego o Eskulapie więc piszę tutaj. Chyba że powinnam założyć nowy?? Moje pytanie brzmi czy w okolicach jeziora solińskiego w bieszczadach są jakieś stanowiska węża eskulapa?? Chciałabym zobaczyć tego wężą dlatego pytam. Jeśli nie można na forum publicznie takich informacji podawać to proszę o PW

[ Komentarz dodany przez: krotom: 2012-07-19, 10:14 ]
jak widać słabo szukałaś ;)

Wrona 

Wysłany: 2015-08-04, 14:05   

Witam,
Jestem tu kompletnie nowa. Liczę bardzo na waszą pomoc. Gdzie można zgłosić, że spotkało się Eskulapa? Wiadomo mi, że wąż eskulapa występuje w Bieszczadach, ale ten był spotkany na środku Mazowsza wiec niezbyt charakterystycznym dla niego obszarze. Dlatego chciałabym to zgłosić.

I myślałam też, nad "edukacją" lokalnej ludności. Wiadomo jaka jest mentalność polskiej wsi. "O wąż, na pewno mnie zje! Trzeba zabić!" Tylko jak się za to zabrać. Z drugiej strony jak ludzie się dowiedzą mogą specjalnie wręcz urządzać polowania. Na głupotę ludzką i ciemnotę nie ma lekarstwa.

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2015-08-04, 16:20   

Ciężko mi uwierzyć w spotkanie Eskulapa na Mazowszu, raczej pomyliłaś z jakimś innym gatunkiem. Masz jakieś zdjęcia tego węża? Jak tak to podeślij mi na maila:
Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---

Wrona 

Wysłany: 2015-08-05, 20:32   

Oczko napisał/a:
Ciężko mi uwierzyć w spotkanie Eskulapa na Mazowszu, raczej pomyliłaś z jakimś innym gatunkiem. Masz jakieś zdjęcia tego węża? Jak tak to podeślij mi na maila

Dziękuję za szybką odpowiedź. Mi tez ciężko uwierzyć.
Ja go nie widziałam. Moi rodzice złapali go w ogrodzie i wynieśli trochę dalej od domu. Tata jest miłośnikiem przyrody i trochę ma pojęcie i twierdzi, ze to raczej Eskulapa, aczkolwiek na żywo nigdy wcześniej nie widział. Mama zrobiła zdjęcia, ale nie umie wysłać więc będę je miała za kilka tygodni jak się z nią zobaczę. Podeślę jak tylko je dostanę.
Zasugerowałam zaskrońca, ale tata twierdzi, że zaskrońce widział i to nie był zaskroniec.
Tak czy siak na naszym terenie dotychczas były jedynie jaszczurki zwinki i żyworodne i w oddalonym o ok 5 km parku narodowym podobno żmije. I tyle z gadów. Dlatego niezależnie co to było chciałabym zgłosić (jak już będę wiedziała na 100% co to).
Ciekawość mnie zje zanim zobaczę te zdjęcia.

laszlo111 

Wysłany: 2015-08-06, 05:37   

Znam osoby, które widziały już i zaskrońca i eskulapa a i tak niektóre zaskrońce nazywają eskulapami. Tak jak było mówione eskulap na Mazowszu nie występuje. Istnieje możliwość, że ktoś go złapał w Bieszczadach i wypuścił gdzie indziej ale jest to bardzo mało prawdopodobne.
Dla porównania eskulap z wczoraj

wąż eskulapa 025.JPG
Plik ściągnięto 1350 raz(y) 141,7 KB

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2015-08-06, 18:14   

Wrona napisał/a:
Podeślę jak tylko je dostanę.
Super :)

Prometeusz 

Wysłany: 2015-10-05, 10:16   

Cześć.
Orientujecie się może, czy "eskulap" w sytuacji podbramkowej, np. niepokojony przez dziecko lub idiotę ;) może próbować kąsać człowieka? Czy w razie np. skaleczenia w rękę wiążą się z tym jakieś zgorzenia? (przeniesienie chorób odzwierzęcych itp)

Jakub T 

Wysłany: 2015-10-05, 17:48   

Prof. Juszczyk wspominał w "Płazach i gadach krajowych", że hodowany przez niego Eskulap nawet po przyzwyczajeniu się do obecności opiekuna był agresywny i kąsał dłonie. Nie znalazłem wzmianki o przenoszonych chorobach, ale można przyjąć że takie ryzyko istnieje, jak w przypadku wszystkich dzikich zwierząt.

janusz6600 

Wysłany: 2016-07-27, 09:02   

Podobno wąż Eskulapa lubi przebywać przy ulach :)

Odpowiedz do tematu